Onko epäoleellista että Trump kertoi Japanin ampuneen USA:n alusta? Ukkohan on sekaisin kun seinäkello, kuten vanha kansa tuppas todeta heti kun silmä vältti.No Trumpin tukkalaite on kyllä niitä epäoleellisuuksia epäoleellisimmasta päästä.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)
Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.
Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.
Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.
Onko epäoleellista että Trump kertoi Japanin ampuneen USA:n alusta? Ukkohan on sekaisin kun seinäkello, kuten vanha kansa tuppas todeta heti kun silmä vältti.No Trumpin tukkalaite on kyllä niitä epäoleellisuuksia epäoleellisimmasta päästä.
Tein joskus listan että Trumpin vikoja on kravatista ja tukkalaitteesta kryptoihin ja putinismiin. Osa on vain viatonta nipottamista mutta aika-ajoin kun ei muuta keksitä tullaan argumentoimaan että on Boriksellakin hassu tukka ja kaikki tiesi mitä tarkoitti ja uutiset on liian usein negatiivisia ja ennen kaikkea Bidenit ja ObamatOnko epäoleellista että Trump kertoi Japanin ampuneen USA:n alusta? Ukkohan on sekaisin kun seinäkello, kuten vanha kansa tuppas todeta heti kun silmä vältti.
Tein joskus listan että Trumpin vikoja on kravatista ja tukkalaitteesta kryptoihin ja putinismiin. Osa on vain viatonta nipottamista mutta aika-ajoin kun ei muuta keksitä tullaan argumentoimaan että on Boriksellakin hassu tukka ja kaikki tiesi mitä tarkoitti ja uutiset on liian usein negatiivisia ja ennen kaikkea Bidenit ja Obamat
Bidenilla oli kyllä pahoja kohtauksia ja yksi niistä väittelyssä. Mutta hän tiedosti ne ja niitä ei tainnut olla joka päivä. Eikä hän ehdottanut kimppakivaa poikiensa kanssa, josta pitäisi saada mitalitJos tuntuu sille, että Trump on suurennuslasin alla, niin ei ole kuin pari vuotta kuin Bidenin nimen väärin muistamisesta tai vastaavista vedettiin kohua: dementoitunut pappa. Trumpilla nimien ja maiden sekoittuminen keskenään on normipäivä.
Bidenilla oli kyllä pahoja kohtauksia ja yksi niistä väittelyssä. Mutta hän tiedosti ne ja niitä ei tainnut olla joka päivä. Eikä hän ehdottanut kimppakivaa poikiensa kanssa, josta pitäisi saada mitalit
ja ei nyt unohdeta sitä, että Bidenin lapsi oli töissä. Se oli korruptiota pahimmalla tasolla. Muistaako kaikki ne miljoonat, mitä Biden sai Kiinasta? Ja lisänimi Biden crime family? Vieläkään ei taida olla niistä mitään muuta kuin huhuja vain.Toinen iso ero on, että Biden ei esittänyt olevansa supermies.
Trump on omien sanojensa mukaan asiantuntija joka asiassa, on maailman tervein ihminen, energisempi mitä parikymppisenä, jne jne. Tulee ihan neuvostoliitto mieleen: , virallinen totuus ja se mitä ihmiset näkevät omin silmin on aina vain kauempana toisistaan.
Tämänkin olen joskus sanonut mutta Keniassa syntyminen on ainut syyte mihin Trumpeista ei taida olla omaa tapausta. Eikä Obamakaan toki siellä syntynyt tai vaikka olisi niin toinen vanhemmista oli kansalainenja ei nyt unohdeta sitä, että Bidenin lapsi oli töissä. Se oli korruptiota pahimmalla tasolla. Muistaako kaikki ne miljoonat, mitä Biden sai Kiinasta? Ja lisänimi Biden crime family? Vieläkään ei taida olla niistä mitään muuta kuin huhuja vain.
Käytännössä Trumpin kannattajille ei enää ole mitään valitusoikeutta juuri mihinkään. Kaikkeen löytyy se tuplastandardi. Demari jää kiinni kavalluksesta tai lahjuksen ottamisesta, hyvä että tuomitaan, mutta Trumpin kannattajilta, jotka asiasta kuitenkin valittaa, kannattaa aina kysyä ”puhuiko tästä Trumpin kohdalla?”. Tai seksuaalinen ahdistelu jne.
Obama on kyllä Trumpille kova paikka edelleen. Kuitenkin kansainvälisesti arvostettu pressa, eikä Obamaa varsinaisesti vihattu kun ihan ääripunaniskojen ja joidenkin kristilliskonservatiivien toimesta. Lisäksi Obama sai Nobelin mitä Trumpilla ei ole eikä tule, vaikka on Iraniinkin tehnyt jo kymmeniä kertoja rauhan Palestiinasta nyt puhumattakaan.Tämänkin olen joskus sanonut mutta Keniassa syntyminen on ainut syyte mihin Trumpeista ei taida olla omaa tapausta. Eikä Obamakaan toki siellä syntynyt tai vaikka olisi niin toinen vanhemmista oli kansalainen
Ei ole epäoleellista. Mun mielestä joku otsalohkodementia herralla on, estot on kokonaan poissa vrt. ensimmäiseen kauteen ja mölisee mitä sattuu. Joku lähipiiri tms. hyötyy tuon pitämisestä vallassa vaikka menee vuos vuodelta huonompaan jamaan. Aika kyseenalaista mun mielestäni on koko Trumpin toimintakyky, päättääkö mistään asioista enää.Onko epäoleellista että Trump kertoi Japanin ampuneen USA:n alusta? Ukkohan on sekaisin kun seinäkello, kuten vanha kansa tuppas todeta heti kun silmä vältti.
Väärän puolueen edustaja, aivan liian liberaali, suosittu, älykäs, huumorintajuinen, tumma, arvostettu ja ennen kaikkea toiselta nimeltään aivan liian Hussein. Mitäpä siinä mies muuta voi tehdä kuin tehdä sitä mitä osaa parhaiten, eli vihata ja valehdella.Obama on kyllä Trumpille kova paikka edelleen. Kuitenkin kansainvälisesti arvostettu pressa, eikä Obamaa varsinaisesti vihattu kun ihan ääripunaniskojen ja joidenkin kristilliskonservatiivien toimesta. Lisäksi Obama sai Nobelin mitä Trumpilla ei ole eikä tule, vaikka on Iraniinkin tehnyt jo kymmeniä kertoja rauhan Palestiinasta nyt puhumattakaan.
Juu, en yhtään ihmettelisi etteikö tuo sidottaisi vaatimukseen Grönlannin siirtämisestä Yhdysvaltojen omistukseenJa jotta pessimistinä en itse pettyisi, niin itsellä on pelko että Trump kuitenkin kieltää noiden ohjusten valmistamisen jollakin syyllä tulevaisuudessa.
Kyllä tai sitten unohdetaan muuten vain ja kiistetään että edes koskaan sanottu tai tarkoitettu ihan muuta. "Ukraina saa valmistaa vastaavia ohjuksia, jos vain kykyjä riittää" tmsJuu, en yhtään ihmettelisi etteikö tuo sidottaisi vaatimukseen Grönlannin siirtämisestä Yhdysvaltojen omistukseen
En tiedä, että miksi minulle tulee ajatus siitä, että Trump antaa luvan valmistaa ohjuksia. Valmistaa. Puhuttiinko missään, että saako Ukraina nuo valmistamansa ohjukset myös itselleen vai onko kyseessä vain asetehdas jenkeille?Kyllä tai sitten unohdetaan muuten vain ja kiistetään että edes koskaan sanottu tai tarkoitettu ihan muuta. "Ukraina saa valmistaa vastaavia ohjuksia, jos vain kykyjä riittää" tms
Nythän se joku Trumpin kaverin öljynporausyhtiö ilmoitusluontoisesti ilmoitti aloittavansa syksyllä öljynetsintäporaukset Grönlannissa Tanskalta tai Grönlannilta mitään kyselemättä. Ilmeisesti aikoo ostaa tai ostanut vanhoja yhä voimassaolevia porauslupia. Uusia lupia ei ole myönnetty enää aikoihin.
