Kokeillut olen seuraavia keinoja korjata, mistä kaikki ovat todistautuneet toimimattomiksi.
...
-Biossista pakottanut koneen boottaamaan käyttislevylle
Jos kyseessä on alle 10 vuotta vanha kone, on aika suuri todennäköisyys että siinä on UEFI perinteisen BIOSin sijasta. Silloin oleellinen kysymys on, onko käyttöjärjestelmä asennettu boottaamaan perinteisellä vai UEFI-tyylillä? Windowsissa tämä on naitettu yhteen käyttislevyn osiointitavan valinnan kanssa: jos osiointitapa on GPT, mennään UEFI-tyylillä, ja jos MBR, sitten mennään perinteisellä BIOS-tyylillä.
Ja jos bootataan UEFI-tyylillä, silloin BIOS-asetusten boottilistassa pitäisi näkyä teksti "Windows Boot Manager". Jos sellainen löytyy,
valitse se mieluummin kuin mikään tietty levy. UEFI-tyylillä bootattaessa koneeseen asennetun käyttöjärjestelmän pitäisi löytyä BIOS-asetuksista käyttöjärjestelmän nimellä tai vastaavalla selväkielisellä tunnisteella, ja UEFI-asetusmuistiin on talletettu tieto siitä miltä levyosiolta ko. käyttöjärjestelmän UEFI-lataaja löytyy ja mikä lataajatiedoston nimi on.
Kiintolevyllä UEFI-lataajat ovat normaalisti erityisellä ESP-levyosiolla, joka on käytännössä ihan tavallinen FAT32-tyyppinen osio, jolle on vain annettu erityinen tyyppitunnus joka merkkaa sen ESP-osioksi. Windowsin UEFI-lataajan tiedostopolku ko. osiolla on \EFI\Microsoft\Boot\bootmgfw.efi.
Jos ollaan boottaamassa UEFI-tyylillä CD:ltä, USB-tikulta tai UEFI-boottikohteeksi valitaan tietyn käyttöjärjestelmän sijasta tietty kiintolevy, silloin ESP-osiolta (tai miltä tahansa FAT32-osiolta jos käytössä on jokin muu osiointitapa kuin GPT) etsitään tiedostoa nimeltä \EFI\Boot\bootx64.efi (64-bittisissä x86-koneissa; ARM-prosessoreilla on sitten erilainen lataajatiedoston nimi, samoin esim. vanhoilla x86-Maceilla jotka käyttävät 32-bittistä EFI-firmistä). Kun Windows 10 asennetaan UEFI-tyylillä kiintolevylle, se laittaa varmuuden vuoksi kopion omasta lataajatiedostostaan myös tälle nimelle kiintolevyn ESP-osiolle.
Jos UEFI-asetusmuisti jostain syystä tyhjenee (kuten joissain UEFI-koneissa käy kun koneeseen flashataan BIOS-päivitys, ja melkein kaikissa UEFI-koneissa käy jos tehdään CMOS-nollaus), silloin Windowsille riittää että käyttäjä saa käskytettyä koneen boottaamaan UEFI-tyylillä kiintolevyltä: silloin tuo bootx64.efi-lataajatiedosto tulee käyttöön, Windows huomaa automaattisesti että UEFI-boottiasetukset ovat poskellaan, ja se yrittää automaattisesti pistää ne kuntoon saman tien, kertomatta mitään käyttäjälle. Tällöin seuraavan kerran BIOS-asetuksissa käydessä boottilistan kärjessä komeilee taas "Windows Boot Manager".
Toinen juttu joka on saattanut sotkea pakkaa UEFI-puolella on Secure Boot. Viimeisen vuoden sisällä on julkaistu uusi päivitetty epäkelpojen Secure Boot-lataajien musta lista, jonka pitäisi olla tullut Windows-päivitysten mukana automaattisesti UEFI-tyylillä boottaaviin koneisiin joissa on Secure Boot päällä. On periaatteessa mahdollista että tämän mustan listan päivittyminen (tai päivitetyn listan häviäminen UEFI-asetusmuistista) on jotenkin sidoksissa tähän ongelmaan: jos mahdollista, kannattaa kokeilla laittaa Secure Boot pois päältä ja katsoa muuttaako se tilannetta.
Jos Secure Boot:ia ei saa BIOS-asetuksissa pois päältä mutta Secure Boot-avaimia pääsee muokkaamaan, silloin Secure Bootin PK-avaimen (Primary Key) tyhjentäminen on käytännössä "yhtä hyvä" kuin Secure Bootin kytkeminen pois päältä. Jos PK-avain puuttuu, silloin käytössä on "Secure Boot Setup Mode": Secure Boot ei estä mitään lataajaa käynnistymästä, ja käyttöjärjestelmä pääsee vapaasti päivittämään Secure Boot-avaimia kunnes uusi PK-avain syötetään.
Joskus Secure Boot-asetukset on piilotettu BIOS-asetuksissa valinnan "Windows 8 or above / Legacy OS" tms. taakse. Tällöin "Windows 8 or above" = Secure Boot päällä, "Legacy OS" = pois päältä.
Jos BIOS-boottiasetuksissa on sallittuna sekä perinteinen että UEFI-boottityyli (perinteisen tyylin salliminen ilmaistaan joskus hämärästi termillä "CSM enabled"; CSM = Compatibility Support Module), silloin saattaa kukin kiintolevy näkyä boottijärjestyslistan vaihtoehdoissa
kahteen kertaan: silloin toinen vaihtoehdoista tarkoittaa perinteistä ja toinen UEFI-tyyliä. Valitettavasti on olemassa UEFI-toteutuksia jotka eivät kerro käyttäjälle kumpi on kumpi!
![Poop :poop: :poop:](/styles/default/xenforo/smilies/emojione/poop.png)
(Eihän toki kahden vaihtoehdon kokeiluun nyt niin kauaa mene, mutta käyttäjän pitää tietää että mahdollisia vaihtoehtoja voi olla kaksi, eikä suin päin valita ensimmäistä silmään sattuvaa oikean näköistä vaihtoehtoa.)
Käyttöjärjestelmää asennettaessa se kumpaa boottitapaa käytetään päätetään jo itse asiassa siinä vaiheessa kun käyttöjärjestelmän asennusohjelma bootataan: jotta UEFI-lataajan asennus saadaan vietyä loppuun asti, kone pitää olla bootattuna UEFI-tyylillä asennusohjelman aikana. Jos näin ei ole, UEFI:n uudet ohjelmointirajapinnat käyttöjärjestelmän suuntaan eivät ole käytettävissä ja UEFI-boottiasetuksien automaattinen määrittely ei onnistu. Windowsin asennusohjelmat eivät taida vieläkään osata kertoa tätä erityisen selkeästi.
Asennettaessa uuteen koneeseen käyttöjärjestelmää 2020-luvulla säästyy monelta harmilta kun ennen asennuksen aloittamista käy katsomassa BIOS-asetuksista että sallitut boottitavat ovat "UEFI only", ja/tai "CSM disabled", jos sellainen asetus on tarjolla. Sitten jos Windowsin asennusohjelma ämpyilee levyn osiointivaiheessa väärästä osiointityypistä, asian voi korjata asennusohjelmassa menemällä "edistyneitten vaihtoehtojen" puolelle ja kun näkyviin tulee levyosioiden lista, valitsemalla siitä yksi kerrallaan jokainen olemassa oleva levyosio ja "Poista osio". Kun kaikki vanhat osiot on poistettu, Windowsin asennusohjelma ymmärtää että sillä on lupa muuttaa MBR-osiointitapa GPT:ksi jos se on tarpeen.