Razer joutuu maksamaan miljoonakorvaukset lupauksistaan Zephyr-maskien suojasta

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Kaotik
  • Aloitettu Aloitettu

Kaotik

Banhammer
Ylläpidon jäsen
Liittynyt
14.10.2016
Viestejä
23 147
Razer on tuomittu Yhdysvalloissa maksamaan 100 000 dollarin sakot ja 1 071 254,33 dollarin korvaukset Yhdysvaltain kauppakomissio FTC:lle Zephyr-maskien harhaanjohtavasta markkinoinnista. Korvaussumma tullaan käyttämään rahojen palautukseen huijatuille asiakkaille.
FTC:n mukaan Razer markkinoi Zephyriä N95-tason suojan tarjoavana tasoisena hengitysmaskina, vaikka todellisuudessa maskia ei ole ikinä testattu N95-maskit hyväksyvällä NIOSH:lla (National Institute for Occupational Safety and Health) eikä tarjolla ole muutakaan sertifikaattia sen tarjoaman suojan todellisesta tasosta. N95-maskien on suodatettava vähintään 95 % kaikista 0,1-0,3 mikrometrin kokoisista partikkeleista ilmassa. Razer ei ole myöskään kysynyt NIOSH:lta lupaa N95-merkinnän käyttöön mainonnassaan.

1714603131676.png


Lähde: Razer, Inc. to Pay More Than $1.1 Million for Misrepresenting the Performance and Efficacy of Supposed “N95-Grade” Zephyr Face Masks
 
Paljonkohan olisi maksanut Razerille testauttaa maskinsa oikein? Ihan hyvät oppirahat maksavat tuosta virheestä.
 
Mustaakseni uutinen tästä tuli silloin kun covid oli pahimmillaan mutta sen jälkeen en muista että olisi enää ollutkaan missään mitään
 
Luulin että tämä Razerin maski oli joku vitsi aikanaan, mutta näköjään totisinta totta. Huh huh kaikkea sitä.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
271 238
Viestejä
4 686 490
Jäsenet
76 740
Uusin jäsen
matva

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom