Niin, sekin vielä.Sillä erolla että eläkehimmeliin työnnetyt pesot ja sieltä saamatta jääneet rahat ei päädy kuoleman jälkeen kuolinpesälle.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
TechBBS:n politiikka- ja yhteiskunta-alue (LUE ENSIN!)
Politiikka- ja yhteiskunta-alue on TechBBS-keskustelufoorumilla ala-osio, joka on tarkoitettu poliittisten ja yhteiskunnallisten aiheiden sekä niiden ilmiöiden ja haasteiden käsittelyyn.
Ohjeistus, säännöt ja rangaistukset koskevat vain tätä aluetta, muilla alueilla on käytössä TechBBS-foorumin tavalliset säännöt.
Ylläpito valvoo, ohjeistaa ja moderoi keskustelua, mutta ensisijaisesti alueen keskustelijoiden pitäisi pyrkiä aktiivisesti ylläpitämään asiallista keskustelua ja myös selvittämään mahdollisesti syntyviä erimielisyyksiä ilman ylläpidon puuttumista keskusteluun.
Niin, sekin vielä.Sillä erolla että eläkehimmeliin työnnetyt pesot ja sieltä saamatta jääneet rahat ei päädy kuoleman jälkeen kuolinpesälle.
Työeläkeläisen pointti on siinä, että hän on tehnyt oman osuutensa ja palkkansa (eläkkeensä) ansainnut niin kuin on sovittu. Eläkerahastot sitten hankkivat tarvittavat varat omilla keinoillaan.
Kyllä, indeksikorotuksia voidaan säätää ja veroprosenttia nostaa. Nämähän ovat harkittavina nykyisen ja tulevankin hallituksen listoilla. Jotkut kuitenkin havittelevat pääsevänsä käsiksi eläkepalkkaan kiinni suorilla leikkauksilla ("Ei kukaan tarvitse yli 3000 euron kuukausieläkettä"). Myönnetyt eläkkeet nauttivat hyvästä syystä perustuslaillista omaisuuden suojaa. Eläkkeiden perusteeton muita raskaampi verottaminen olisi kyllä valitusherkkä ratkaisu esimerkiksi yhdenvertaisuusperiaatteen vuoksi. Verotuksen pitäisi vertautua pääomaverotukseen tai palkkaverotukseen. Nykyinen eläkkeiden kovempi verotus on perusteltavissa sillä, että eläkkeistä ei pidätetä enää eläkemaksuja. Eläkkeiden veroprogressio on kuitenkin sama kuin palkkatuloistakin, eli eivät eläkeläiset ole mitään vapaamatkustajia. Nauttivat vain ansaitsemistaan työnteon hedelmistä.Ja tämä on sopimus, jota voidaan tietyillä ehdoilla muuttaa. Voidaanhan minunkin eläkeikääni nostaa, joten miksei jo eläkkeellä olevien indeksiä voitaisi leikata tai eläkettä verottaa enemmän.
Korjaan: Nauttivat vain nykytyöikäisten ja nuorten kustamista ei-ansaituista tulonsiirroista.Nauttivat vain ansaitsemistaan työnteon hedelmistä.
Korjaan: Nauttivat omalla työllä ansaitsemista varoista, jotka on sovittu palauttaa heille eläkevakuutusrahastojen toimesta noudattaen hyväksyttyjä rahastojen toimintaperiaatteita. Täysin kauhea ajatus kuvitella, että eläkeläiset olisivat yhteiskunnan parasosaisimpia, jonka vuoksi heiltä voisi ryöstää merkittävän osan heidän omaisuuttaan, jota he käyttävät hyvin todennäköisesti enimmäkseen lisäämään yhteiskunnan kulutuskysyntää ja jota verotetaan yhtä kovalla kädellä kuin muitakin ansioita ja joka siirtyy, jos sitä jää, nuoremmille sukupolville ja yhteiskunnalle perintöverotuksen kautta, kun eläkeläisistä aika jättää.Korjaan: Nauttivat vain nykytyöikäisten ja nuorten kustamista ei-ansaituista tulonsiirroista.
Täysin kauhea ajatus sulkea se yhteiskunnan parasosaisimman osallistuminen talkoisiin pois pelistä ja tehdä kaikki toimenpiteet niiden persnahasta, jotka eivät olleet ees syntyneet kun näitä järjestelmiä sorvattiin.
Kukaan ei ole ryöstämässä eläkeläisten omaisuutta, ei siitä ole kyse - eläke on tulo/tuki yhteiskunnalta, ei omaisuuslaji. Tuo ei ole heidän sijoittamaansa rahaa jota saavat vaan minun maksamaa tulonsiirtoa, jonka he ovat sopineet saavansa minulta varsinaisesti kysymättä kun en ollut edes äänestysikäinen kun näitä on rukattu. Se 20vuotta jo velattomana ollut, kuka saa rakennusmestarin työurasta about saman verran käteen kun jää 63vuotiaana eläkkeelle (isäni) on todellakin nykymenon hyväosainen, verrattuna esim vaimooni joka tekee hammashoitajan töitä 2700e/kk palkalla ja 290k laina niskassa kolmen lapsen kansa jonglööratessa - jonka eläkeikää nostettiin sinne 70v paikkeille yksipuolisella sopimuksella. Toi on tosi huono argumentti, että eläkkäistä syntyy kulutuskysyntää tai jää perintöä - jos tämä ikiliikkuja olis toimiva nii miksei sitten anneta paria tonnia joka mamulle lapaan joka sekin lisää kulutuskysyntää? Ehdottomasti lisään mielummin sen nykyisen palkansaajan ostovoimaa ja annan sille sen perinnön suoraan käteen kun kierrätän sen Tertun Rodoksen matkojen ja Paavon uusien sähköautojen kautta.Korjaan: Nauttivat omalla työllä ansaitsemista varoista, jotka on sovittu palauttaa heille eläkevakuutusrahastojen toimesta noudattaen hyväksyttyjä rahastojen toimintaperiaatteita. Täysin kauhea ajatus kuvitella, että eläkeläiset olisivat yhteiskunnan parasosaisimpia, jonka vuoksi heiltä voisi ryöstää merkittävän osan heidän omaisuuttaan, jota he käyttävät hyvin todennäköisesti enimmäkseen lisäämään yhteiskunnan kulutuskysyntää ja jota verotetaan yhtä kovalla kädellä kuin muitakin ansioita ja joka siirtyy, jos sitä jää, nuoremmille sukupolville ja yhteiskunnalle perintöverotuksen kautta, kun eläkeläisistä aika jättää.
Ehkä nyt kannattaa katsoa miten se suomen eläkejärjestelmä oikeasti toimii. Ei siellä ole mitään sinulle korvamerkittyä eläkeholvia odottamassa purkua, koska suomen järjestelmä on enemmänkin jakojärjestelmä kuin rahastoiva järjestelmä. Mikä siis on tämä omaisuudensuojan rooli mukamas tuollaisessa jakojärjestelmässä?Korjaan: Nauttivat omalla työllä ansaitsemista varoista, jotka on sovittu palauttaa heille eläkevakuutusrahastojen toimesta noudattaen hyväksyttyjä rahastojen toimintaperiaatteita. Täysin kauhea ajatus kuvitella, että eläkeläiset olisivat yhteiskunnan parasosaisimpia, jonka vuoksi heiltä voisi ryöstää merkittävän osan heidän omaisuuttaan, jota he käyttävät hyvin todennäköisesti enimmäkseen lisäämään yhteiskunnan kulutuskysyntää ja jota verotetaan yhtä kovalla kädellä kuin muitakin ansioita ja joka siirtyy, jos sitä jää, nuoremmille sukupolville ja yhteiskunnalle perintöverotuksen kautta, kun eläkeläisistä aika jättää.
Ehkä nyt kannattaa katsoa miten se suomen eläkejärjestelmä oikeasti toimii. Ei siellä ole mitään sinulle korvamerkittyä eläkeholvia odottamassa purkua, koska suomen järjestelmä on enemmänkin jakojärjestelmä kuin rahastoiva järjestelmä. Mikä siis on tämä omaisuudensuojan rooli mukamas tuollaisessa jakojärjestelmässä?
Toinen juttu on tämä harhakäsitys etteikö jotain sopimuksia tai lupauksia mukamas valtio voisi muuttaa. Miten ihmeessä se kaikkien muiden osalta onnistuu, että kaikkea luvattua ja sovittoa sotkotetaan koko ajan mutta eläke on joku niin korkea lupaus että siihen ei sitten eduskunta mukamas pysty?
Mulle ei pidetty lupauksia ilmaisesta terveydenhuollosta, eikä kovin monesta muustakaan asiasta. Ihmisten ajokorttiluokkia on muutettu jälkikäteen vaikkei tälläisestä ole sovittu mitään. Jopa ajokorttien voimassaoloaikoja valtio on minultakin ykspuolisesti muuttanut sopimatta kanssani asiasta, vaikka mulla on virallinen valtion myöntämä dokumentti siitä miten asia kanssani sovittiin. Ihan samoin minun on luvattu pääsevän 63 vuotiaana vanhuuseläkkeelle, ja yllättäen tämä ikä sopimatta kanssani muutettiinkin johonkin 68 tms. vuoteen, sinun termistölläsi valtio siis ryösti multa n.5 vuotta eläkkeelläoloa. 90- luvun alussa kapiainen sai täyden eläkkeen oltuaan 20 vuotta palveluksessa, eli n. 40 vuotiaana jos heti oli jäänyt sinne heti varusmiespalveluksen jälkeen ja mikä oli monelle motiivi jäädä sinne. Sitten tulikin puolustusministeri Rehn kuka totes että teille on valehdeltu, olettekin töissä pidempään kun minä nyt muutan näitä teidän sopimuksianne. Valtion työntekijöiden sopimuksia on yksipuolisesti muutettu viroista työsopimuksiksi.
Tässä nyt muutama esimerkki miten valtio on voinut kaikkea luvattua yksipuolisesti halutessaan muuttaa, eikä eläkkeet valtion maksamana etuisuutena tule olemaan poikkeus.
Suomessa perustuslakia tulkitsee perustuslakivaliokunta, mistä päästäänkin siihen hyväksyttävän syyn määrittelyyn. Senhän tekee käytännössä poliitikot.![]()
Suojaako omaisuudensuoja työeläkkeitä leikkauksilta? ”Lapsellinen oppi”, sanoo asiantuntija
Eläkkeitä pitäisi leikata, kun muita sosiaalietuuksia leikataan. Verotus olisi helpoin tapa, sanoo asiantuntija Timo Viherkenttä.yle.fi
Tulkinta työeläkkeiden kuulumisesta omaisuudensuojaan on lähtöisin jo 1960-luvulta työeläkejärjestelmän alkuajoilta. Käytäntö on Kotkaksen mukaan myös kansainvälinen, ja kansainvälisissä ihmisoikeussopimuksissa työeläkkeet katsotaan omaisuudensuojan piiriin kuuluviksi.
Omaisuudensuoja tarkoittaa, että julkinen valta ei saa perusteettomasti puuttua yksilön omaisuuteen. Se ei kuitenkaan ole ehdoton oikeus tai este eläkeleikkauksille.
– Se [omaisuudensuoja] oikeastaan vain asettaa tiettyjä ehtoja leikkaamisille. Keskeinen ehto on muun muassa se, että pitää olla hyväksyttävä syy, kuten esimerkiksi työeläkejärjestelmän taloudellinen kestävyys, Kotkas sanoo.
Toinen ehto on, että leikkaukset eivät saa olla suhteettoman suuria.
– Jos tulevat eläkkeet pienenisivät esimerkiksi 50 prosenttia, se olisi todennäköisesti suhteettoman suuri leikkaus.
Omaisuudensuoja tarkoittaa Kotkaksen mukaan myös sitä, että jo erääntyneitä eläkkeitä ei voida leikata. Sen sijaan nyt eläkkeellä olevien ihmisten tuleviin eläkkeisiin sekä työelämässä olevien tuleviin eläkkeisiin voidaan tietyin edellytyksin puuttua.
En ole havainnut kenenkään väittäneenkään mitään tuollaista. Eläkeläisen näkökulmasta hän on joutunut luovuttamaan osan ansioistaan työeläkejärjestelmän, joka on sitoutunut palauttamaan järjestelmästä sopimusten mukaisen eläkkeen suhteessa työelämän aikana kertyneeseen kokonaisansiokakkuun. Ei eläkeläisen ole tarvis lähteä säätämään mistä eläkeyhtiö rahat kaivaa kun toimitaan raamien puitteissa.Ehkä nyt kannattaa katsoa miten se suomen eläkejärjestelmä oikeasti toimii. Ei siellä ole mitään sinulle korvamerkittyä eläkeholvia odottamassa purkua, koska suomen järjestelmä on enemmänkin jakojärjestelmä kuin rahastoiva järjestelmä.
Niitä raameja voi muuttaa niinkun kaikessa muussakin muutetaan koko ajan. Pintaraapaisu muutetuista asioista on edellisesissa viestissäni.En ole havainnut kenenkään väittäneenkään mitään tuollaista. Eläkeläisen näkökulmasta hän on joutunut luovuttamaan osan ansioistaan työeläkejärjestelmän, joka on sitoutunut palauttamaan järjestelmästä sopimusten mukaisen eläkkeen suhteessa työelämän aikana kertyneeseen kokonaisansiokakkuun. Ei eläkeläisen ole tarvis lähteä säätämään mistä eläkeyhtiö rahat kaivaa kun toimitaan raamien puitteissa.
Voisi taas miettiä vähän tarkemmin mihin niitä hintalappuja haluaa laittaa. Kun koko yhteiskunnallinen yli varojen eläminen on alkanut jo 90- luvun lamassa ja 2000- luvulla kroonistunut. Vähän hankalaa tästä rakennelmasta mm. syntymättömiä tai tuon ajan alaikäisiä lapsia laskuttaa, kun lopputulema on hyvinvointivaltio missä rahat on ryypätty ja eletty kuin pellossa joku tyyliin 25-30 vuotta ja ent. työläiset, nyk. eläkeläiset on äänestäneet ihan päin helvettiä vuoskymmenten ajan.Sen jälkeen voitaisiin lähteä tekemään nuoremmille sukupolville hintalappuja kaikelle sille yhteiskunnassa, jota eläköityneet ovat olleet rakentamassa. Sillä tämänkin voi tehdä reilummin, ja yhteiskuntasopimuksia voidaan muuttaa. Vai mitensenytmenikään.
Ei hätää, SAKn Eloranta, Lindtman ja Koskela (35% ens eduskunnasta) on jo ottanut käyttöön ison pensselin. Aletaan vaa tekee 80% työaikaa täydellä palkalla. Kyllä nyt ne Kiinalaiset meitä kadehtii kun keksittiin tällänen tehokkuuden ikiliikkuja tässä taloustilanteessa! Joku voisi kutsua populismiksi tätä skeidaa.Kaiken takana on taloudellinen huoltosuhde. Vielä -80 luvulla yhtä työssäkäyvää kohden oli alle 0.5 huollettavaa. Nyt mennään yli 0.75. Kuulostaa pieneltä mutta se ei sitä ole. Luku mittaa työvoiman ulkopuolella tai työttömänä olevien suhdetta työssäkäyviin. Tuohon siis lasketaan eläkeläiset, lapset, työttömät, sairaat yms vs. työssäkäyvät.
Tiedossa tämä on ollut. Yksikään hallitus ei ole vaan asialle tehnyt mitään. Äänestäjät olisi kadonneet jos oltaisiin säästetty ja varauduttu ajoissa. Nyt on ns paska tuulettimessa ja kaikki pitää tehdä isolla pensselillä.
Kukaan, ei missään ole väittänyt, että meillä on liikaa poliiseja, palomiehiä ja sairaanhoitajia? Vai sitten toimitat linkkejä väitteillesi. Toki, meillä on varmasti släkkiä siellä poliisihallituksessa, opetushallituksessa ja muissa poliittisissa broilereissa ja virkanimityksissä/suojatyöpaikoissa.Kannattaa välttää myyttejä julkisen sektorin tuottamattomuudesta tai tehottomuudesta. Kyllä ne poliisit, palomiehet, sairaanhoitajat, opettajat, lääkärit jne. ovat tarpeellisia siihen, että yrityksillä on toimiva ympäristö, jossa sitä arvoa luoda. Menee usein samaan kategoriaan järjestöjen työntekijöiden haukkumisen kanssa. Eräät vastuuta toiminnastaan ottamattomat (esim. sekoilevat itse junttirasistisesti ja sitten syyttävät mediaa työnsä tekemisestä) poliitikot keräävät irtopisteitä asioita ymmärtämättömiltä kansalaisilta. Ymmärtävämmät oikeistolaiset tämän hyväksyvät, että saavat ajettua omia taloudellisia tavoitteitaan.
