Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Minulla sama homma. Automaattisesti menee nukumatila päälle aina klo 20:30 ja loppuu klo 6. Tuon laitan välillä päälle sitten manuaalisesti myös esim. eilen elokuvateatterissa. Siinä sitten hiljentyy kaikki apple laitteet kerralla.Joo, ite kanssa käytän oikeastaan vaan nukkumistilaa, jotta kello ymmärtää tehdä unenseurantaa. Samalla sit jää piippailut yms. pois yöaikaan.
Reboottis luurille?Käyttääkö joku puhelinta kaukosäätimenä (Apple tv) tai ohjaa kodin laitteita "control center":stä? Omasta mielestä kaukosäädin toimi tyyliin yli vuosi sitten paljon paremmin. Esim. nykyään joka kerta kun kaukosäätimen avaa, niin siinä menee pieni hetki, että löydää tv:n, vaikka se olisi päällä. Omasta mielestä tuntuu, että aikoinaan se oli lähes viivetön.
Control center taas kadottaa kodin laitteita. Jos käy control centerin asetuksista laittamassa "show home controls" pois/päälle, niin ne näkyvät sen aikaa, kunnes sulkee puhelimen.
Eikös tässä ole kyse siitä, haluatko että päivitykset kuluttaa sun puhelinliittymän dataa vai ei. Kaikkialla ei ole rajatonta dataa liittymissä, kuten meillä Suomessa.Mitä käytännön hyötyä on pitää ”Appien päivitys taustalla” päällä? Huomasin tuon asetuksen olleen itselläni ”vain wifillä”, mutta nyt kun tarkemmin mietin en oikein keksi mitä eroa tuo tekee arkeeni kotona vs. muualla (lue. wifi päällä vs. wifi ei päällä).
Käytännön esimerkkiä kenelläkään?
Appien päivitys taustalla
No niinpä taitaakin. Mullakin on Wi-Fi-asetus päällä tässä myös. Ilmeisesti jonkinlainen default. Sekoitin ite aluksi tämän softien versiopäivityksiin.Eikös tuo tarkoita sitä, että sovellukset voivat taustalla aika-ajoin hakea uusia tietoja, esim vaikka joku RSS readeri voi aika-ajoin hakea uudet artikkelit/nyyssit taustalla?
No niinpä taitaakin. Mullakin on Wi-Fi-asetus päällä tässä myös. Ilmeisesti jonkinlainen default. Sekoitin ite aluksi tämän softien versiopäivityksiin.
Eikös tuo tarkoita sitä, että sovellukset voivat taustalla aika-ajoin hakea uusia tietoja, esim vaikka joku RSS readeri voi aika-ajoin hakea uudet artikkelit/nyyssit taustalla?
Kyllä flash viestejä on voinut lähettää ”aina”. Siis ihan 1990 luvun GSM-puhelimillakin. Lienee ihan standardi toiminto. Viesti ei tosiaan jää mihinkään talteen.Ensimmäistä kertaa tuli iphonee flash tekstiviesti, tuossa kyseltiin jotain että haluatko että ammattiliitto jatkaa työtaisteluita lakkojen voimin, oli eri vaihtoehtoja vastaukselle itse viestissä, mutta viestin alla oli teksti ok tai jotain, painoin siitä ja viesti hävisi. Tarviiko tässä olla huolissaan, koskaan ennen tullu tollasta koko näytön peittävää flash tekstaria mitä ei pysty edes skippaamaan, mutta google kertoi että tälläsiä on tullut jo monta vuotta sitten ja ihan legit viestejäkin nämä voi olla. Miten nämä voi estää ettei jatkossa enää tuu. prkl ku en tajunnu screenshottia ottaa.
Kyllä flash viestejä on voinut lähettää ”aina”. Siis ihan 1990 luvun GSM-puhelimillakin. Lienee ihan standardi toiminto. Viesti ei tosiaan jää mihinkään talteen.
Tietääkseni en ainakaan mitään vastannut.SMS Class 0 viesti, joka tarkoittaa että tallennuslaite on "näyttö", eli ei jää talteen. Muitahan vaihtoehtoja on SIM-kortti tai muu muistitila. Jossain muuallakin tänään törmäsin tuollaiseen, saattaa olla vedätys että saadaan ihmiset lähettämään vastausviesti johonkin maksullineen numeroon...
Ilmeisesti liikkeellä noita:Ensimmäistä kertaa tuli iphonee flash tekstiviesti, tuossa kyseltiin jotain että haluatko että ammattiliitto jatkaa työtaisteluita lakkojen voimin, oli eri vaihtoehtoja vastaukselle itse viestissä, mutta viestin alla oli teksti ok tai jotain, painoin siitä ja viesti hävisi. Tarviiko tässä olla huolissaan, koskaan ennen tullu tollasta koko näytön peittävää flash tekstaria mitä ei pysty edes skippaamaan, mutta google kertoi että tälläsiä on tullut jo monta vuotta sitten ja ihan legit viestejäkin nämä voi olla. Miten nämä voi estää ettei jatkossa enää tuu. prkl ku en tajunnu screenshottia ottaa.