Heh. En ole yhtään seurannut mutta idea siitä, että Ukraina joka taistelee olemassaolostaan rakentaisi ohjuksia muiden käyttöön, on niin älytön että varmasti joku sen on ovaalissa ääneen sanonutEn tiedä, että miksi minulle tulee ajatus siitä, että Trump antaa luvan valmistaa ohjuksia. Valmistaa. Puhuttiinko missään, että saako Ukraina nuo valmistamansa ohjukset myös itselleen vai onko kyseessä vain asetehdas jenkeille?
yle.fi/a/74-20235533 tuolla artikkelli missä asiaa pohdittu.En tiedä, että miksi minulle tulee ajatus siitä, että Trump antaa luvan valmistaa ohjuksia. Valmistaa. Puhuttiinko missään, että saako Ukraina nuo valmistamansa ohjukset myös itselleen vai onko kyseessä vain asetehdas jenkeille?
Kiiitospäivän allahan oli näytä että ruokakassi halpeni. Toki tuotteiden määrä ja laatu oli laskenut ja se syynäIlmeisesti hintojen nousu ahdistaa Trumppia, vaikka "affordability" on demokraattien huijaus. Eli Trump otti itselleen kunnian walmartin aikaisemmin aloittamasta alekampanjasta, joita walmartissa on vähän väliä.
![]()
The Price of Staying on Trump’s Good Side
A classic trick in the Trump playbook: take credit for a company’s sale or investment that was already in the works.www.thebulwark.com
Kiiitospäivän allahan oli näytä että ruokakassi halpeni. Toki tuotteiden määrä ja laatu oli laskenut ja se syynä
1) Trump ei ymmärrä että pienentämällä kassia hinta laskee ja siksi vertailu on turha tai hämäävä
2) Trump ymmärtää kohdan 1 mutta yrittää kusettaa tahallaan koska rakastaa yksinkertaisia
Saa kertoa alle mikä syy 3 voisi olla
Sellainen päivä jolloin DJT ei aktiivisesti romuta länsimaista demokratiaa ja kulttuuria - saati edes yritä sitä - on hyvä päivä![]()
Trump says he will not sign 'big yawn' bipartisan housing bill
U.S. President Donald Trump said on Friday he would not sign a bipartisan housing affordability bill that he had called a big yawn, but the measure can become law without his signature.www.reuters.com
Eiköhän kohta Trump ota tuostakin laista kaiken kunnian. Demokraatit ja Rebublikaanit yhdessä tekivät lakipaketin asumisen hinnan laskemiseksi. Trump ei suostunut allekirjoittamaan sitä, koska SAVE Act äänestyksestä ei tullut hänen pöydälleen.
Lakiehdotukset muuttuvat tietyn ajan jälkeen laiksi, jos presidentti ei käytä veto-oikeuttaan. Allekirjoittamatta jättäminen ei riitä. Tuo taisi juuri muuttua laiksi.
Tuo taisi tosiaan tulla laiksi.![]()
Trump says he will not sign 'big yawn' bipartisan housing bill
U.S. President Donald Trump said on Friday he would not sign a bipartisan housing affordability bill that he had called a big yawn, but the measure can become law without his signature.www.reuters.com
Eiköhän kohta Trump ota tuostakin laista kaiken kunnian. Demokraatit ja Rebublikaanit yhdessä tekivät lakipaketin asumisen hinnan laskemiseksi. Trump ei suostunut allekirjoittamaan sitä, koska SAVE Act äänestyksestä ei tullut hänen pöydälleen.
Lakiehdotukset muuttuvat tietyn ajan jälkeen laiksi, jos presidentti ei käytä veto-oikeuttaan. Allekirjoittamatta jättäminen ei riitä. Tuo taisi juuri muuttua laiksi.
Kylläpä donald (tai blondi avustaja) julkaisi nälkävuoden mittaisen valitusviestin, kun media ei tykkää hänestä.
![]()
![]()
Truth Social
Truth Social is America's "Big Tent" social media platform that encourages an open, free, and honest global conversation without discriminating on the basis of political ideology.truthsocial.com


Kylläpä donald (tai blondi avustaja) julkaisi nälkävuoden mittaisen valitusviestin, kun media ei tykkää hänestä.
![]()
![]()
Truth Social
Truth Social is America's "Big Tent" social media platform that encourages an open, free, and honest global conversation without discriminating on the basis of political ideology.truthsocial.com
Ehdottomasti uhka, koska silloin Trumpista tulee amerikkalainen marttyyri. Paljon parempi, jos paskoo dementikkona vaippoihinsa.En tiedä onko uhka vai mahdollisuus, jos tuo tapetaan Iranin toimesta.
Ei vittu daa![]()
Mites tuo Lindsey Grahamin kuolema vaikuttaa? Nouseeko tilalle automaattisesti korvaaja samasta puolueesta, vai valitaanko vaaleilla?
Etelä-Carolina taisi olla osavaltio? En usko että kovin siniseksi menee. Huonossa tapauksessa valitaan joku umpi-maga joka ei edes yritä muodostaa - edes pään sisäisiä - mielipiteitä"Republicans hold a narrow 53-47 majority in the Senate. Under South Carolina law, Gov. Henry McMaster, a Republican, will appoint a temporary replacement for Graham, and that person will serve until January."
Eli välivaaleissa tulee pysyvä seuraaja.
Etelä-Carolina taisi olla osavaltio? En usko että kovin siniseksi menee. Huonossa tapauksessa valitaan joku umpi-maga joka ei edes yritä muodostaa - edes pään sisäisiä - mielipiteitä
Tässä oli se hauska yksityiskohta että näin kuvan jossa Mitchillä oli hengitysputki suussa. Kuva taisi olla vain joku kuvituskuva mutta jos tilanne oikeasti olisi että McConnel ei ole puhunut ääneen tuon kolmen viikon aikana olisi nämä puheet melko helppo todistaa paskaksi. Tosin mitäpä väliä nykypolitiikassaJoo, ei ole pelkoa. Mitchin tapauksessa on todella hyvä mahdollisuus, että tilalle voisi tulla Thomas Massie, joka joutui Trumpin hampaisiin, vaikka rebublikaani onkin. Ei vain ollut 100% uskollinen.
Saa nähdä kauanko Mitchin terveystilannetta saadaa pimitetyä. Sairaskohtauksesta on jo 3 viikkoa aikaa ja kaveria ei ole näkynyt sen jälkeen. Pari puoluetoveria on väittänyt puhuneensa hänen kanssa puhelimessa samaan aikaan, mistä tuli meemi, missä milloin kukin on väittänyt puhuneensa Mitchin kanssa ja hänen suuhunsa on laitettu kaikkea, mitä Mitch ei todellakaan sanoisi. Kuten harmittelee, että Jan 6 jälkeen antoi Trumpin päästä pälkähästä jne jne.
Tämä kuvio taisi mennä niin, että ehdokasasetteluaika välivaaleissa valittavalle McConnellin seuraajalle on jo mennyt umpeen, eikä Massie voi asettua enää ehdolle. Mutta jos McConnell sattuisi kupsahtamaan ennen tiettyä päivämäärää - joka oli syyskuun alussa - niin McConnellin kauden viimeisille kuukausille valittaisin viranhaltija erillisvaalissa. Ja tuohon vaaliin Massie voisi asettua ehdolle - sitoutumattomana.Mitchin tapauksessa on todella hyvä mahdollisuus, että tilalle voisi tulla Thomas Massie, joka joutui Trumpin hampaisiin, vaikka rebublikaani onkin.
Onko Dumpilla edes oikeuksia tuohon? Tuohan on ihan suoraa kiristystä sekä merirosvousta. Aloitin sodan, sota haittaa meriliikennettä, suojelen lunnaiden maksajien laivoja aloittamaltani sodalta.Voisiko joku Trump kuiskaaja selittää miten tämä on hyvä juttu?
Eli Trump haluaa 20% rahdin arvosta suojelumaksuja Hormuzin salmesta
Supertankkereissa on sellaiset määrät öljyä että puhutaan nykyhinnalla laivan koosta riippuen tuollaisesta 30-45 miljoonasta per alus.Voisiko joku Trump kuiskaaja selittää miten tämä on hyvä juttu?
![]()
Donald J. Trump (@realDonaldTrump)
The Hormuz Strait is OPEN, and will remain OPEN, with or without Iran. We are reinstating the THE IRANIAN BLOCKADE, so named because it is only stopping Iran’s ships or customers from entering or leaving. All other countries will have fair and open use of the Strait. The U.S.A. will be, from...truthsocial.com
Eli Trump haluaa 20% rahdin arvosta suojelumaksuja Hormuzin salmesta. Iran taisi pyytää vähemmmän ja sille maksaminen oli aivan väärin, kun kulun piti olla vapaata. Salmi oli vielä auki ennen tuota sekoiluja ei mitään maksuja.
No ei ole, Iran ja Oman hallitsee noita vesiä muodollisesti, merioikeus antaa laivojen kulkea vapaasti. Tilanne on tosin nyt eri, mutta Trumpilla ei ole siihen mitään sanomista.Onko Dumpilla edes oikeuksia tuohon? Tuohan on ihan suoraa kiristystä sekä merirosvousta. Aloitin sodan, sota haittaa meriliikennettä, suojelen lunnaiden maksajien laivoja aloittamaltani sodalta.
Siis tietenkään ei ole merioikeuden kannalta, mutta onko edes yhdysvaltojen lainsäädännön puolelta että Loco Presidente alkaa määrätä suojelurahoja kv. meriliikenteen turvaamisesta ja vihjaa että jos ei maksa, niin niitä laivoja ei turvata. Veikkaisin että siellä jenkkienkin lainsäädännössä&sen pohjalta tehdyissä sopimuksissa tuon on ei-ei.No ei ole,
Kai se koittaa tuon kiertää jollain rahastolla, jonka hallinta on hallinnolla, kunnes loppuu kausi ja johtajana on oma poika.Siis tietenkään ei ole merioikeuden kannalta, mutta onko edes yhdysvaltojen lainsäädännön puolelta että Loco Presidente alkaa määrätä suojelurahoja kv. meriliikenteen turvaamisesta ja vihjaa että jos ei maksa, niin niitä laivoja ei turvata. Veikkaisin että siellä jenkkienkin lainsäädännössä&sen pohjalta tehdyissä sopimuksissa tuon on ei-ei.
Ja siis mikä tämä edes on? Onko presidentti esittelemässä uutta lakia? Ei tietenkään. Onko tämä armeijan ylipäällikön virallinen komento laivastolle? Ei noilla sanoilla. Mikä tämä on?Voisiko joku Trump kuiskaaja selittää miten tämä on hyvä juttu?
![]()
Donald J. Trump (@realDonaldTrump)
The Hormuz Strait is OPEN, and will remain OPEN, with or without Iran. We are reinstating the THE IRANIAN BLOCKADE, so named because it is only stopping Iran’s ships or customers from entering or leaving. All other countries will have fair and open use of the Strait. The U.S.A. will be, from...truthsocial.com
Eli Trump haluaa 20% rahdin arvosta suojelumaksuja Hormuzin salmesta. Iran taisi pyytää vähemmmän ja sille maksaminen oli aivan väärin, kun kulun piti olla vapaata. Salmi oli vielä auki ennen tuota sekoiluja ei mitään maksuja.