Talous on monesta syystä nyt kuralla. Voisin leikkiä Kokoomusta vuonna 2023 ja sanoa, että hallitus ei osaa mitään ja ottaa lainaa osaamattomuuttaan. Orpo-Purrahan lisää Suomen valtion velkaa ja tuhosi työllisyyden, mutta kyllä mä pystyn tunnustamaan, että myös tietyt Suomen ulkopuoliset tekijät tähän vaikuttavat. Hallitushan ei toki ymmärtänyt, että se talous ei ratkea työttömiä ja pienituloisia kepittämällä ja rahan lappaamisella yrityksille ja rahojaan hautoville rikkaille.
Työeläkeläisen pointti on siinä, että hän on tehnyt oman osuutensa ja palkkansa (eläkkeensä) ansainnut niin kuin on sovittu. Eläkerahastot sitten hankkivat tarvittavat varat omilla keinoillaan.
Talous on monesta syystä nyt kuralla. Voisin leikkiä Kokoomusta vuonna 2023 ja sanoa, että hallitus ei osaa mitään ja ottaa lainaa osaamattomuuttaan. Orpo-Purrahan lisää Suomen valtion velkaa ja tuhosi työllisyyden, mutta kyllä mä pystyn tunnustamaan, että myös tietyt Suomen ulkopuoliset tekijät tähän vaikuttavat. Hallitushan ei toki ymmärtänyt, että se talous ei ratkea työttömiä ja pienituloisia kepittämällä ja rahan lappaamisella yrityksille ja rahojaan hautoville rikkaille.
Olisiko tähän saatavilla mitään dataa? Olisi todella mielenkiintoista tietää, kuinka paljon suojatyöpaikkoja on ja millaisia vaikutuksia niiden vähentämisellä voisi olla. Tällaisia väitteitä kuitenkin heitellään usein ilmoille.Toki, meillä on varmasti släkkiä siellä poliisihallituksessa, opetushallituksessa ja muissa poliittisissa broilereissa ja virkanimityksissä/suojatyöpaikoissa.
Mä perstuntumalla heittäisin että tuollaisia löytyy enemmän järjestöpuolella, jotka toki saa sitten rahansa julkisavustusten kautta.Olisiko tähän saatavilla mitään dataa? Olisi todella mielenkiintoista tietää, kuinka paljon suojatyöpaikkoja on ja millaisia vaikutuksia niiden vähentämisellä voisi olla. Tällaisia väitteitä kuitenkin heitellään usein ilmoille.
Ihan samoin kuin tähänkin asti, kaikkea sovittua voidaan muuttaa. Myös perustuslakia.![]()
Suojaako omaisuudensuoja työeläkkeitä leikkauksilta? ”Lapsellinen oppi”, sanoo asiantuntija
Eläkkeitä pitäisi leikata, kun muita sosiaalietuuksia leikataan. Verotus olisi helpoin tapa, sanoo asiantuntija Timo Viherkenttä.yle.fi
Tulkinta työeläkkeiden kuulumisesta omaisuudensuojaan on lähtöisin jo 1960-luvulta työeläkejärjestelmän alkuajoilta. Käytäntö on Kotkaksen mukaan myös kansainvälinen, ja kansainvälisissä ihmisoikeussopimuksissa työeläkkeet katsotaan omaisuudensuojan piiriin kuuluviksi.
Omaisuudensuoja tarkoittaa, että julkinen valta ei saa perusteettomasti puuttua yksilön omaisuuteen. Se ei kuitenkaan ole ehdoton oikeus tai este eläkeleikkauksille.
– Se [omaisuudensuoja] oikeastaan vain asettaa tiettyjä ehtoja leikkaamisille. Keskeinen ehto on muun muassa se, että pitää olla hyväksyttävä syy, kuten esimerkiksi työeläkejärjestelmän taloudellinen kestävyys, Kotkas sanoo.
Toinen ehto on, että leikkaukset eivät saa olla suhteettoman suuria.
– Jos tulevat eläkkeet pienenisivät esimerkiksi 50 prosenttia, se olisi todennäköisesti suhteettoman suuri leikkaus.
Omaisuudensuoja tarkoittaa Kotkaksen mukaan myös sitä, että jo erääntyneitä eläkkeitä ei voida leikata. Sen sijaan nyt eläkkeellä olevien ihmisten tuleviin eläkkeisiin sekä työelämässä olevien tuleviin eläkkeisiin voidaan tietyin edellytyksin puuttua.
Suomessa on reilut 40% väestöstä töissä, ja tämä sisältää tietysti myös yrittäjät. Huoltosuhde on siis lapset mukaanluettuna jo reilusti yli yhden, ja lähestyy puoltatoista.Kaiken takana on taloudellinen huoltosuhde. Vielä -80 luvulla yhtä työssäkäyvää kohden oli alle 0.5 huollettavaa. Nyt mennään yli 0.75. Kuulostaa pieneltä mutta se ei sitä ole. Luku mittaa työvoiman ulkopuolella tai työttömänä olevien suhdetta työssäkäyviin. Tuohon siis lasketaan eläkeläiset, lapset, työttömät, sairaat yms vs. työssäkäyvät.
