Olis voinut tulla mutta kun ei tullut kuin jotain bemarimulkkuja. Harva olettaa että talviliukkaalla ja pimeässä vedellään 50 alueella 80km/h .
Siniset vilkkuvalot olis pimeässä loistaneet kauas.
Sieltä tuli auto, siitä se eteen ajanut sai tuomion. (aiemipi il esväste/maksumuuri
linkki)
Ne kaksi autoa ajoivat aivan liianlujaa, syyttäjä väitti 80km/h, 70km/h oli uskottu, eli järjetön ny 50 alueella muutenkin, mutta tuossa kelissä erityisesti. Kilvanajolle ei näyttöä, mutta molemmat sai 15 päiväsakkoa.
Eteenajanut sai 40 päiväsakkoa, eli tulkasin niin että oli ajanut eteen, eli tuomio tuli siitä, eli kolari ei johtunut kaahareista.
Mutta maalikkona en yllätty että muuttuu hovissa, sai aika kovan sakon ja omaisuusvahinkoja korvattavaksit, kuvien perusteella vahingojen suuruus pitkältä kaaharien vauhdista johtuvia. jos siellä nyt edes tikkarrin alle olisi ajettu, asiallisin turvavälein, niin vahingot murto-osa. Veikkaan että eteenajavalla oikeusapua lian niukasti.
Jos huono keli, niin tuoda esille että kaukana olivat kun lähti ylittään ja auton luistonesto yllätt, minkä taki jäi matkalle... Tosin ei selvinnyt millaista näyttö tuosta lähdöstä ollut, videota ilmeisesti kerätty alueen kiinteistöistä.
Käräjäoikeus oli asiasta eri mieltä. Oli hämärää ja talvinen keli, mutta näkyvyys oli hyvä. Nuorella miehellä oli ollut useita sekunteja aikaa harkita lähteäkö liikkeelle.
Lähtemällä liikkeelle otti hän tietoisen riskin.
Edit
Google katunäkynä, eli ilmeisesti väistämisvelvollinen tuossa kääntymässä vasemmalle, ja vasemmalta tulleet nämä kaaharit. Ei tuossa nyt mikään hyvä näkyvyys ole vähintää seitsemääkymppiä tulevien osalta. Suoraa on kyllä mutta korkeuseroja.
En ylläty jos hovissa tuomio muuttuu.
Se kuitekin muistettava että 80km/h vauhdilla etenee n 45 metriä sekunnissa, huonossa kelissä skoda etenee sinä aikana auton mitan.
150 metriä 70-80 vauhdilla sellaiset seitsemän sekunttia, viidellä kympillä nelisensekunttia pidempään, en tiedä miten paljon tuossa oikeasti näkyy.
Haen sitä takaa että ihmiset tekee virheita mutta tuo parvaljokka ajoi tahallaan, pidemmän matkan, possujanassa, toinen tekee yksittäisen arviovirheen.
Edit:
Kuvissa Skoda näyttää hyvältä vs muut romut, pyyhkäistiinkö keulasta, eli jos skoda on edennyt vain parisekunttia, niin kolmessa sekunnissa kahdeksaa kymppiä edetään alle 70 metriä, allehan sitä on ajettu, alle 50km/h vauhdissa ehkä läheltä piti torvet soiden.