Kokeile tuota.Ensimmäistä kertaa tuli iphonee flash tekstiviesti, tuossa kyseltiin jotain että haluatko että ammattiliitto jatkaa työtaisteluita lakkojen voimin, oli eri vaihtoehtoja vastaukselle itse viestissä, mutta viestin alla oli teksti ok tai jotain, painoin siitä ja viesti hävisi. Tarviiko tässä olla huolissaan, koskaan ennen tullu tollasta koko näytön peittävää flash tekstaria mitä ei pysty edes skippaamaan, mutta google kertoi että tälläsiä on tullut jo monta vuotta sitten ja ihan legit viestejäkin nämä voi olla. Miten nämä voi estää ettei jatkossa enää tuu. prkl ku en tajunnu screenshottia ottaa.
Sama viesti tuli mullekkin eilen, en vastannut mitään mutta sain sen jotenkin häipymään.Ensimmäistä kertaa tuli iphonee flash tekstiviesti, tuossa kyseltiin jotain että haluatko että ammattiliitto jatkaa työtaisteluita lakkojen voimin, oli eri vaihtoehtoja vastaukselle itse viestissä, mutta viestin alla oli teksti ok tai jotain, painoin siitä ja viesti hävisi. Tarviiko tässä olla huolissaan, koskaan ennen tullu tollasta koko näytön peittävää flash tekstaria mitä ei pysty edes skippaamaan, mutta google kertoi että tälläsiä on tullut jo monta vuotta sitten ja ihan legit viestejäkin nämä voi olla. Miten nämä voi estää ettei jatkossa enää tuu. prkl ku en tajunnu screenshottia ottaa.
Ei löytyny sim applications kohtaa asetuksista.Kokeile tuota.
How to disable flash messages. - Apple Community
discussions.apple.com
"Flash SMS Problem not yet solved?
If you’re unable to stop flash messages even after following above steps or if you can’t find any services under SIM Applications, then the flash SMS you’re receiving is not from the service provider. They might be coming from unknown sources either to promote their business or to spam your device.
"Unfortunately, they are Class 0 SMS and we can not control it unless you know the details of the sender. Since flash SMS are not stored as the normal message we can’t know the sender details to block them. We can not do much about Class 0 flash SMS, all we can do to it is ignoring them."
![]()
Siis ihan uusi tili vai oletko luonut vaan jonkun aliaksen?Oletteko luoneet koskaan uutta (outlook) sähköpostitiliä IOS & MS Outlook clientin kautta ja jos vastaus kyllä, onko kirjautumistiedot tiedossa ?
Itselläni on ongelma kirjautumistietojen suhteen kun niitä ei ole, olen luonut iPadilla 4v sitten pääsähköpostin rinnalle vaihtoehtoisen sähköpostiosoitteen Outlook client sovelluksessa ja olen kaikkeni tehnyt sen eteen että saisin tarvittavat kirjautumistiedot selville, Microsoft palauta tili palvelusta tai itse tuestakaan ei ole apuja.
On kovin työteliäs homma edessä jos pitää tehdä uusi sähköpostiosoite sekä käydä kaikki kytketyt palvelut läpi jotka käyttää kyseistä sähköpostiosoitetta ja sitten muuttaa ne.
iPad korvaantui siis Samsung tabletilla ja tämä vkl aikaa selvittää ongelma ennen kuin pitää lähettää iPad eteenpäin.
Siis ihan uusi tili vai oletko luonut vaan jonkun aliaksen?
Siis et tiedä omaa sähköposti-osoitettasi vai?Oletteko luoneet koskaan uutta (outlook) sähköpostitiliä IOS & MS Outlook clientin kautta ja jos vastaus kyllä, onko kirjautumistiedot tiedossa ?
Itselläni on ongelma kirjautumistietojen suhteen kun niitä ei ole, olen luonut iPadilla 4v sitten pääsähköpostin rinnalle vaihtoehtoisen sähköpostiosoitteen Outlook client sovelluksessa ja olen kaikkeni tehnyt sen eteen että saisin tarvittavat kirjautumistiedot selville, Microsoft palauta tili palvelusta tai itse tuestakaan ei ole apuja.
On kovin työteliäs homma edessä jos pitää tehdä uusi sähköpostiosoite sekä käydä kaikki kytketyt palvelut läpi jotka käyttää kyseistä sähköpostiosoitetta ja sitten muuttaa ne.
iPad korvaantui siis Samsung tabletilla ja tämä vkl aikaa selvittää ongelma ennen kuin pitää lähettää iPad eteenpäin.
Siis et tiedä omaa sähköposti-osoitettasi vai?
Lähetä mailia toiseen osoitteeseen niin siitähän se selviää. Sit yrität Outlook-nettisivulla kirjautua tähän mailiin ja valitset sen Unohdin salasanani-vaihtoehdon.
Testasin itse tuota luontia alusta niin ei kysele ainakaan mitään palautus sähköpostiosoitetta tai puhelinnumeroa niin voi olla tekemätön paikka saada nollattua salasana ilman niitä.Ei tuolla sinällään ole mitään tekemistä iOSn kanssa. Kun tuota kautta lähtee tiliä tekemään niin kyselee ihan normaalisti salasanan luonnin yms.
Minnehän puhelinten backupit tallentuvat Windows 11:ta? Google antaa C:\Users\user\AppData\Roaming\Apple Computer\MobileSync\Backup, mutta tyhjältä näyttää. Itunesilla tai Apple Devices Appilla katsottuna löytää kuitenkin muka varmuuskopiot. Ainoat tiedostot, jotka tuolla huudeilla on muutunut löytyy C:\Users\user\AppData\Roaming\Apple Computer\Logs\CrashReporter\MobileDevice.
Mulla on iTunesin tekemä backup juuri tuolla. Kokeile etsiä tiedostoa manifest.db, joka on osa varmuuskopiota.
Yks tapaa radiolle.Kuinka yhdistän ipadin chromecast-laitteeseen, että se peilaisi kaikki äänet siihen? Ja sitten toinen mikä ipadille olisi sitten sellainen joku radiosovellus millä voisi kuunella radiota?
Samsungilla on helppo kun käyttää Home-sovellusta, mutta en ymmärrä tästä ipadista niin mitään.
Kiitos. Tämä Musiikki-sovellushan on tosi kätevä. En ollut aikaisemmin huomannutkaan. Löyty ihan suomenkielisiä radioita. Vielläkun tämän saisi tuohon chromecastiin soimaan.Yks tapaa radiolle.
iPadin käyttöopas
Täältä löydät kaiken, mitä sinun tarvitsee tietää iPadista, suoraan Applelta. Tämän perusteellisen oppaan avulla pääset alkuun iPadin käytössä ja tutustut kaikkiin sen upeisiin mahdollisuuksiin.support.apple.com
Pätevä toi musiikki-sovellus.Kiitos. Tämä Musiikki-sovellushan on tosi kätevä. En ollut aikaisemmin huomannutkaan. Löyty ihan suomenkielisiä radioita. Vielläkun tämän saisi tuohon chromecastiin soimaan.
Tämähän toimii jopa ruutu kiinni. Ompas hyvä sovellus.
Siis käytetäänkö Google home-sovellusta myös ipadilla? Luulin että googlen jutut on androidille vain tarkoitettu. Minäpä lataan tuon.Pätevä toi musiikki-sovellus.
Tuosta aapua chromecastin toimintakuntoon saamiseksi.
Chromecast-laitteen (3. sukupolvi tai vanhempi) käyttöönotto - iPhone ja iPad - Streaming Ohjeet
Google Home ‐sovellus ohjaa sinua Chromecastin ja Chromecast Ultran käyttöönotossa. Jos olet jo ottanut Chromecastin käyttöön mobiililaitteella, sinun ei tarvitse tehdä käyttöönottoa uudelleen eri mosupport.google.com
Olen aika uusi näissä asioissa. Niin mitä näissä on uusia toimintoja tai mitä tästä pitäisi ymmärtää?iOS & iPadOS 17.4 ladattavissa.
Useimmiten näissä tuntuu tulevan mukanaan tietoturvapäivityksien ja bugikorjausten lisäksi nippu uusia emojeita. Tällä kertaa näytti olevan näitä EU:n pakotteista johtuvia uudistuksia ja tuki seuraavan sukupolven Carplaylle ainakin. Alla pari linkkiä Macrumorsiin, jossa kerrottu tarkemmin.Olen aika uusi näissä asioissa. Niin mitä näissä on uusia toimintoja tai mitä tästä pitäisi ymmärtää?
Joo eli ei tullut vieläkään Laskinta tai whatsappia. Ihme miten apple ei näitä osaa vielläkään tehdä. Mutta onneksi type-c jo tuli vihdoinUseimmiten näissä tuntuu tulevan mukanaan tietoturvapäivityksien ja bugikorjausten lisäksi nippu uusia emojeita. Tällä kertaa näytti olevan näitä EU:n pakotteista johtuvia uudistuksia ja tuki seuraavan sukupolven Carplaylle ainakin. Alla pari linkkiä Macrumorsiin, jossa kerrottu tarkemmin.
10 New Things Your iPhone Can Do in This Week's iOS 17.4 Update
Apple Releases iOS 17.4 and iPadOS 17.4 With EU App Changes, New Emoji, Podcast Transcripts and More
Tuskin se Whatsapp Applelta tulee muutenkaan iPadille. Eli voinet mennä itkemään Metalle siitä.Joo eli ei tullut vieläkään Laskinta tai whatsappia. Ihme miten apple ei näitä osaa vielläkään tehdä. Mutta onneksi type-c jo tuli vihdoin![]()
Joo, vasta nyt huomasin että iphone ja ipad on erit laitteet. Eli onhan iphonessa tuo whatsapp. Mutta kokeilen jos tuo whatsapp-web toimisi tuossa.Tuskin se Whatsapp Applelta tulee muutenkaan iPadille. Eli voinet mennä itkemään Metalle siitä.