Tiedossa tämä on ollut. Yksikään hallitus ei ole vaan asialle tehnyt mitään. Äänestäjät olisi kadonneet jos oltaisiin säästetty ja varauduttu ajoissa. Nyt on ns paska tuulettimessa ja kaikki pitää tehdä isolla pensselillä.
Noh, minullahan tätä dataa ei tietenkään ole saatavilla. Sitä on myös erittäin vaikea saada, koska esim. nyt on vasta lähdössä lakialoite (Sammalahden), että valtionavustuksista jotka lähtee yhdistyksille ja säätiöille (1-2miljardia vuodessa) pitää julkistaa kirjanpito. Eli valvontamahdollisuudet ovat olleet edes kansanedustajilla käytännössä olemattomat - saati sitten minulla.Olisiko tähän saatavilla mitään dataa? Olisi todella mielenkiintoista tietää, kuinka paljon suojatyöpaikkoja on ja millaisia vaikutuksia niiden vähentämisellä voisi olla. Tällaisia väitteitä kuitenkin heitellään usein ilmoille.
Kysynkin kääntäen sinulta, onko sinulla jotain dataa tai oikeastikko uskot käsi sydämellä, että julkinen sektori varsinkin siellä kampaviineriosastolla toimii mahdollisimman tehokkaasti? Eikä sitä kannattais tässä kansakunnan konkurssissa kriittisesti tarkastella?
On aina niin helppoa huudella suojatyöpaikoista ja perustella mielipiteitään vaikka vaimon siskon anekdooteilla, mutta tällaisilla jutuilla ei ole mitään arvoa – eikä niillä ainakaan pelasteta kansakuntaa konkurssilta.Kysynkin kääntäen sinulta, onko sinulla jotain dataa tai oikeastikko uskot käsi sydämellä, että julkinen sektori varsinkin siellä kampaviineriosastolla toimii mahdollisimman tehokkaasti? Eikä sitä kannattais tässä kansakunnan konkurssissa kriittisesti tarkastella?
On syytä pohtia, onko julkiselle sektorille määrätty liikaa lakisääteisiä tehtäviä, jos niiden tekemiseen ei ole varaa?On aina niin helppoa huudella suojatyöpaikoista ja perustella mielipiteitään vaikka vaimon siskon anekdooteilla, mutta tällaisilla jutuilla ei ole mitään arvoa – eikä niillä ainakaan pelasteta kansakuntaa konkurssilta.
Voi hyvin olla, että jossain osassa julkista sektoria on ylimääräistä ja tehostamisen tarvetta ilman, että se vaarantaa esim. lakisääteisiä tehtäviä, mutta niiden korjaaminen vaatii tietoa, mistä kohtaa tehostamista löytyy.
Todennäköisesti kansantalouteen merkittävimmät vaikutukset saadaan karsimalla valtion tehtäviä, jolloin käytännössä pohditaan, mitkä tehtävät valtiolla tulisi olla ja mitä ei.
No ei sitä dataa kenelläkään ole; eli siksi on pakko todeta, että kaikki toiminta on 110% tehokasta ja tarpeellista? Jos palkkaan avoimella shekillä Jevgenin juoppokaverit Oy rakentamaan mulle talon ilman valvontaa, niin en mä tartte siihen saavillista dataa ymmärtääkseni, että se ei välttämättä ole maailman paras idea vaan asia saattaa mennä reisille. Sama miksi en palkkaisi Minna Kelhää mihikään verorahotteiseen tehtävään, keräilkööt varastolla jos ei sille kukaan muuten suostu maksamaan.Kai se todistustaakka on sulla, kun kirjoitit edellä että ”meillä on varmasti släkkiä siellä poliisihallituksessa, opetushallituksessa ja muissa poliittisissa broilereissa ja virkanimityksissä/suojatyöpaikoissa.”
Jos sulla kerta tuosta ei ole mitään dataa, niin miten ihmeessä voit päätyä tuollaiseen johtopäätökseen?Eihän tuossa ole mitään järkeä.
Siitä olen samaa mieltä, että tässä taloustilanteessa tuota pitää tarkastella kriittisesti. Mutta ilman dataa en alkaisi tuollaisia totuuksia heittelemään ilmoille, kun noistakin virastoista on jo leikattu vuosikaudet.
"todennäköisesti karsittu jo pois", okei no tähän mä varmasti luotan, antaa asian olla. Jännä miten noita ei ole edes em. tarkasti tulosvastuullisissa hommissa onnistuttu karsimaan.On aina niin helppoa huudella suojatyöpaikoista ja perustella mielipiteitään vaikka vaimon siskon anekdooteilla, mutta tällaisilla jutuilla ei ole mitään arvoa – eikä niillä ainakaan pelasteta kansakuntaa konkurssilta.
Voi hyvin olla, että jossain osassa julkista sektoria on ylimääräistä ja tehostamisen tarvetta ilman, että se vaarantaa esim. lakisääteisiä tehtäviä, mutta niiden korjaaminen vaatii tietoa, mistä kohtaa tehostamista löytyy.
Todennäköisesti kansantalouteen merkittävimmät vaikutukset saadaan karsimalla valtion tehtäviä, jolloin käytännössä pohditaan, mitkä tehtävät valtiolla tulisi olla ja mitä ei.
edit. Hallitus on tehostanut valtionhallintoa leikkaamalla virastojen budjetteja, mutta ei vähentänyt tehtäviä. Monissa virastoissa ylimääräiset resurssit on todennäköisesti jo karsittu pois, jos niitä ylipäätään on ollut.
Tämäpä se. Seuraavissa eduskuntavaaleissa ei tule olemaan edes teemana, että miten talouden tilannetta parannetaan oikeasti vaan jokin käsittämätön "riistäjiltä riistetyille"-teema.Toivottavasti Suomi joutuu IMFn ohjaukseen ennemmin kuin myöhemmin. On aivan selvää, että yli varojensa elämään tottunut kansa ei kykene suuntaa muuttamaan vaaliuurnilla.
"Hyvinvointivaltio" kaatuu omaan mahdottomuuteensa. Ihmiset, jotka eivät pistä tikkua ristiin, äänestävät sen puolesta, että oman taloutensa vastuullisesti hoitaneet ihmiset maksaisivat heidänkin laskunsa.Tämäpä se. Seuraavissa eduskuntavaaleissa ei tule olemaan edes teemana, että miten talouden tilannetta parannetaan oikeasti vaan jokin käsittämätön "riistäjiltä riistetyille"-teema.
Kärjistetysti elämäntapatyöttömät (vasemmistoliitto) yhdistää voimansa opiskelijoiden (vihreät) ja eläkeläisten kanssa (sdp). Tästä saadaan jo 45% 2027 eduskunnan paikoista, siihen on vielä helppo lisätä muutama ruotsinkielinen porukkaan. Ollaan pelottavan lähellä, ettei tartte edes kosiskella keskustaa pitämään huolta mänttä-vilppulan terveyskeskuksista saavuttaakseen enemmistöhallituksen."Hyvinvointivaltio" kaatuu omaan mahdottomuuteensa. Ihmiset, jotka eivät pistä tikkua ristiin, äänestävät sen puolesta, että oman taloutensa vastuullisesti hoitaneet ihmiset maksaisivat heidänkin laskunsa.
Kuten todettua, valtion hallinnosta on leikattu ja sopeutettu, mikä on jo johtanut ja tulee johtamaan henkilöstövähennyksiin. Todellinen vaikutus saattaa jäädä virastojen ruuhkautumiseen, kun tehtävät eivät vähene. Leikkausten vaikutus talouteen on marginaalinen, kun eläkkeet, sosiaaliturva, terveydenhuolto ja koulutus selittää massiivisen osan suomen isosta julkisesta sektorista. Pieni osa jää sisäiselle turvallisuudelle, puolustuvoimille ym."todennäköisesti karsittu jo pois", okei no tähän mä varmasti luotan, antaa asian olla. Jännä miten noita ei ole edes em. tarkasti tulosvastuullisissa hommissa onnistuttu karsimaan.
Ehdottomasti myös samalla sitä mieltä, että tällä ei kyllä yhteiskuntaa pelasteta, mutta kun yhtään mistään suunnasta ei pysty meidän menopuolta supistamaan. Yhtäkään virkaa ei pysty karsimaan ilman, että perustehtävät jotenkin vaarantuu dramaattisesti, vaikka meillä on maailman isoin julkinen sektori. Mitenhä ne muualla pärjäilee?
"kun eläkkeet, sosiaaliturva, terveydenhuolto ja koulutus selittää massiivisen osan suomen isosta julkisesta sektorista"Kuten todettua, valtion hallinnosta on leikattu ja sopeutettu, mikä on jo johtanut ja tulee johtamaan henkilöstövähennyksiin. Todellinen vaikutus saattaa jäädä virastojen ruuhkautumiseen, kun tehtävät eivät vähene. Leikkausten vaikutus talouteen on marginaalinen, kun eläkkeet, sosiaaliturva, terveydenhuolto ja koulutus selittää massiivisen osan suomen isosta julkisesta sektorista. Pieni osa jää sisäiselle turvallisuudelle, puolustuvoimille ym.
Edelleen ollaan ison kysymyksen äärellä, eli mistä pitäisi leikata, jos halutaan oikeasti vaikuttaa valtion budjetin kokoon? Mutuilu suojatyöpaikoista ja kampaviireneistä on vain halpaa populismia.
Asioita voi myös havainnoida, ellei dataa tuoteta. Lienee turha toivo odottaa dataa julkisen sektorin tyhjäkäynnistä (edit:minkä tutkimiseen ei ole siihen kykenevillä joko intressejä tai mittausparametreja). En tiedä tilannetta poliisi- tai opetushallituksen resursseista, mutta onhan Suomen julkinen hallinto EU:n suurimpia maan väkilukuun nähden.Kai se todistustaakka on sulla, kun kirjoitit edellä että ”meillä on varmasti släkkiä siellä poliisihallituksessa, opetushallituksessa ja muissa poliittisissa broilereissa ja virkanimityksissä/suojatyöpaikoissa.”
Jos sulla kerta tuosta ei ole mitään dataa, niin miten ihmeessä voit päätyä tuollaiseen johtopäätökseen?Eihän tuossa ole mitään järkeä.
Siitä olen samaa mieltä, että tässä taloustilanteessa tuota pitää tarkastella kriittisesti. Mutta ilman dataa en alkaisi tuollaisia totuuksia heittelemään ilmoille, kun noistakin virastoista on jo leikattu vuosikaudet.
Henkilöstöresurssin leikkaaminen ei tuo ratkaisevia säästöjä julkishallinnon kuluihin niin kauan kuin valtion tehtäviä ei supisteta. Käsittelijöiden karsiminen tuo toki säästöjä palkkakuluissa, mutta sama työmäärä odottaa entistä pidemmässä jonossa. Pitäisi karsia erilaisten kaavakkeiden määrää ja pelkistää hakukriteerejä. Kaavakkeet voitaisiin räätölöidä tekoälyn esikäsiteltäviksi (virkailijan päätöksellä viimekädessä).Kuten todettua, valtion hallinnosta on leikattu ja sopeutettu, mikä on jo johtanut ja tulee johtamaan henkilöstövähennyksiin. Todellinen vaikutus saattaa jäädä virastojen ruuhkautumiseen, kun tehtävät eivät vähene. Leikkausten vaikutus talouteen on marginaalinen, kun eläkkeet, sosiaaliturva, terveydenhuolto ja koulutus selittää massiivisen osan suomen isosta julkisesta sektorista. Pieni osa jää sisäiselle turvallisuudelle, puolustuvoimille ym.
Edelleen ollaan ison kysymyksen äärellä, eli mistä pitäisi leikata, jos halutaan oikeasti vaikuttaa valtion budjetin kokoon? Mutuilu suojatyöpaikoista ja kampaviireneistä on vain halpaa populismia.
Eli käytännössä pelkkää öyhötystä. Eikö olisi hedelmällisempää keskustella oikeista asioista?Asioita voi myös havainnoida, ellei dataa tuoteta. Lienee turha toivo odottaa dataa julkisen sektorin tyhjäkäynnistä (edit:minkä tutkimiseen ei ole siihen kykenevillä joko intressejä tai mittausparametreja). En tiedä tilannetta poliisi- tai opetushallituksen resursseista, mutta onhan Suomen julkinen hallinto EU:n suurimpia maan väkilukuun nähden.
Asiointi työkkärissä, Kelassa tai poliisin lupapalveluissa on absurdi kokemus, kuin aikamatka neukkuvirastoon jossa aika pysähtyy ja kellään ei ole kiire tehdä mitään.
En ole asiantuntija, mutta mielikuva poliisi- ja opetushallituksesta on samanlainen toimistoneppailu ja hitonmoinen määrä koukouspullaa siihen päälle.
Sori mutta en osaa auttaa, jos haluat ummistaa silmäsi kaikelta, mistä et löydä tilastodataa. Onhan se simppeli strategia jatkaa lähteiden perään kyselyä ja kutsua kaikkea muuta öyhötykseksiEli käytännössä pelkkää öyhötystä. Eikö olisi hedelmällisempää keskustella oikeista asioista?
Jos haluaa puhua edes jollain tasolla vakavasti valtion heikosta tilanteesta, niin miksi sekoittaa siihen esimerkiksi keksitty mielikuvitusleikki poliisihallituksen toimistoneppailuista?Sori mutta en osaa auttaa, jos haluat ummistaa silmäsi kaikelta, mistä et löydä tilastodataa. Onhan se simppeli strategia jatkaa lähteiden perään kyselyä ja kutsua kaikkea muuta öyhötykseksi![]()
Verottaja lienee hyvä esimerkki, jossa työ on jo automatiosoitunut ja henkilöstö vähentynyt. Sama trendi jatkunee tulevaisuudessakin.Henkilöstöresurssin leikkaaminen ei tuo ratkaisevia säästöjä julkishallinnon kuluihin niin kauan kuin valtion tehtäviä ei supisteta. Käsittelijöiden karsiminen tuo toki säästöjä palkkakuluissa, mutta sama työmäärä odottaa entistä pidemmässä jonossa. Pitäisi karsia erilaisten kaavakkeiden määrää ja pelkistää hakukriteerejä. Kaavakkeet voitaisiin räätölöidä tekoälyn esikäsiteltäviksi (virkailijan päätöksellä viimekädessä).
Yksittäisen hakijan prosessin pitäisi nopeutua, selkiytyä, helpottua ja tehostua (vähemmän resursseja, nopeampi läpimenoaik). Sama juttu verohallintoon yms.
Niillä ehkä eniten säästetty, eli tehostettu julkisen puolen touhua.Eiköhän ne julkiset IT-hankinnat sitä turhinta rahojen ja resurssian tuhlaamista ole.
On kyllä taas melkoista mutuilua. Suomen julkinen sektori ei ole kovin iso, ja se on erittäin tehokas. Suurempi ongelma on joidenkin toimintojen liiallinen kuihduttaminen, joka nostaa kustannuksia, ei vähennä.Asioita voi myös havainnoida, ellei dataa tuoteta. Lienee turha toivo odottaa dataa julkisen sektorin tyhjäkäynnistä (edit:minkä tutkimiseen ei ole siihen kykenevillä joko intressejä tai mittausparametreja). En tiedä tilannetta poliisi- tai opetushallituksen resursseista, mutta onhan Suomen julkinen hallinto EU:n suurimpia maan väkilukuun nähden.
Asiointi työkkärissä, Kelassa tai poliisin lupapalveluissa on absurdi kokemus, kuin aikamatka neukkuvirastoon jossa aika pysähtyy ja kellään ei ole kiire tehdä mitään.
En ole asiantuntija, mutta mielikuva poliisi- ja opetushallituksesta on samanlainen toimistoneppailu ja hitonmoinen määrä koukouspullaa siihen päälle.
Edittiä:
Henkilöstöresurssin leikkaaminen ei tuo ratkaisevia säästöjä julkishallinnon kuluihin niin kauan kuin valtion tehtäviä ei supisteta. Käsittelijöiden karsiminen tuo toki säästöjä palkkakuluissa, mutta sama työmäärä odottaa entistä pidemmässä jonossa. Pitäisi karsia erilaisten kaavakkeiden määrää ja pelkistää hakukriteerejä. Kaavakkeet voitaisiin räätölöidä tekoälyn esikäsiteltäviksi (virkailijan päätöksellä viimekädessä).
Yksittäisen hakijan prosessin pitäisi nopeutua, selkiytyä, helpottua ja tehostua (vähemmän resursseja, nopeampi läpimenoaik). Sama juttu verohallintoon yms.
