Jokaisen keholle sopii paremmin erilainen tuoli, riippuen rajojen pituuksista, koosta, hartioiden leveydestä, mieltymyksistä ja sun muusta. Valitettavasti parhaiten asian saisi kokeiltua vain istumalla, joten tilaustuotteet ovat hieman arvaamista. Mitä enemmän tuolissa on säätöjä, sitä parempi. Käsinojien säätö, selkänojan kulma, koko tuolin kallistus ja sen jäykkyys/lukko, ristiseläntuki, istuinosan syvyyssäätö jne. Tällöin sitä saa säädettyä yksilöllisemmäksi.
Nuo ei kuitenkaan auta jos tuolin osien muotoilu on huono tai itselle sopimaton. Laadukkuus ja materiaalit ovat sitten se seuraava asia, jotka tuovat mukavuutta ja myös kestävyyttä. Joku tykkää kovemmasta ja joku pehmeämmästä. Joissain halvoissa jakkaroissa esimerkiksi muoto ei säily tai pehmusteet menee lättänäksi.
Tuoli on kuitenkin vain yksi osa ergonomiaa ja työpöydän pitäisi muodostaa sen kanssa hyvä ergonomia, jossa taas auttaa esimerkiksi pöydän ja näytön korkeussäädettävyys sekä erilaiset lisävarusteet.
Minä kävin aikoinaan koeistumassa monia eri tuoleja monissa eri liikkeissä ja loppujen lopuksi yllätyksenä päädyin Leet Gamingin siihen kalliimpaan pelituoliin (en muista mallia), koska istuma-asento sopi itselle parhaiten ja vaikutti mukavalta. Vaikka näin 100kg painavana ja kehonrakennusta harrastavana voisi luulla ettei tuo olisi se paras omalle keholle. Eri pelituoleissa on kuitenkin eri mallisia osia. Monissa pelituoleissa oli todella aggressiivisesti muotoillut sivuosat, mutta tässä vähemmän. Eli ne kannattaa koeistua.
Tämän kanssa jouduin kuitenkin hommaamaan pöydän alle jalkatuen, jotta istuma-asento saa riittävästi jalkatukea ja reisikulma on järkevä. Päätyynyn sisällön vaihdoin myös memoryfoamiin. Nyt 5 vuoden käytön jälkeen tuolin pinta on alkanut hajoamaan ja renkaista irtoaa ärsyttävästi mustaa materiaalia lattiaan. Tämä oli väriltään koko musta, eli ihan siedettävän näköinen, mutta seuraavaksi päädyn silti johonkin "ei niin jonnen näköiseen". Sanoisin kuitenkin olleen n. 250 eurolla erittäin hyvin rahalle vastinetta kun vasta nyt alkoi pinta kulumaan ja pehmusteet ovat edelleen uutta vastaavat. Kuten joku jo sanoi, jos päätyy pelituoliin, niin ne halvimmat rimpulat sillä surkealla keinumekanismilla kannattaa ehdottomasti jättää laskuista, ellei ole budjetin takia pakko.
Maksan mielelläni seuraavasta vaikka triplahinnan jos on tarve ja rahalle vastinetta. Itse en tarvitse makuuasentoa mihinkään (eiköhän tuo ole vitsi koko homma), mutta päätuen tarvitsen (joka on myös mielipide asia).
Jos omistat jonkinlaisia tuki- ja liikuntaelimistön vaivoja tai ongelmia, olet reilusti ylipainoinen, keskimääräistä pidempi jne., niin todennäköisesti tarvitset enemmän säätöjä ja panostusta asiaan kuin keskiverto pulliainen.
Terveisin fysioterapeutti.