Uutta koti- ja pelikonetta

Liittynyt
26.04.2025
Viestejä
2
Hei,

Nykyinen tietokone alkaa tulla tiensä päähän ja osat on sen verta vanhoja ettei niitä kannata enää lähteä vaihtelemaan, vaan tehdä suoraan uusi kasaus.

Saisin ostettua prosessorin (AMD Ryzen 5 5600 AM4) sekä näytönohjaimen (MSI Raseon RX 6600 XT Gaming X 8G) lähes käyttämättöminä ja 200€ hintaan mikä omaan korvaan kuulostaa suht edulliselta, joten ajatuksena olisi hyödyntää tätä diiliä ja rakentaa uusi kone näiden osien ympärille.

Keräilin alustavasti pcpartpickerillä (linkki buildiin) kasaan osia, mutta rehellisesti sanottuna viime kasauksesta on pitkä aika, enkä ole enää kovin perillä näistä asioista :D
Onko tuo buildi sinnepäinkään vai ollaanko tässä ihan hakoteillä?

Eli onkohan tuossa jotain selkeitä nk. bottle neckejä tai päinvastoin yksittäisiä osia jotka ovat turhan tehokkaita?
Virtalähde nyt ainakin taitaa olla turhan tehokas. Olisikohan siihen jotain halvempaa vaihtoehtoa?

Toinen asia mitä mietin, että ehkäpä olisi järkevää nostaa RAMin määrä suoraan 32Gt?

Mitään muuta kuormittavaa ei juurikaan tule koneella tehtyä, kuin satunnainen pelailu.
Ei tosissaan ole tarvetta, että pelejä voisi pyörittää ultra-hd:na, mutta olisi kuitenkin kiva jos jonkin tasoista suorituskykyä löytyisi.

Toiveena olisi jos näytönohjaimen sekä prosessorin lisäksi selviäisi max 600-700 eurolla.

Kiitokset jo etukäteen
 
Gigantti Build 130 R5/16/1 TB/RTX 4060

Parempi näyttis ja prossu, eikä ole kuollut kanta kuten AM4. Tosin varastoon saapumista saa odotella kuukauden. 16GB RAM kyllä aika nihkeä tässä, se pitäisi vaihtaa 2x16GB ja ehkä jopa joutua säilyttämään alkuperäiset muistit takuujuttuja varten (jos pitää palauttaa koko kone?)
 
Kiitokset!

Vaikuttaa kelpo diililtä hinnan puolesta ja 5 vuoden takuukin on oikeasti aika hyvä lisä.
Nykyisellä koneella menty jo 10 vuotta, niin kyllähän tuota jaksaa yhden kuukauden odotella.

Olisi täydentävä kysymys:
Jos muistimäärän haluaa kasvattaa 32 Gigatavuun, niin kannattaako se hoitaa ottamalla toinen pari Kingstonin vastaavia 8Gt kampoja vai suoraan hommata kaksi 16Gt kampaa?
Ensimmäinen vaihtoehto taitaa olla jokusen kympin halvempi, mutta onko tuolla sitten suorituskyvyn tai muun toiminnan kannalta merkitystä?
 
Ehdottomasti kannattaa nostaa muistin määrä 32 gigaan ja 6000Mhz muisteihin. Valitettavasti DDR5 muisteilla suositus on käyttä kahta muisti kampaa eli vaikka nämä muistit datatronicilta
Ei c36 muisteja kun c30 muistit saa samaan hintaan:
 

Statistiikka

Viestiketjuista
275 740
Viestejä
4 752 441
Jäsenet
77 360
Uusin jäsen
gideon

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom