Hyper 212 on muuten ylikallis jäähy, maksoit varmasti siitä liikaa. Se ei ole edes niin hyvä.
Ei ne osat ole kuolleet. Eikä se ole kontaktissa siivekkeiden kanssa se nestemetalli, tai teit jotain todella väärin. Pohja voi olla alumiinia ja tuosta ottanut turpaan. Prosessorin HS ei kärsi, niiden
alle olen useasti pistänyt nestemetallia.
Kupari heatpipessä todennäköisesti tummuu ja toiminta kärsii, mutta siinä menee hetki. Ja se on kalenteriaikaa, ei aikaa , jonka pidät päällä. Koko ajan nestemetalli siellä aiheuttaa ongelmia, vaikka ei olisi päällä ja veisit pimeään varastoon.
--
Jäähy varovasti irti , ja sitten varovarovasti pyyhit kaiken nestemetallin pois. Se johtaa sähköä, niin se pitää pyyhkiä siististi ja vahvasti suosittelen, että et ota prosessoria irti socketista, ennenkuin se on täysin siisti. Tai et ollenkaan, ei sitä tarvitse sieltä poistaa.
Sitten ihan silmillä katsot, mikä on Coolermasterin kalliin perusjäähyn tilanne ja jos se on rikki, niin mitä vaan 120mm jäähyä tilalle. Vaikka tuo, joka on samaa suorituskykyä alle puoleen hintaan:
Näyttävä ja suorituskykyinen tornijäähdytin Jonsbolta. Tekniset tiedot : Malli : CR-1000 Tower Radiator Mitat (PxLxK) : 128 x 76 x 158
www.jimms.fi
Ja jos Hyper 212 oli kiva, mutta nyt rikki, voit vaihtaa Jonsboon sen tuulettimen, jatkaa normaalisti ja rahaa meni 20€.
--
Jos tahnat vaan pelkästään menee vaihtoon, niin tätä tuubi ja ei murheita:
MX-4 on yksi suosituimmista lämpötahnoista ja nyt uusituissa pakkauksissa. Ei sisällä lainkaan metallisia aineosia, eli on sähköä johtamatonta. Perustuu hiiliku
www.jimms.fi
Ota kuva siitä jäähyn pohjasta, kun olet puhdistanut sen, sillä pääsemme täällä eteenpäin.