Aika vähän Trump perustaa sääntöperusteisesta maailmanjärjestyksestä. Niinhän se lopulta on, että vahvin määrää.No ei ole, Iran ja Oman hallitsee noita vesiä muodollisesti, merioikeus antaa laivojen kulkea vapaasti. Tilanne on tosin nyt eri, mutta Trumpilla ei ole siihen mitään sanomista.
Joo taas on USN komennossa hieman hankalaa, kun siellä on jo tajuttu, että tuota kun ei avata ihan tuosta vain ja ilman tappioita. Sitä onkin kiva perustella, kuinka tässä vaan suojataan pahoja Iranilaisia vastaan, kun on itse aloittanut sodan. Montahan laivaa jenkit tuossa menettää, jos tuohon ryhtyvät.Ja siis mikä tämä edes on? Onko presidentti esittelemässä uutta lakia? Ei tietenkään. Onko tämä armeijan ylipäällikön virallinen komento laivastolle? Ei noilla sanoilla. Mikä tämä on?
Voi sekin mietityttää, et ottaako fudut vaiko toteuttaa...Koska joku komentaja tuon suorittaa, vaikka onkin laiton käsky. Sit vaan etsitään se oikea, joka suorittaa.
Varmasti joku miettii, mutta kannattaa varmistaa se armahdus ennen suorittamista. Laittoman käskyn toteuttaminen kun osuu myös toteuttajaan.Voi sekin mietityttää, et ottaako fudut vaiko toteuttaa...
Nii, toki Trump voi hommata ehkä kieltäytyjän muutamaksi vuodeksi (hänen pressankaudekseen) kovaan kuseen. Eikä kenraaleilla varmaan ole paljoa muitakaan työpaikkoja kuin armeija... Siinä sitten työttömänä hengaat USA:ssa koko Trumpin kauden, koska kukaan ei palkkaa, koska Trumpin kosto.Varmasti joku miettii, mutta kannattaa varmistaa se armahdus ennen suorittamista. Laittoman käskyn toteuttaminen kun osuu myös toteuttajaan.
Kyl noilla on paljonkin töitä. Ovat aika arvostettuja puolustusteollisuudessa, johtoasemissa jne. Osa menee analyytikoiksi jne. Noi on kuitenkin johtamisessa aika erikoisessa asemassa yleensä. Harva on noin isoja organisaatioita johtanut. Enkä nyt puhu siitä ylimmästä. Puolustusteollisuus nostaa koville palleille noita jo ihan kontaktien takia.Nii, toki Trump voi hommata ehkä kieltäytyjän muutamaksi vuodeksi (hänen pressankaudekseen) kovaan kuseen. Eikä kenraaleilla varmaan ole paljoa muitakaan työpaikkoja kuin armeija... Siinä sitten työttömänä hengaat USA:ssa koko Trumpin kauden, koska kukaan ei palkkaa, koska Trumpin kosto.
the facts of the case show it was “an attempt to use the Court to provide some legitimacy to an agreement to confer immunity to people and entities affiliated with the President,” while spending billions of taxpayer dollars.
Sopisi kyllä ihan trumpin brändiin, jos hänen oikeusministeriltä otettiin lakimiesluvat pois epäeettisen toiminnan vuoksi...She ordered sanctions against a number of people involved, including acting Attorney General Todd Blanche and Associate Attorney General Stanley Woodward. She directed a copy of her findings to be sent to the bar associations in New York and Washington D.C., “where disciplinary proceedings are currently ongoing” against Blanche and Woodward over alleged ethical violations.
She also referred one of Trump’s attorneys, Alejandro Brito, to the Florida bar association “for its consideration, review, and determination as to whether any disciplinary action is appropriate in light of the findings and rulings made in this Order.”
Tuo on tyhjää horinaa. Surkeaa miten Yhdysvaltain mahti romahtaa silmissä.Ja siis mikä tämä edes on? Onko presidentti esittelemässä uutta lakia? Ei tietenkään. Onko tämä armeijan ylipäällikön virallinen komento laivastolle? Ei noilla sanoilla. Mikä tämä on?
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.