Applen M-piirilliset Macbookit

Kyllä tässä varmaan pitää päivittää läppäri. Joko tuo Neo tai sitten jos vanhemman Airin hinta laskee, se sitten.
 
Uskaltaako ostaa halvan adapterin? Tarvitsen ethernet- ja USB-A-portit.
No ei se sun konetta käräytä. Osta halvin mitä löydät niillä spekseillä mitä tarttet.
Muoks; joissain voi sitten tulla vastaan virrananto/kaista jos kaikki portit on yhtäaikaa käytössä ja niissä on esimerkiksi ulkoisia levyjä. Mut 1 usbi ja ethernet pitäs toimia millä tahansa.
 
Viimeksi muokattu:
Noh, eiköhä apple ton al dentenki pian kopsaa, kuten on monien suosittujen ohjelmien kohdalla tehnyt.
MacOS 26.4 -julkaisuun on tulossa uudemmista iPhoneista tuttu 80%-100% latausrajan säätö :thumbsup:
 
MacOS 26.4 -julkaisuun on tulossa uudemmista iPhoneista tuttu 80%-100% latausrajan säätö :thumbsup:
Hyvä jos tulee integroitu feature, niin voi heivata tuohonkin keksityt pikkuohjelmat / servicet veke.
 
Muistutan, että Suomessakaan Applen Koulutusalan kauppa ei kysele mitään tarkistuksia.
Muistetetaan kuitenkin noudattaa ehtoja, eli olla joko 1. oppilaitoksen työntekijöitä, 2. korkeakouluopiskelijoita tai 3. korkeakouluopiskelijan vanhempia.

Esimerkiksi MacBook Neo 599€ / 699€.

Kohderyhmiensä puolesta Neossa minua harmittaa eniten näppäimistön taustavalaisun puute.
Kokonaisuutena OK laite kuitenkin, yllättävällä listahinnalla.
 
Monesti, jos ei ole ihan uus julkasu, niin isojen ketjujen tarjouksista saa Applea halvemmalla kun tuolta.
Joskin mitä halvempi laite kyseessä niin sitä merkittävämpi tuo koulutusalan kaupan alennus yleensä on. Siinä mielessä mielenkiintoista nähdä, että minkälaisia tarjouksia Neosta tulee, jos tulee. Tuo koulutusalan 599€ on kuitenkin käytännössä 15% alennus mikä on suhteellisen hyvä alennusprosentti Macille. Vaikea nähdä kauppojen antavan tämän hintaluokan Macista tuota 100€ enempää alennusta ennen kuin laitetta aletaan poistomyydä seuraavan tieltä. Airia toki voi silti saada 200-300€ kalliimmalla tarjouksista mutta riippuu käyttäjästä onko se lisähintansa arvoinen (esim. itselleni olisi mutta vanhemmilleni välttämättä ei).
 
Muistutan, että Suomessakaan Applen Koulutusalan kauppa ei kysele mitään tarkistuksia.
Muistetetaan kuitenkin noudattaa ehtoja, eli olla joko 1. oppilaitoksen työntekijöitä, 2. korkeakouluopiskelijoita tai 3. korkeakouluopiskelijan vanhempia.

Esimerkiksi MacBook Neo 599€ / 699€.

Kohderyhmiensä puolesta Neossa minua harmittaa eniten näppäimistön taustavalaisun puute.
Kokonaisuutena OK laite kuitenkin, yllättävällä listahinnalla.
OT
Ei taida tuolta kyllä kysellä, mutta tuon uuden creative paketin aktivoinnissa kyseli opiskelijastatusta ja se piti vielä todentaa, en muista enää minkä palvelun kautta.
/OT

Mielenkiintoista nähdä tuleeko tästä mallista jotain hyviä kampanjoita ja toisaalta, syökö se sitten Macbook Air:n kampanjat kokonaan?...
 
Eilen kävin hakemassa tuon 599€ Neon ja ensituntumien perusteella on kyllä varsin pätevä laite nettiin, YouTubeen, Wordiin, Exceliin jne. Slay The Spire 2:n Steam-versio pyöri myös ongelmitta. Käynnistys- ja latausajat ovat toki pidemmät kuin pöytäkoneella, mutta kun peliin pääse niin pyörii todella sulavasti.

Pääkäyttötarkoitus tuolle on olla kevyt kone, jota on helppo kantaa koulussa ja ottaa luennoille mukaan hyvällä akkukestolla. Vaikuttaa kyllä erinomaiselta koneelta juuri tuohon käyttötarkoitukseen. Raskaammat työt hoidan sitten kotona PC:llä. Näyttö ja laadukas alumiinirunko on kyllä sellaista, jota ei tuon hintaluokan luokan Windows-läppäreissä ole tullut vielä vastaan. Erittäin iso suositus ainakin omasta puolestani Neolle tuohon opiskelijahintaan.

Edit. Trackpad on myös erinomainen eikä omien muistikuvien mukaan paljoa eroa M1 Airin vastaavasta, jota joskus tuli käytettyä.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
302 988
Viestejä
5 154 018
Jäsenet
82 276
Uusin jäsen
Saku654

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom