Markkinointiosasto laitattaa EV merkinnän renkaaseen. Siten eroaa. Ja koska yhdellä valmistajalla on merkintä, niin muidenkin on laitettava.
Rengasvalmistajat ovat tehneet autonvalmistajien spekseihin vastaavia renkaita kautta aikojen, ja nykyään painotetaan niihin liittyvissä kompromisseista sähköautoon sopivia ominaisuuksia, kuten matala vierintävastus. EV merkintä indikoi että tällainen kompromissi on tehty, mutta ei takaa mitään. Samoin löytyy valmistajakohtaisia merkintöjä kuten AO (Audi Original), mutta renkaan uskaltaa laittaa jopa ihan tavalliseen volkkariin.
Sähköauton renkaassa kantavuus on lähtökohtaisesti hiukan korkeampi ja siten renkaan runko jäykempi. Jos ilmoitettu kantavuusluokka kuitenkin on polttikseen sopiva eikä överi, niin toimii ihan kuten rengas ilman mitään EV brändäystä.