Juha Kokkonen
Ylläpidon jäsen
- Liittynyt
- 17.10.2016
- Viestejä
- 14 297
![nokia-phones-beta-labs-otsikko-251017.jpg](https://www.io-tech.fi/wp-content/uploads/2017/10/nokia-phones-beta-labs-otsikko-251017.jpg)
HMD Global on lanseerannut tänään uuden Nokia phones beta labs -ohjelman, johon osallistuvat Nokia 8 -käyttäjät saavat uusimmat päivitykset ensimmäisenä. Yrityksen nettisivujen mukaan käyttäjät pääsevät testaamaan tulevaa Android 8.0 Oreo -päivitystä ennen sen virallisen version julkaisua ja antamaan palautetta mahdollisimman sulavan käyttökokemuksen kehittämiseksi.
Käyttäjän on rekisteröidyttävä ohjelmaan Nokian nettisivuilla sekä annettava puhelimensa IMEI-koodi ja operaattori. OTA-päivityksen kerrotaan tulevan puhelimeen saataville 12 tunnin sisällä nettisivuilla tehdystä päivityspyynnöstä. Laitteen sisältö suositellaan varmuuskopioimaan ennen päivityksen asentamista. Halutessaan käyttäjä voi myös tehdä päivityspyynnön ohjelmiston palauttamiseksi viralliseen Android Nougat -versioon.
![](https://www.io-tech.fi/wp-content/uploads/2017/10/nokia8-oreo-beta-update-1-251017.jpg)
io-tech asensi Oreo Beta -päivityksen omaan Nokia 8 -testikappaleeseensa hetki sitten. Päivitys on kooltaan runsaat 1,3 gigatavua ja sen kerrotaan sisältävän mm. picture-in-picture-tilan, ilmoitustäplät, Google Play Protect -tietoturvatarkistukset, salasanojen automaattitäytön, nopeamman boottaukset sekä Androidin lokakuun tietoturvapäivitykset.
Lähde: Nokia, Twitter
Huom! Foorumiviestistä saattaa puuttua kuvagalleria tai upotettu video.
Linkki alkuperäiseen uutiseen (io-tech.fi)
Palautelomake: Raportoi kirjoitusvirheestä
Viimeksi muokattu: