Kävin istumassa sinisen ID.Polo Style Launchin (oli vaihdettu normi 215/50R18:n tilalle 225/40R19:t) ja punaisen GTI:n (235/40R19). Style launchiin oli pyörien lisäksi laitettu Harman Kardonit, joita ei vielä voi tilata.
Kyllähän niissä istui mielellään. Eräs rouva valitti Stylen "kuppipenkin" istuinosan kapeutta, mutta hoikalle/normaalipainoiselle se vaikutti hyvältä. Ratin sai säädettyä harvinaisen lähelle. Penkin kolmesta hieronnasta "venytys" oli miellyttävä. Voimakkuuksia oli 3-4 kpl. Pidemmällä matkalla tulee varmasti käyttöä, niin ei tarvitse itse venkoilla penkissä (pakaroita pitää silti liikutella, koska niille ei ollut hierontaa).
Ovien kiinnivetokahvoissa oli ainakin tuossa yksilössä pientä nitinäherkkyyttä. Siihen toivoisin parannusta asiakkaille toimitettaviin autoihin. Ovien sisäpuolisissa avauskahvoissa sen sijaan oli jämäkkyyttä ja olivat jopa vaimennettuja, eli jousi ei rämpsäytä vaikka päästäisi kesken venytyksen kahvasta irti. Takaoven ulkokahva oli hieman kömpelön tuntuinen tottumattomalle, mutta helpottaa auton käsinpesua/vahausta.
Takapenkillä 179-180 cm mahtui istumaan yliryhdikkäästi, eikä pää silti ottanut kattoon (keskipaikalla sai hipomaan).
Verhoilukankaat kropan kohdalla olivat ok, mutta reunoilla olevat ekonahat olivat paljaalle käsivarrelle hiukan hiostavat. Lasikaton sähköverhosta näkyi kattospotit hennosti läpi, mutta eiköhän se riittävästi pysäytä aurinkoa lämpölasin kanssa.
Ratin napeissa oli hyvä vaste. Samoin keskikonsolin keinuvivuissa. Käsijarrua ei ollut perinteisellä paikalla, eli löytyy luultavasti joku sähköinen.
Talvivanteiksi mahtuu pienimmillään ainakin 17" (koska on Stylen vakiokoko), mutta levyn ja satulan perusteella silmämääräisesti pitäisi mahtua ainakin osa 16"-vanteista.
Auto näytti luonnossa paremmalta kuin kuvissa. Se ei ollut niin lyhyt ja korkea. Golfista lainattu C-pilari tekee perästä mukavan jyhkeän näköisen, eli ei näytä pieneltä bensa-Pololta.
Maavaraksi mittasin 19"-Stylelle edessä 138 mm (etuakselin etupuolella) ja takana 140 mm (alatukivarren kohdalla). Vakioilla 18-tuumaisilla pitäisi olla noin 1 mm enemmän maavaraa. Akselien välistä varmaan löytyisi se mainostettu epävirallinen 170 mm, mutta itse keskityin matalimpiin kohtiin.
GTI:ssä oli edessä karvan alle 130 mm ja takana reilut 140 mm. Tuli mieleen, että siinä olisi jousituksessa 15 mm madallus, mutta GTI:n 4 mm suurempi pyörän säde kasvattaa takana sen verran alatukivarren maavaraa, ja edessä liudentaa maavaraeroksi 15 mm sijaan noin 10 mm. Kummassakaan autossa ei ollut kuormaa mittauksien aikana. Style launchin lattia oli erittäin tasainen, mutta GTI:nkin mittaus tapahtui hyvin tasaisella laatoituksella ulkona.
Hattuhyllyn narujen kiinnitys ei ole kovin kestävää sorttia, sillä peräluukun yläosassa oleva pallonivel on muovia. Pallo oli jo nirhautunut rumaksi (viimeinen liitekuva), mutta toimi silti. Esittelyautoa on rämpätty varmasti paljon, ja joku on saattanut survoa väärässä kulmassa voimalla, mikä on kuluttanut palloa. Miin hattuhyllyn kiinnitys narulenkeillä on kestävämpi, vaikka oikein kovalla käytöllä narulenkki voisi kulua puhki. Naru on kuitenkin luultavasti helpompi vaihtaa uuteen mustaan naruun, kuin metsästää Poloon uusi pallonivel. Kannattaa siis käyttää Polon hattuhyllyn irrotusta varoen, eikä survoa voimalla.