Prossu käy kuumana

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja JouBqa
  • Aloitettu Aloitettu
Liittynyt
28.06.2017
Viestejä
1 088
Pelatessa alkanu menee helevetin kuumaksi. Onkohan aika vaihtaa?
 
Tahnat kovettuneet ja siili täynnä pölyä?.Ei tuommoisilla tiedoilla kukaan voi auttaa.
 
Samat veikkaukset kuin edellisellä postaajalla.... Noilla tiedoilla... :facepalm:
 
Veikkaa ja voita.

Screenshot_20181020-172504.jpg
 
Tuossa prossussa kun on heatspreaderin alla purukumin sijaan juotos, niin eiköhän vikapaikat tosiaan ole joko prossun ja jäähyn välinen tahna, tai sitten jäähyn tukkeutuminen pölystä/sen tuulettimen jumittuminen.
 
Niin aika vasta kyllä puhdistin, josku viime vuonna. En tainnut tahnoja vaihtaa.
Mutta muutama vuosi sitten varmasti vaihdoin. Ehkäpä ne voisi tsekata
 
Mikähän on tämä "helvetin kuumaksi"? Jotkut ovat paniikissa jo 80 asteessa, itsellä taas on liikaa kun alkaa throttlata (Tjmax taas prossukohtaista).

Eipä tätä vuotta ole enää paljoa jäljellä, jos viime vuonna putsattu niin eiköhän sitä paskaa ole sinne kertynyt. Itse putsaan jäähdytyskennot 3-4kk välein.

sigun kone siis. 67c vain näytteli afterburner, mutta kun laittaa käden kopalle se on ihan kuuma ja tuuletin huutaa. prossun jäähyyn koski niin sormi melkein paloi.
tuntuu että tuo on joskus ollut afterburnerin mukaan paljon kuumempi (90c?) mutta ei ole koppa ollut kuuma ja tuuletin huutanut tuohon malliin
 
Näköjään 27.4 2018 on koko kone ja tahnat puhdistettu: Piitahnan puhdistus vodkalla?
Näyttää tuo afterburner myös maksimit, missä on käynyt. Sitä en sitten tiedä näyttääkö oikein niin kokeilen tuota HWInfo64
 
Viimeksi muokattu:
Jo 60c jäähdytyssiili tuntuu polttavan kuumalta, jos sormella tökkää, ja jos koppa on kuuma ja ilma kuumaa, jäähysiilit toimii kuten pitää eli lämpö siirtyy komponenteista hyvin pois, kovaa ajoa vaan.
 
Kannattaa myös tarkistaa toimiiko kotelon tuulettimet oikein. Lämpö kannattaa puhaltaa ulos sieltä kotelosta.
 

Uusimmat viestit

Statistiikka

Viestiketjuista
267 278
Viestejä
4 624 242
Jäsenet
76 010
Uusin jäsen
jessica89

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom