• Live: io-techin pikkujoulu- ja hyväntekeväisyysstriimi tänään alkaen klo 19. Pelataan io-techin toimituksen kesken PUBGia ja tavoitteena saada 10000 euroa täyteen Pelastakaa Lapset ry:n joulukeräykseen! Tule mukaan katselemaan ja keskustelemaan! Linkki lähetykseen >>

Astianpesukoneen käyttöönotto

Liittynyt
26.10.2016
Viestejä
206
En tiennyt, mihin keskusteluun olisi voinut kirjoittaa, niin tein oman ketjun.
Mutta kuitenkin, kyseessä olisi noin 30 vuotta käyttämättä oleva astianpesukone. Mitään järkeä tuon käyttöönotossa ei välttämättä ole, mutta kun olisi mahdollisuus saada se käyttöön, niin miksi ei.
Kone on ollut omassa paikassaan keittiössä sähköverkkoon ja vesijohtoon kytkettynä, mutta sitä ei ole käytetty käytännössä ikinä.
Lähinnä mietin, että mitä tuolle kannattaisi tehdä, ennen kuin lyön käyntiin?
Kone on Philips ADG 664.
 
Ei kai tuossa sen ihmeempiä kuin muissakaan käyttämättömissä astiapesukoneissa.

Avaa vesiliitäntä, laita pesuainetabletti sisään ja starttaa kasarilaitos kuumimmalla pesuohjelmalla neitsytmatkalleen käyntiin. :)
 
Joo, turva-altaan olen ajatellut hommata, mutta vois viedä testauksen ajaks kylppäriin ton laitteen, jotta ei tule pahempia vesivahinkoja.
 
Missäköhän kunnossa tiivisteet ja muut kumiosat mahtaa olla :btooth:

Ei ehkä olisi aivan huono ajatus vaihtaa vesi- ja varsinkin viemäriletkuja uusiin?

Tuloveden vuodot useinkin on niin ilmeisiä, että niihin havahdutaan nopeasti mutta hapero viemäriletku voi lirutella liki paineetonta vettä rakenteisiin kauankin ennen kuin vuotoa huomataan.
 
Juu elikkäs kannoin koneen vessaan ja kytkin pesukoneen hanaan ja viemäriin. Ohjelma pyörähti käyntiin niinkuin kuuluukin, mutta vettä se ei ottanut. Viaksi paljastui aquastop järjestelmä, jonka ohittamisella vettä alkoi suihkuamaan tuloletkun liittimestä :D.
Otin pyykkikoneen vesiletkun jolla ajoin ohjelmaa loppuun, vuotaa se hieman, luukun alatiiviste ja kietopumpun käydessä jostain. Kuitenkin hyvin toimi ikäisekseen ja on vielä yllättävän hiljainenkin.
Täytyy katella saako aquastoppia korjattua ja liitettyä uuteen letkuun vai riittäisikö perusletku, kun kuitenkin magneettiventtiili on veden katkaisemassa.
Uuden aquastopin saisi 90€ hintaan...
 

Statistiikka

Viestiketjuista
295 840
Viestejä
5 055 902
Jäsenet
80 938
Uusin jäsen
Jormakarhu

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom