- Liittynyt
- 14.02.2017
- Viestejä
- 1 799
Miten saat akun kestämään kolme päivää? Itselläni kestää max. 1,5 päivää, eikä ole edes AOD päällä. Jatkuvat stressimittaukset ja spo on myös pois päältä. Sykkeen mittaus on smartilla ja unen seuranta sekä ilmoitukset toki päällä.
Oletko poistanut "Hey googlen" käytöstä kellon asetuksista? Itse käytän Assistia pitämällä rullanappulaa pohjassa.
Myös Settings -> Advanced features, -> Auto detect, oletko tämän poistanut käytöstä että ei aloita workoutteja automaattisesti?
Nämä nyt äkkiseltään tuli mieleen. Jos sinulla on Outlook tai Gmail asennettuna, kokeile testiksi poistaa (uninstallaa) nuo ja katso pari päivää auttaako akunkestoon. Itse poistin nuo viemestä akkua koska Notifikaatioilla näkee joka tapauksessa emailit (ja pystyy vastaamaan). Mutta Whatsapp ja Telegram on asennettuna kelloon. Watchfacena käytän "Awf Widgets" joka on itselleni aivan täydellinen koska pystyy customoida hyvin ja siinä on 8 kpl complicationia, eli pystyy luomaan suoria linkkejä nettisivustoihin yms näkemään seuraavan herätyksen etc. Alla screenshotti omasta watchfacesta. Macrodroidin kuvakkeen takaa pystyy sitten ajamaan macroja, kodin automaatiota yms.
PS: yksi hyvä nippelitieto mitä ei välttämättä tajua, niin Assisti ymmärtää vain Englantia, mutta tekstinsyöttö ymmärtää myös suomea, eli kun pitää välilyöntiä pohjassa ja valitsee Suomen layoutin, pystyt tekemään vastaukset emaileihin, tekstiviesteihin yms keep muistiinpanoja ihan suomen kielellä. (Eli siis puhut suomeksi ja kello muuttaa puheen tekstiksi)
Xiaomin näyttö jos saa suoran osuman lasiinsa jostain, ei varmaan kestäne?
Kyllä se kestää. Ja tosi harvinaista että saisi suoraan osumaa. Itselläni on naarmuja tullut edellisiin kelloihin, mutta se on johtunut siitä että kello on osunut esim tiiliseinään kun vierestä kävellyt. Mutta Xiaomissa kun on toi syvennyt, ei näyttö pysty noista naarmuuntumaan.
Viimeksi muokattu: