Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Taitaa olla nordpoolista. Mutta tuo samainen klo 11 on ollut useasti eri voimaloiden käynnistysaikana. Eli voi olla tällainen place holder -kellonaika joka laitetaan automaattisestiMistä tämmöinen tieto?

Eikös tämä ole halvempi pl. marginaali? Eikä ainakaan sido määräajaksi.Otin lumme 6kk 10.9c/kw tähän hätään kiinnitykse
Tämä oman tehdyn sopimuksen mainostaminen ja jankkaaminen voisi sitten riittää jo tässä ketjussa (vastaavia viestejä tullut jo useita), menee nollapostausten puolelle eikä tuo mitään lisäarvoa keskusteluun.
Vähän siinä ja tossa päivittäisinkö edes 6kk määräaikaiseen enää tässä vaiheessa. Kuitenkin joutuu ison osan halpaa kesää maksamaan kiinteällä hinnalla. Mä ottaisi kyllä jonkun kvartaalin ja se olis silloin maaliskuun loppuun voimassa jolloin voi jo alkaa siirtymään pörssiin kesäks.Näin on. Mutta, ainakin kohta vuoden ajan, siellä on ollut 6 ja 12kk myös tarjolla, ja 12 vs 24kk hinnoissa ei merkittävää eroa ole ollut.
Aika korkeaa hintaa maksat, mutta pääasia, että olet itse tyytyväinen.
Otin tämän tähän väliin, en oikein luota että hinnat pysyy maltillisena. Nyt jo 7 vrk keskihinta 12,8snt/kWh..Eikös tämä ole halvempi pl. marginaali? Eikä ainakaan sido määräajaksi.
![]()
No nyt.Lumme ei näytä pitävän kiirettä BF tarjouksensa julkaisun kanssa.
Olikohan ennen OL3 kyykkäystä parempaa tulossa? Kieltämättä aika huono, vaikka toki lienee tämän hetken 6 kk soppareista parhaasta päästä. Vähän kuluttavalle kuitenkin ihan ok.
Asiasta kukkaruukkuun, näyttäisi että PKS Priiman joulukuun kiinnitys "vähän pompsahti" tuolta rontti kahdeksasta sentistä yli yhteentoista. Kevyt 32% kertanousu. Mietin eilen illalla, että pitäisikö käydä nappaamassa, mutta ei sitten tullut. Pörssillä mennään ja perse veressä maksetaan... (ehkä)
Meen pörssillä, kävi mitä kävi. Ihan turhaa panikointia taas. Voitte ottaa täs postauksen talteen.
Aikamoista itsensä selkään pakkotaputtelua otaten huomioon, ettei talvi ole vielä edes alkanut eikä luonnollisesti yhdellekään talvipäivälle ole vielä ilmoitettu pörssisähkön hintoja.Aijai entistä paremmalta vaan näyttää jo kesäkuussa solmimani 9.27 snt 6kk talven yli -soppari. Tiesin, ettei vaistoni petä tälläkään kertaa.
Muut yrittää - Minä ratkaisen.![]()
Tässäpä tuo Lumpeen musta tarjous, niin jää jälkipolvillekin mainittavaksiMyös Lumpeen BF-tarjous alkaa huomenna, mutta kellonaikaa ei mainita.
![]()
Sähkösopimus ja sähkön hinta 🔌 – Vertaile sopivin sopimus
Sähkösopimus kuntoon muutamassa minuutissa! Vertaile sähkösopimuksia ja löydä edullinen ja sinulle paras vaihtoehto. Katso päivän tarjouksemme!www.lumme-energia.fi
Tässäpä tuo Lumpeen musta tarjous, niin jää jälkipolvillekin mainittavaksi
Black Friday sähkötarjous
Kun teet Vuosisähkö 6kk sopimuksen nyt saat 100 % alennuksen kuukausimaksusta!
![]()
Oiskohan toi KSAT:n kvartaali parempi.. 8,56snt vuoden loppuun. Toki vähän riskiä mitä arpovat tammi-maaliskuun hinnaksi, mutta sillä voi keväällä heti vaihtaa pörssiin kun näyttää että hinnat putoaa reilusti.Aika nihkeää...
Aikamoista itsensä selkään pakkotaputtelua otaten huomioon, ettei talvi ole vielä edes alkanut eikä luonnollisesti yhdellekään talvipäivälle ole vielä ilmoitettu pörssisähkön hintoja.

Niin joo kun marraskuun keskihinta on nyt vasta 8 snt, kun bbs:n mielestä talvi alkaa, niin sitten hinta laskee![]()
Hintaennuste laittaa tammi-helmikuun kalleimmaksi. Tuohon kun lisää marginaalin niin kalleimmillaan 10,90c/kWh. Tietty tuo on keskihinta.Marras-Joulukuu ollut perinteisesti vuoden kalleimmat kuukaudet. Keskitalvella tuulisempaa mitä kesällä.
Riitti, jos kiinnityksen teki aamuyhdeksään mennessä, yön aikana tarjotut tasot eivät muuttuneet mihinkään. Kävin itse nappaamassa 50% kiinnityksen Q1/2024'lle, kun ajattelin että tuskin se tämän voimalaepisodin seurauksena ainakaan kovasti on laskemassa. Noh, se nousi, mutta taso on korjaantunut päivän mittaan. Saa nähdä.
Mikä motivaatio firmalla olisi tarjota tällaista tuotetta? Osa tuosta ensi vuoden riskistähän varmasti katetaan sillä, että se sopimus nimenomaan on kiinityshetkestä kiinnityksen loppuun määräaikainen.Jos tuota vähän jalostaisi, pitäisi riittää että sopimus on voimassa kiinnitysjakson alkaessa ja sopimuksen voisi tehdä, vaikka ei tekohetkellä vielä oliskaan asiakas.
Nyt on koko oomin sivu jumissaNyt toimi Oomim blackfriday. Jos olette yrittäneet tehdä niin nyt saattaisi onnistua. Edge tuntui toimivan Chromea paremmin. Asiakaspalveluchätin kautta voi tehdä kanssa, mutta jonoa on noin tunti.
Laskin arvion, niin 2024 tulee samanhintaiseksi Oomin 24kk ja tuolla pörssin hintaennusteella käyttöarvion perusteella. 2025 tulee sitten takkiin. Sähkölämmitys ja talo -40 luvulta. Puulämmitys olisi toki tukena. Sitä olisin käyttänyt, jos ei olisi tullut hyvää tarjousta.

Kohta voi perua taas sopimuksiaJa nyt on uutisissa et jatkuisi keskiviikkona tuotanta normaalisti taas.
En tiedä mikä mielestäsi on talven määritelmä, mutta kyllä näillä leveysasteilla on ollut pakkasen puolella selkeästi kelit jo yli kuukauden ajan lähes yhtämittaisesti. Itse ainakin katson lämpömittaria, en kalenteria.Aikamoista itsensä selkään pakkotaputtelua otaten huomioon, ettei talvi ole vielä edes alkanut eikä luonnollisesti yhdellekään talvipäivälle ole vielä ilmoitettu pörssisähkön hintoja.
Niin joo kun marraskuun keskihinta on nyt vasta 8 snt, kun bbs:n mielestä talvi alkaa, niin sitten hinta laskee![]()
Voihan sitä hintaa yrittää lämpömittaristakin katsoa, mutta ei sillä taida kovin pitkälle pötkiä. Hauskasti näissä itsensä selkääntaputteluissa aina unohtuu, että se nyt ei vielä riitä, jos kuuden kuukauden sopparilla pääsee kuukauden tai kaksi samassa suhteessa alle sen toteutuneen pörssihinnan. Kun pitäisi päästä keskiarvolla koko kuuden kuukauden jakso. Hauskasti näissä aina myös unohtuu, että kiinteähintaisilla maksellaan yleensä myös kuukausimaksua siinä missä pörssillä pääsisi ilman.En tiedä mikä mielestäsi on talven määritelmä, mutta kyllä näillä leveysasteilla on ollut pakkasen puolella selkeästi kelit jo yli kuukauden ajan lähes yhtämittaisesti. Itse ainakin katson lämpömittaria, en kalenteria.
Kyllä OL3 on erittäin suuri vaikutus kun ei tuule ja kulutus on kovaa.![]()
Huomisen piikki saa 10 snt / kWh näyttämään ilmaiselta. Melkoinen vaikutus on kyllä, kun OL3 on edes hetken pois tuotannosta.
No, itsellä kulutus näin talviaikaan on teilusti enemmän kuin 200 kWh/kk, eikä sitä voida käytännössä juuri optimoida.Voihan sitä hintaa yrittää lämpömittaristakin katsoa, mutta ei sillä taida kovin pitkälle pötkiä. Hauskasti näissä itsensä selkääntaputteluissa aina unohtuu, että se nyt ei vielä riitä, jos kuuden kuukauden sopparilla pääsee kuukauden tai kaksi samassa suhteessa alle sen toteutuneen pörssihinnan. Kun pitäisi päästä keskiarvolla koko kuuden kuukauden jakso. Hauskasti näissä aina myös unohtuu, että kiinteähintaisilla maksellaan yleensä myös kuukausimaksua siinä missä pörssillä pääsisi ilman.
Esimerkiksi omalla noin 200 kWh kuukausittaisella kulutuksella pitäisi kiinteän sopparin olla pari senttiä pörssisähkön hintaa halvempi, jotta sillä kuittaisi neljän euron kuukausimaksun. Marginaalin kanssakin eron pitäisi olla vielä yli 1,5 senttiä sellaisen kiinteähintaisen hyväksi ennen kuin tullaan edes samalle viivalle.
Esimerkiksi omalla noin 200 kWh kuukausittaisella kulutuksella pitäisi kiinteän sopparin olla pari senttiä pörssisähkön hintaa halvempi, jotta sillä kuittaisi neljän euron kuukausimaksun. Marginaalin kanssakin eron pitäisi olla vielä yli 1,5 senttiä sellaisen kiinteähintaisen hyväksi ennen kuin tullaan edes samalle viivalle.
Hauskasti näissä itsensä selkääntaputteluissa aina unohtuu, että se nyt ei vielä riitä, jos kuuden kuukauden sopparilla pääsee kuukauden tai kaksi samassa suhteessa alle sen toteutuneen pörssihinnan. Kun pitäisi päästä keskiarvolla koko kuuden kuukauden jakso. Hauskasti näissä aina myös unohtuu, että kiinteähintaisilla maksellaan yleensä myös kuukausimaksua siinä missä pörssillä pääsisi ilman.
Saahan noista keskihintakäppyröistä ihan millaisen vain, kun ottaa sopivan aikavälin.
Koko vuoden keskihinta tähän mennessä on 6,3snt/kWh ja viime talvena oli oikeasti kallista välillä.
![]()
Kova marginaali kyllä verrattuna tän hetken helenin pörssiin.KSS Energialla oli talvitakuu, 31.3. muuttuu pörssisähköks. 10,7snt/kWh talvikauden.
Kova marginaali kyllä verrattuna tän hetken helenin pörssiin.
Heetkonen.
Tuo onkin toistaiseksi voimassa oleva, eli ton voisi irtisanoa samantien vaikka tossa 1.3?
Tässäpä tuo Lumpeen musta tarjous, niin jää jälkipolvillekin mainittavaksi
Black Friday sähkötarjous
Kun teet Vuosisähkö 6kk sopimuksen nyt saat 100 % alennuksen kuukausimaksusta!
![]()
Riippuu mikä yhtiö ja miten hankkii sen myymänsä sähkön.Pörssisähkö näköjään ottaa huomiselle vähän nousua niin heräsiki kysymys tuohon liittyen. Minkä verran energiayhtiö X esimerkiksi tienaa asiakkaillaan joilla on pörssisähkö? Sen marginaalin verranko? Eikö ne sähköyhtiöt kuitenki tavallaan osta sen sähkön pörssistä?
Itse nappasin tämän koska vähäinen kulutus niin pörssin hinta pitäisi olla aika paljon vähemmän, että tulisi halvemmaksi jos ei saa ilman kuukausimaksua. Ehkä keväällä Lumpeella on edelleen kuukausimaksuton pörssisopimus jonka voi ketjuttaa tuon perään. Hilujahan nämä on, mutta ihan periaatteesta pitää.
Riippuu mikä yhtiö ja miten hankkii sen myymänsä sähkön.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.