Uusi näytönohjain ei yhdistä näyttöön

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja JanneT
  • Aloitettu Aloitettu
Liittynyt
25.06.2021
Viestejä
21
Ostin tänään Asus GeForce Dual -RTX-3070-O8G-v2-näytönohjaimen, mutta en saa sillä kuvaa lainkaan monitoriini. Ostin samalla uuden virtalähteen Seasonic Focus GX.750-atx. Vanha näytönohjaimeni toimii uuden virtalähteen kanssa ja myös uusi näytönohjain saa virtaa. Olen yhdistänyt uuden näyttikseni virtalähteeseen virtalähteen manuaalin ohjeiden mukaisesti kahdella eri 8-pinnisellä liittimellä. Ensin tuulettimet eivät pyörineet, mutta asettaessani liittimet näyttiksessä toisin päin ne lähtivät pyörimään. Olen yirrtänyt molemmissa emolevyn tarjoamissa paikoissa ja liittää näytön näytönohjaimen molempiin hdmi-paikkoihin, mutta ei apua. Vielä uninstalloin vanhan näyttikseni, mutta eipä sekään auttanut.

Minulla on MSI X570-A Pro, emolevy (jep, voisi olla parempikin, mutta on kuitenkin yhteensopiva), sekä näyttönä Wacom Cintiq 24 Pro. Käyttöliittymänä Windows11.

Melkoisen epätoivoinen olo juuri nyt, en saa isoa projektia rendeöityä ja siinä tarve paremmalle näyttikselle, joka sekään ei nyt toimi. ENkä oikein keksi enää, mitä voisi tehdä. Kaikki vinkit/ehdotukset otetaan kiitollisena vastaan.
 
Mene vanhalla näytönohjaimella BIOS:iin ja säädä PCIe -väylän standardiksi 3.0.

..ja tarkista vielä, että ovat nuo virtakytkennät oikein, pitäisi pyöriä joka tapauksessa tuulettimet vähäsen.
 
Mene vanhalla näytönohjaimella BIOS:iin ja säädä PCIe -väylän standardiksi 3.0.

..ja tarkista vielä, että ovat nuo virtakytkennät oikein, pitäisi pyöriä joka tapauksessa tuulettimet vähäsen.
Kiitos vinkistä, kävin vaihtamassa auton gen3een mutta sama ongelma edelleen. Tuulettimet pyörivät, tarkistin vielä.
 
Kiitos vinkistä, kävin vaihtamassa auton gen3een mutta sama ongelma edelleen. Tuulettimet pyörivät, tarkistin vielä.

Meneekö sinulla kaksi johtoa näytönohjaimesta virtalähteelle? Roikkuuko siellä tyhjiä, käyttämättömiä päitä? Optimikytkennässä on kaksi johtoa virtalähteessä kiinni, kaksi näytönohjaimessa ja kaksi haaroitettua päätä roikkuu näytönohjaimen vieressä tyhjänä.

Niinkuin näin:
1676753545935.png
 
Onko uusin bios sisässä? Kortti varmasti kunnolla pohjassa? Mitäs ez-debug led polttelee?
 
Onko uusin bios sisässä? Kortti varmasti kunnolla pohjassa? Mitäs ez-debug led polttelee?
Kortti on varmuuden vuoksi irroitettu ja liitetty moneen kertaan ja kyllä se hyvin pohjaan tuntuu menevän.
BOOT, VGA, DRAM ja CPU kaikki saavat vuorollaan valoa aluksi, sitten kaikki sammuvat. Biosista en osaa sanoa onko nyt varmasti viimeisin päivitys, täytyy tarkistaa.
 
DDU poista vanhat ajurit, jonka jälkeen uusi kortti kiinni. Kannattaa myös koittaa piuhaa eri porteissa.
 
Poistin vanhat ajurit vaan device managerissa ja ruksittuna Attempt to remove the driver for this device. Täytyy asentaa tuo GDU jos voi olla vielä siitä kiinni
 
Kokeile clear cmos vielä. Ja katso, että virtakaapelit on myös virtalähteessä kiinni.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
267 303
Viestejä
4 621 148
Jäsenet
76 022
Uusin jäsen
kestivaa

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom