- Liittynyt
- 16.10.2016
- Viestejä
- 14 234
Skipaten kaikki varsinaiset poliittiset kysymykset, ja katsoen mitä Suomella olisi antaa ja koska:Tämä ilmeisesti katsotaan kuuluvan tähän ketjuun.
Ukrainaissa on nyt sota, ja tämä Hornetti juttu lähti laukalla Marinin julkisestä älynväläyksestä, ja myöhemmin käynyt ilmi että ehkä lupaillut sitä tuota ennen kahden kesken. Se oli ankka. sen nyt voisi taputella.
Lisäksi Suomen ulkoja puolustus johto on viestittänyt ettei Suomella oli luovuttaa Hornetteja, ei siinä ei ole kyse ulkopolitiikasta, vaan siitä ettei ole.
Jos päivitys ohjelma etenee aikataulun mukaan, niin asia on kaluston osalta ajankohtainen 30 luvulla, jos se vaatii poliittisia päätöksiä (eri ketju) niin se on sitten seuraavien vaalien juttu (ei tämän kevään)
Jotta ei tarvi postatta että aikataulun mukaan meille tulee ensimmäisiä uusiakoneita tämän vuosikymmenen lopulla, totta tulee ja niiden käyttöönotto alkaa oletetun aikataulun mukaan vuosikymmenen lopulla, joo, niin alkaa.
Vaikka meillä noita on, niin Hornettia lähettäminen Ukrainaan on nimenomaan muiden juttu kuin meidän, muualla on koneita joissa on tunteja jäljellä, muualla on resursseja kouluttaa (meillä se laivaston vaihto), muualla on kalustoa mihin saa komponentteja paremmin, jne. Tässä nyt ei ole muusta kyse että joku nyt vaan haluaa tätä väkisin pitää hengissä, kun erehty asiasta suun aukaiseen.
No Suomella ei edes ole valtakirjaa päättää asiasta. Ukraina tarvitsee apua, meidän (Suomi), valmistajan, USAn kannattaa käyttää resurssit järkevästi,
Jos Ukraina säilyttää itsenäisyyden ja sillä 30 luvulla on Hornetteja, ja meillä on heille tarpeellisia varaosia, niin se sitten silloin, onko tämä ketju vai joku toinen missä siitä uutisoidaan. (uskotaan alustan elivoimaisuuteen enemmän kuin putinin ....)
Suomi alkaa saamaan F-35:ia vuodesta 2026 lähtien. Hornetteja poistuu käytöstä sitä mukaa, kun tulee F-35:ia tilalle (tosin ei 1:1, vaan pienellä overlapilla). Vuonna 2028 toinen Suomen hävittäjälaivueista on siirtynyt täysin F-35:iin. Eli nykyisellä aikataululla viimeistään 2028, Suomella on noin 20-30 käytöstä poistettua Hornettia odottamassa sitä loppukohtaloaan. Eli siis puhutaan ihan seuraavan 4-5 vuoden aikataulusta.
Koneiden lentotunnit kävinkin tuossa jo aiemmin läpi, eli se about 5 vuotta jäljellä kun ne poistuu Suomen käytöstä ja toiset 5 vuotta voidaan saada suht halvalla (ja vielä siten, että korjaukset voidaan tehdä Suomessa Patrian toimesta).
Sitten jos katsotaan, että mitä koneita Ukrainaan ylipäätänsä voitaisiin toimittaa, niin sanoisin, että sillä listalla on kaksi mallia: F-16 ja F/A-18 C&D. Syynä yksinkertaisesti se, että tarvitaan konemalli joita löytyy riittävästi ylimääräisinä. Niin F-16:ia kuin F-18:ja löytyy USA:lta paljon varastosta, ja niitä löytyy myös muilta Nato-mailta (ja lasketaan Suomi tässä tulevaksi Nato-maaksi). Eli ihan poliittisistakin syistä, noita koneita voidaan toimittaa siten, että USA ei ole ainoa taho joka antaa niitä koneita. Joka auttaa muun muassa USA:n sisäpolitiikassa.
F-16:t ovat se todennäköisempi vaihtoehto, koska niitä on enemmän ja niitä valmistetaan vielä uusiakin. Eli F-16:ien elinkaari olisi pisempi. Tosin Ukrainalle tarjolla olevat eivät olisi uusia, vaan ne ovat vähintäänkin about yhtä vanhoja kuin Suomen Hornetit. Esim. USA:n uusimmat F-16:t on otettu käyttöön vuonna 2005, muiden Nato-maiden koneet paljon sitä vanhempia (poikkeuksena Puola, tosin Puola tarvitsee itse ne koneet). Eli Ukrainalle tarjolla olevat koneet ovat kaikki käytännössä samassa asemassa kuin Suomen Hornetit, vanhoja koneita jotka poistuu käytöstä F-35:sten tieltä.
Aikataulun puolesta ainoa syy, miksi Ukraina ei enää vuonna 2028 tarvitsi lisää länsimaisia hävittäjiä, on jos Venäjä on voittanut sodan.
Ja aikalailla ainoa syy miksi Suomen Hornetteja ei kannattaisi harkita Ukrainalle tuosta 2027-2028 alkaen on se, että jos USA ja Ukraina toteavat, että parempi käyttää pelkästään F-16:ia.