Ratkaistu Tietokone aiheuttaa vahvistimelle valtavasti häiriöitä

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Lare
  • Aloitettu Aloitettu

Lare

Error 404
Liittynyt
13.11.2016
Viestejä
4 530
Ostin bassolle uuden vahvistimen (Fender Rumble 40) ja jos sen kytkee 3.5mm kaapelilla tietokoneeseen kiinni, tulee ihan valtavasti häiriötä. Eli surinaa, kohinaa, poksahtelua ja kaikkea siltä väliltä. Jos kytken saman vahvistimen läppäriin tai kännykkään, niin mitään ongelmaa ei ole. Sama 3.5mm kaapeli tuntuu myös muuten ehjältä.

Kokeilin myös 3.5mm kaapelia USB-äänikorttiin ja ihan sama surina vaivasi siinäkin. Vaihdoin vielä kaiken varalta koneen virtajohdon pistorasiaa semmoiseen, jossa ei ole jatkoroikkia välissä. Ei mitään vaikutusta. Pistorasiat on maadoitettuja.

Eli mikä saa pöytäkoneen aiheuttamaan noin valtavan määrän häiriöitä? Vahvistimessa tuskin on vikaa, kun muilla laitteilla toimii. Kun kone on pois päältä, surinaa ei kuulu. Koneen käynnistymisen jälkeen häiriöäänet kasvavat hiljalleen. Virtalähteenä on alle vuoden vanha Seasonic Core GM-650.

EDIT: Auttaisikohan ihan 3.5mm bluetooth-adapteri? Eli vahvistimeen Aux In -liitännässä on BT-mötikkä, joka on langattomasti kiinni koneessa. Emolevyltä onneksi löytyy Bluetooth.
 
Viimeksi muokattu:
Joskus on ollut ihan sama näytönohjaimeen jäljittynyt ongelma, joka ratkesi kortin vaihdolla. Kokeile integroidulla.
 
Häviääkö ääni jos nostat tietokoneen pois maasta (jatko roikka jossa ei ole maadoitusta)?, Mites käytettyjen kaapeleiden suojat? ja onko ne liittimissa liitetty maahan? ilmeisesti vahvistimessa basson liitin ei ole maassa (ground lift). Mutta miten lie aux liitin, jokin joka tapauksessa ilmeisesti toimii antennina ja poimii jonkin tietokoneen kompponentin EMI vuodon heikosti suojaavan tietokoneen kotelon läpi.
 
Ongelma ratkesi vaihtamalla vahvistin toiseen, eri valmistajan vahvistimeen. Nyt ei kuulu yhtään mitään häiriöääniä, vaikka olisi nupit kaakossa. Käytin tuota surisevaa Fenderiä myös kaverin koneessa kiinni ja Aux In oli siinäkin kelvoton.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
267 473
Viestejä
4 627 192
Jäsenet
76 040
Uusin jäsen
janibala

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom