En lähtisi öljylaaduista vertailemaan - öljymerkeistä kyllä, tosin nykyään ollaan tultu siihen pisteeseen että oikeat luokitukset täyttäviä vaihtoehtoja ei sieltä Motonetin hyllystä saati muualtakaan välttämättä löydy kuin yksi tai kaksi. Moottorithan on jo pitkään suunnittelupöydältä asti ajateltu käyttämään tiettyä öljyä laakerivälyksien ja viime aikoina jopa päästöjen osalta (ja tässä tulee ne valmistajien luokitukset kysymykseen joita öljypurkkien etiketeistä löytyy). Jo taannoin 90 luvulta eteenpäin oli ns. perus 5w40 öljyä pitkä rivi eri brändeiltä samat luokitukset täyttävää tavaraa. Näissä saattoi sitten olla sellaisia eroja että jossain moottorissa kertyi herkemmin tuota huohotuslimaa tietyllä öljyllä jota ei toisella ilmennyt.
Moottorin vapaassa öljytilassa muodostuu jonkun verran luontaisesti painetta silloin kun moottori käy. Tätä painetta tasataan sitten huohotusjärjestelmällä joka yhdistää ne moottorin sisäiset ilmatilat sekä linjan jota kautta se ylimalkainen paine syötetään moottorin imuilman sekaan. Se ilma mitä siellä liikkuu on sellaista öljynsekaista, tähän kun yhdistetään hiljalleen höyrystyvää kondenssivettä sieltä samasta tilasta niin siitä muodostuu tuollaista majoneesia joka ei niin vapaasti sitten enää liikukaan siellä. Ennenmuinoin tuo huohotus oli toteutettu parilla moottorin ulkopuolella kulkevalla letkulla, tällöin niitä tarvitsi talvella suojata ja eristää sellaisissa autoissa joissa ne olivat ajoviimalle alttiita. Jos tuota möhnää muodostu niin paljon että se imuilman sekaan menevä syöttö oli tukossa ja jäätyi, moottorin kampikammion paine kasvoi niin että öljyt tuli ulos mistä helpoiten pääsivät - useimmiten mittatikun reiästä. Nykyään tuo huohotus tapahtuu hyvin pitkälle integroiduilla osilla, moottorilohkossa ja kannessa on omat kanavansa joita pitkin höyryt siirtyvät ja monimutkaisemmat separaattorit jotka erittelevät sen öljyn siitä sumusta. Huohotusventtiili ahdetussa moottorissa ohjailee sen höyryn suuntaa, syötetäänkö ahtimen imupuolelle vai imusarjaan suoraan - riippuen kaasupolkimen asennosta..
Joka tapauksessa se kondenssi on asia joka ei ole muuttunut. Pätkäajossa se ei kerkeä haihtua pois. Tuttavaperheellä oli pari vuotta sitten uudehko 1.3 TCe Renault. Kilometrejä ei tainnut olla 50tkm edes mittarissa, takuu oli juuri loppunut niin kevättalvella alkoi ongelmat. Siinä moottorissa on venttiilikannen etuosa, imusarja ja tuo huohotus kaikki integroitu yhteen pakettiin, yhteen suht kalliiseen osaan. Otin sen irti niin moottorin "öljytila" oli kaikki kauttaaltaan majoneesin peitossa. Oli tuo möhnä talvella jäätyessään vieläpä rikkonut sen huohotuspuolen siitä imusarjasta. Uusi imusarja ja öljynvaihto. Yhteensä 150km moottoritietä vähän pienemmällä vaihteella parina eri päivänä niin paikat aukesi ja vesi höyrystyi pois. Vasta sitten alkoi moottori taas toimia oikein. Heillä kun käyttö oli päivittäistä mutta vain sitä että pari kilometriä töihin ja takaisin. Otti perheen isäntä kyllä opikseen ja kävi kerran viikossa ajamassa pidemmän lenkin.
Itse en bensiinilaatua lähtisi syyttämään tästä, vaan ajotapaa.