Ironisesti veronkannon tehokkuus on yksi Suomen suurimmista ongelmista. Meillä ei edes ole mitään erityisen suurta harmaata taloutta, ja siltikään rahat eivät riitä, joten ei ole mitään mistä kaivaa lisätuloja ilman talouskasvua.Lihavoituun heitän sellaisen mutun, että todennäköisesti et löydä yhdestäkään maasta tehokkaampaa verohallintoa, kuin Suomessa. Lisäksi Suomen verottajan palvelut ovat aivan priimaa, myös kuluttajalle.
Ei kaikki keskustelu, jota juuri sinä et hyväksy, ole öyhötystä.Eli käytännössä pelkkää öyhötystä. Eikö olisi hedelmällisempää keskustella oikeista asioista?
Johtajat selittivät hyvin tehtyjä parannuksia, mutta eivät seinäkiistäneet tarvetta jatkuvaan parannukseen valtion toiminnoissa. Oli oikein hyvää keskustelua. Ylen tehostamisesta ei tietenkään keskusteltu.Säästämisen vähemmän jalosta taidosta ovat puhumassa Verohallinnon pääjohtaja Markku Heikura ja Tilastokeskuksen pääjohtaja Markus Sovala.
Verottaja on hyvä esimerkki virastosta, josta olisi kuulunut tehdä 80-luvulla elokuva pääosassa Leslie Nielsen. Sieltähän saa kahdelta virkailijalta kaksi erilaista päätöstä eikä kumpikaan oikein, kolmannelle joudut selittämään oikean ratkaisun jos aiot saada verotuspäätökseen oikein jotain muutakin kuin kilometrivähennykset. Hukkaavat lakisääteisiä aiempien vuosien säilytettäviä tietoja ja kyselevät näitä asiakkailta itseltään. Ei tuollaista sähläämistä Suomessa katseltaisi missään muualla kuin julkisella puolella.Jos haluaa puhua edes jollain tasolla vakavasti valtion heikosta tilanteesta, niin miksi sekoittaa siihen esimerkiksi keksitty mielikuvitusleikki poliisihallituksen toimistoneppailuista?
Verottaja lienee hyvä esimerkki, jossa työ on jo automatiosoitunut ja henkilöstö vähentynyt. Sama trendi jatkunee tulevaisuudessakin.
Tähän sun täytyy kyllä ottaa uusi tarkastelu. Oisko Ranskassa vielä isompi, muu EU tässä häviää Suomelle.On kyllä taas melkoista mutuilua. Suomen julkinen sektori ei ole kovin iso, ja se on erittäin tehokas. Suurempi ongelma on joidenkin toimintojen liiallinen kuihduttaminen, joka nostaa kustannuksia, ei vähennä.
Priimaan en osaa kommentoida kun olen saanut sieltä pelkkää paskaa.Lihavoituun heitän sellaisen mutun, että todennäköisesti et löydä yhdestäkään maasta tehokkaampaa verohallintoa, kuin Suomessa. Lisäksi Suomen verottajan palvelut ovat aivan priimaa, myös kuluttajalle.
Suomessa veronkannon tehokkuus ja kattavuus on ihan maailman kärkiluokkaa. Lisäksi verottaja on pystynyt karsimaan henkilöstöään lähes kolmanneksen iimeisen 20 vuoden aikana. Ja lisää supistuksia on tulossa.Ironisesti veronkannon tehokkuus on yksi Suomen suurimmista ongelmista. Meillä ei edes ole mitään erityisen suurta harmaata taloutta, ja siltikään rahat eivät riitä, joten ei ole mitään mistä kaivaa lisätuloja ilman talouskasvua.
Kannattaa maksaa verot oikein, niin ei tule paskaa.Priimaan en osaa kommentoida kun olen saanut sieltä pelkkää paskaa.
Nyt oli sen verran ymmärtämätön kommentti että tekis mieli heittää veikkaukseksi vanha kunnon alaikäbän tähän.Kannattaa maksaa verot oikein, niin ei tule paskaa.
Aivan, ja miten tämä maailman kärkiluokkaa oleva veronkannon tehokkuus on estänyt meitä syöksemästä taloutemme viemäriin? PIGS-mailla oli sentään mistä kiristää nostamalla verokantoja ja leikkaamalla harmaata taloutta, meillä ei ole.Suomessa veronkannon tehokkuus ja kattavuus on ihan maailman kärkiluokkaa. Lisäksi verottaja on pystynyt karsimaan henkilöstöään lähes kolmanneksen iimeisen 20 vuoden aikana. Ja lisää supistuksia on tulossa.
Aivan, ja miten tämä maailman kärkiluokkaa oleva veronkannon tehokkuus on estänyt meitä syöksemästä taloutemme viemäriin? PIGS-mailla oli sentään mistä kiristää nostamalla verokantoja ja leikkaamalla harmaata taloutta, meillä ei ole.
Ehkä olisi välillä kannattanut miettiä sitä tulopuoltakin, eikä pelkästään kakunjakoa.
Kyllä, eduskunta on Suomessa erittäin tehokas kehittämään veroja, verottaja on niitä erittäin tehokas keräämään, ja lopputulos on IMF:n holhous vielä karummasta asemasta kuin Kreikka aikanaan.Niin, ymmärrätkö, että talouden syöksymästä viemäriin ei ole mitään tekemistä verottajan kanssa? Verokannoista päättää poliitikot eduskunnassa, ja verottaja sitten kerää verot sen mukaisesti. Nyt takaisin sinne yläasteen yhteiskuntaopin pariin!
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.