Nirvin juttu MB:stä 12/1986.
Olin pitkään siinä uskossa, että kuvassa on mies itse. Tiedä sitten.
Onhan tuo Pelit-lehden taitto ollut aina aika kotikutoista ja jo ysärillä kummastutti ne nolohkot postipalstat ja muut. Ilmeisesti Wallu taittoi lehteä pitkänkin aikaa? Nirvin kirjoitusvirheet jatkuvat vielä nykylehdissäkin. Mutta silti... noita kaikkia lehtiä (MB, C-lehti, Pelit) tuntui olevan tekemässä aidot ihmiset.
Suomessa ilmestyi esim. Super Power -lehti, josta huokui semmoinen fiilis, että jostain ulkomaisesta emolehdestä on käännetty artikkelit ja keksitty niihin jotkut toimittajanimet alle. Muistan lehdestä ainakin yhden arvostelun, jossa alkuperäistä kieltä (ruotsia) oli jäänyt tekstiin.
Nuo "kiiltävät käännöslehdet" vaikuttivat jatkossa suhtautumiseen Pelaajaan. Ihan liian kiiltävä, moderni, kasvoton ja (aiheeton) epäilys käännösartikkeleista / feikkitoimittajista saivat aikaan sen, että ei tullut muuta kuin plärättyä muutamaan otteeseen. Toisaalta kaveripiirissä oli Pelit-lehden vihaajia, jotka vannoivat Pelaajan nimeen. Kuuntelin myöhemmin paljon Pelaajan podcastia, ja oli kyllä hienoja tyyppejä toimituksessa. Pyykkönen arvostelee nykyisin harvakseltaan Pelittiin.
Noin 15 vuotta sitten vein työpaikan taukotilaan muutamia Pelit-lehtiä. Työpaikalla oli paljon sellaista 25-35v ikäistä nuorta miestä, joista suurin osa pelasi. Ei nuo lehdet kiinnostaneet ketään. Joku sanoikin jo silloin pelilehdistä yleisesti, että miksi lukea kuukausia myöhemmin pelistä jotain lehdestä, kun muutaman minuutin youtube-vilkaisulla näkee paljon enemmän heti pelin ilmestyttyä. Itseänikin kiinnostaa Pelit-lehdessä nykyään enemmän peleihin liittyvät artikkelit kuin varsinaiset arvostelut. Esim. uusimassa numerossa oli arvostelu uudesta James Bond -pelistä ja siihen liittyen juttu elokuvasarjan käynnistysvaikeuksista, josta tosin siitäkin varmaan löytyy netistä vielä kattavampia artikkeleita / videoita.
Kieltämättä täytyy ihmetellä, että miten lehti vielä on toiminnassa, varsinkin kun sankarikestotilaajaa ei hinnalla palkita millään lailla, vaan päinvastoin rankaistaan vs määräaikaiset pätkätilaajat. Uskomatonta kyllä, tuo lehden foorumi taitaa pitää monet vielä tilaajina.