Henk. koht mulla ei ole aavistustakaan mikä on pesukarhu tai kuunatsi tässä yhteydessä.
Sillä viitataan lyhytaikaiseen ministeriin jolla äärioikeistolaisia kytköksiä, liehittelylä ja oli valinnut luottamausäänestykseen yllättän pesukarhukuviollisen kravatin. Siis tavikselle näytti no, vain hassulta.
Jossain laita-aatepiireissä sillä omaa symboliikkaa, mikä sitten kohun myötä tuli selväksi suurelle yleisölle.
Tätä sitten kannattajat selitteli rakkaudesta jääkarhuhin, tärkeään äänestykseen osallistuessa nyt vain vähän vaihtelua ja symboliikka väitteittä verrattiin kuunatisiteorioihin.
(Edit jos hakea haluat niin 11 päivän ministerin nimi oli Vilhelm Junnilla)
Ehdottomasti salami tässä nimettömässä tekeleessä tarkoittaa esim. leikkauspolitiikkaa. Ihan looginen päättelyketju tietenki. Tais olla sopivasti sakset, juustohöylät ja paperinpalat loppu kaupasta kun ne olis leikkauspolitiikkaa symboloinut huomattavasti selkeämmin.
Tämän teoksen osalta vähän samaa kerrontaa, sillä erolla että tekiä on anonyymi, ei tiedätä hänen aiemmista teoksista, ei hänen ajatuksistaan. millaisessa kuplassa pyörii.
Persupiireissä on porukkaa joka on varsin hyvin jenkki laitaoikeistolaisessa skenessä ja sikäläinen symboliikka on tuttua, britti skeneä ja kaatuneiden muistopäivä symboliikkaakin nähtiin. ehkä pietarista vähän heitetään löylyä. Pesukarhut sopii hyvin. Eli on hyvin ymmärettävää että tuollaisella taustalla näkee vahvan viestin.
Ei tiedetä taiteiliaa, voi olla ihan tavis tasolla jenkki laita porukoiden symboliikasta (täysin tietämätön), ja inspiritaaitot tulleet ihan muusta mailmasta.
Puranperheen , purran läheisten kokemusta ei pidä vähätellä, varsinkin jos ovat saaneet vakavaa uhkailua. vaikka ei teokseen liittyisi. En tiedä onko perhe käynyt nayttelyssä, onko siellä kokeneet uhkaa, vai onko tässä oman järjestön jenkki skenessä olevat juoksupojat homman taustalla.