Lieköhän Windows asennettu legacy bios tilassa ja nyt yrittää bootata UEFI:na. Kokeile napata ainakin CSM päälle ja katso, että boottijärjestyksessä on Windows-levy ensimmäisenä.
Niin kuin Desgorr sanoi, tarkista Launch CSM -asetus.
Asus emolevyn biosin oletusasetukset punaisella.
- Boot > CSM (Compatibility Support Module) > Launch CSM >
Enabled. Tarkoittaa että Windows voidaan asentaa joko UEFI-käynnistystilassa (boot menussa valitaan UEFI-etuliitteellä oleva USB-tikku) tai BIOS-käynnistystilassa (boot menussa valitaan ilman UEFI-etuliitettä oleva USB-tikku).
- Boot > Secure Boot > OS Type >
Windows UEFI Mode. Tarkoittaa että Secure Boot on päällä vain silloin kun Windowsin USB-tikku on käynnistetty UEFI-käynnistystilassa tai Windows on asennettu UEFI/GPT asennuksena.
edit: Offtopic:
Asus emolevyn biosin oletusasetukset ei aina ole yllä olevat.
- Joissakin Asuksen emolevyissä, jos käytössä on Intel prosessorin integroitu näytönohjain, silloin "Launch CSM" on oletuksena "Disabled", eikä asetusta pysty muuttamaan (
linkki). Tarkoittaa että Windowsin asennus onnistuu vain UEFI/GPT asennuksena. Eikä toisesta koneesta siirretty/kloonattu Windows käynnisty, jos levyllä on BIOS/MBR asennus (levy ei silloin näy biosin Boot Priority -listassa).