Vanhan modeemin myynti

Liittynyt
01.02.2020
Viestejä
633
Moi, saatan olla hieman foliohattu, mutta minulta löytyisi kaapista vanha Huawei B715 4g-reititin ja mietin, että jos myyn laitteen niin voiko siitä seuraava käyttäjä löytää jotain tietoja? Todennäköisesti suurin tietoturvariskihän tuossa on se, että se on Huawein laite?
 
Jos se uusi omistaja kaivaa siitä jotakin tehdasasetusten palautusten jälkeen, niin tuskin tarvitsi sitä wlanin passua muutenkaan. Resetti ja myyntiin jos on kaupaksi käyvä kampe.
 
Tuskin siellä mitään on, jos et ole erikseen sinne mitään konffannut. Toki hyvä käytäntö on että palautat laitteen tehdas asetuksille.
 
Torissa liuta noita kahdella kympillä. Että kovin kalliilla ei mielenrauhaa tarvi ostaa, jos vain pistää tuhottavaksi. Toki kierrätys on päivän sana ja ittekin tykkään käyttää käytettynä ostettua rautaa passeleissa käyttökohteissa.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
271 555
Viestejä
4 696 141
Jäsenet
76 759
Uusin jäsen
leksasos

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom