- Liittynyt
- 17.10.2016
- Viestejä
- 6 421
Ajallinen hajautus tuo jonkinlaista mielenrauhaa. Lisäksi ajallinen hajautus tulee usein ihan itsestään, tai itse ainakin sijoitan palkaksi saamiani rahoja, joten väkisinkin joudun ajallisesti hajauttamaan kerran kuukauteen ostot kun ei minulla ole mitään mitä sijoittaa ennenkuin palkka tulee.Ajallinen hajautus ei toimi. Aika biittaa aina ajoituksen. All in heti on parempi kuin ajallinen hajautus. Tästähän on ihan tutkimuksia?
Ehkä se Puttonen kuvasi tämän parhaiten: Jos mielestäsi markkinat ovat laskevat, eikö sinun pitäisi pitää kaikki rahat käteisenä?
Miksi edes sijoitat, jos oletat osakkeiden, joita olet ostanut, markkina arvon putoavan?
Toki nyt on tileillä "liikaa" rahaa jota ajallisesti hajautan ETF:iin. Hyvin selväksi on kyllä tullut että todella huono strategia ja olisi kannattanut laittaa kaikki jo aikoja sitten kiinni pörssiin. Vaikka juuri ennen korona dippiäkin olisi kannattanut laittaa all-in. Hetken olisi toki harmittanut kun kurssit syöksyivät, mutta nyt ollaan toki todella paljon korkeammalla.
Eikä näy tapahtumaa, mutta varaus näkyy. Kai te siitä varauksen suuruudesta näette, onko se järkevän kokoinen. Eli onko se 1e odotettu loppusaldo. Kai te tiedätte suunnilleen, paljonko rahulia oli ja paljonko sieltä suunnilleen voi lähteä?
heinäkuu ja kesähessut pelissä?