OLIN juuri tulossa kyselemään saman asian perään.Lukaisin vikakuvauksesi (esimerkillisesti kerrottu) uudelleen ajatuksen kanssa lävitse. Mietin helpoimmasta päästä syytä, poislukien viallinen (alijännitteinen/toimimaton) akku. Tulin seuraavaan todennäköisimpään vaihtoehtoon:
-molemmat etuanturit on vaihdettu uusiin ehjiin -> uusi vikatilanne/koodi
Todennäköisesti tuossa tilanteessa kaikki neljä ABS -anturiasi ovat ehjät, mutta yhteensopimattomat. ABS ecu tekee laskuvirheen etu- ja taka-anturien keskenänyhteensopimattomien sähköisten ominaisuuksien takia. Kaikki on ehjää, mutta ei vaan toimi yhdessä.
Myös myöhemmin tehtyihin kaikkiin havantoihin PAITSI mahdollisiin paikoillaan tehtyihin anturien keskenään tehtyihin pyörintänopeus arvojen vertailuihin, tilanne pätisi. Tämäkin saattaisi kuitenkin tapahtua abs- ecun laskuvirheestä johtuen.
Jos kyse on yhteensopivuusongelmasta, eikä viasta, niin ainoa tapa on vaihtaa jomman kumman akselin anturit erilaisiksi, toisten anturien kanssa yhteensopiviksi. Kannattanee vaihtaa halvemmat anturit erilaisiksi, mutta myöskään halvempien osto kalliiden tilalle ei ole "kalliimpi" ratkaisu vaikka harmittaakin enemmän. Jos kokeilemalla joudut näitä etsimään niin mielestäni, joissain autoissa pelkkä liittimen kytkentä saattaa poistaa vikakoodin/ilmoituksen, joten antureita ei ehkä tarvitse kiinnittää testauksen ajaksi paikoilleen? Molemmat saman akselin anturit on kuitenkin vaihdettava testauksen ajaksi.
Edit: tarkennuksena olen sitä mieltä, ettei sähkövika YLEENSÄ hyppää toisaalle, kun vaihtaa ehjää osaa laite kokonaisuudesta/järjestelmästä. Vian ilmentymistapa voi joissain tapauksissa muuttua, vika on kuitenkin lähes aina samassa tai samoissa paikoissa.
Mitä jos uudella osanumerolla Veholta saadut taka-anturit vaatii toimiakseen "saman" sarjan etusensorit, eli mulla on nyt takana uuden osanumeron anturit ja edessä vanhan osanumeron mukaiset anturit. Tää selittäis kaikki ongelmat. Kysymys kuuluu, että mitkä sensorit sinne eteen pitää sit laittaa, kun Veho ilmoitti ettei eteen ole heiltä saatavilla sensoreita....
Tällä osanumerolla olevat sensorit mulla on nyt takana. Ei mitään hajua miten löydän näihin "saman" sarjan etusensorit. Etusensorit on molemmin puolin samalla osanumerolla. Takana on jostain syystä eri osanumerot vasemmalle ja oikealle(ja kyllä, anturit on asennettu oikeisiin nurkkiin, ne on värikoodattu liittimistä ja anturin johdoista)
A6394404706
A6394404806
Jos tätä lähtisi testaamaan, niin pitäisi melkein löytää aftermarkettina etusensorit. Lompakko ei kestä enää toisia 400€ sensoreita... Laitan tohon Veholle viestiä saisko ne selviteltyä tän jostain.
Muuta:
Sain palautetun ecun takaisin ja kiinni autoon. Mikään ei ole muuttunut.
Tarkistin vielä nämä asiat:
1. Akku ulos autosta, navat ja liittimet hienolla hiomapaperilla puhtaaksi -> contact cleanerillä puhtaaksi ja takaisin. Mukaan lukien akun maajohdon runkokiinnitys.
2. Moottoritilasta käyty kaikki maajohtonivaskat auki, putsattu ja asennettu takaisin. Vaihteiston iso maajohto käyty läpi
3. KAIKKI sulakkeet käyty yleismittarilla läpi yksitellen. Kaikki kunnossa.
Abs ecua asennettaessa takaisin huomasin, että jarruputki hiertänyt ecun johtosarjaan jonkin verran. Ei ole mennyt eristeestä läpi, mutta availen huomenna tuosta kohdin ja katson onko johdot kunnossa.

