No mutta siis, eikö "kaikki" android puhelimet käytä tätä Googlea kuitenkin? Tai siis, todella harva varmaan karsii Googlen valmiita palveluita puhelimistaan?
Jos itsellä on puhelin missä Googlen tuo ominaisuus, niin voi tarkistaa millaiset asetukset. Jos päällä/käytössä niin muistella miten ne kytkettin päälle.
Se onko tuosta sitten hyötyä itselle alueilla missä liikkuu vähän muiden puhelimia. ja ymmärtääkseni tuohon Googlen palveluun ei saa liitettyä näitä Samsungin tagejä, jos haluaa hyödyntää molemmat palvelut, niin tarvisi tagin jonka voi liittää molempiin.
Mutta kuten aiemmin sanoin, fmd ongelma on että hieman syrjemmällä olevat eivät välttämättä löydy.
Totta, tai siis se on tegnologia ongelma, tagit itsessään ei päivitä sijaintiin mihinkään pilveen, vaan sen tekee laitteet jotka kuuntelee BT/UWB tagejä ja päivittävät havaoinnot pilveen. Metsään viedystä tägistä viimeinen havainto voi olla se kun viimeksi oma luuri oli sen läheisyydessä.
Google ainakin jossain vaiheessa oli nihkeä jakamaan muiden löydöksiä, eli kesämökillä, kotona ei toimi se että jättää tagin ja sen sijainti tiedolla päivityksillä seuraa koska joku käynyt kohteessa. Sijainti päivitty jos "löydöstä" ei voinut yhdistää yksittäiseen käyttäjään.
Jos jonkin pyörän varkaus suojaksi miettii, jos ei löydy tagia mikä tukee kaikkia yleisempiä palveluita, niin johonkin tonnin pyrään voi heittaa toisenkin kympin ja laittaa useamman tagin, soittokellon tagin, toisen piilottaa toisella tavalla, kolmas samoin (Apple, Google, Samsung) , ammattilaiset toki etsii ja poistaa ne, mutta taitaa varkauksisa iso osa olla tavan sählääjien tekemiä . Jos arvokkaampi pyörä, niin sitten vaitoehdoiksi tulee ihan oma toimiset laitteet.
Jos pyrää haluaa suojata omassa pihassa, niin tag voi käyttää hälyttämään sen liikkumisesta, laittaa vaikka jonkin luurin sitä seuraamaan pyröparkin lähelle. Siihen voi valita selalisen tagin, BT palikan missä kiihtyvyys anturi, niin saa hälyn jo siinä vaiheessa kun joku alkaa sitä pyörää ropaan.
(*
palvelut, ja Google Android nykyään tukee hälystyä jos tuntematon tagi "seuraa", siis ei tarvi olla saman palvelun tagi. Hälyttikö Google Applen tageista?