kaiva monttu.
laita pohjalle tiiliä, kiviä tai vaikka noita laattoja.
tee nuotio monttuun. polta useampi tunti.
tässä vaiheessa laita lihat (lihat maustettu jo) + läskiä + perunoita sipuleita porkkanoita lanttuja isoina paloina tai melkein kokonaisina mukaan.
kasviksia ja juureksia saa olla sama määrä kuin lihaan, jopa enemmänkin. valkosipulit kokonaisina vaan, jne.
tee paketti; leivinpaperi, sanomalehti märkänä, leivinpaperi ja foliota runsaasti ympärille. Ennen kuin suljet paketin kokonaan kaada sinne
pullollinen kaljaa mukaan.
niputa rautalankalla tai verkolla siitä paketti jonka voi nostaa helposti esim kepillä.
nosta montusta hiilosta sivulle ja laita paketti monttuun. nyt hiekkaa siitä ympäriltä joka tuli montun kaivuusta reilusti paketin päälle ja hiillos päälle.
hiillos ei saa koskettaa lihapakettia missään vaiheessa. mulla on ollut about 10-20cm hiekkaa siinä paketin päällä eli monttu melkein peitossa.
sitten teet siihen uuden nuotion päälle ja polttelet ainakin 5h jopa yön yli sitä nuotiota siinä.
parempi siis pidempään miedosti notskitellen kuin kiireellä hirveä roihu nopeasti. rosvopaisti tehdään perinteisesti juurikin yön yli -teemalla.
anna nuotion sammua ja jäähdytä tunti pari, nosta paketti montusta pois ja nauti.
tärkeintä on tiivis monttu, hyvä liekki (ei tarvitse olla 3m roihua) , normi notski siis ja se rasvan määrä siellä paketissä.
osta lihatiskiltä läskisiivuja joilla on kätevä suojella lihaa. pitää olla nohevaa läskiä, pekoni ei riitä.
yleensä tehnyt lampaasta näitä, mutta mikä vaan menee kunhan rasvan määrä on passeli.
kokeilemalla pari kertaa oppii miten oma monttu sitten toimii. hiekka on avainsana, sinne mitään uunia olla kasaamassa