TAC on kiinni pleikkarissa USB:lla ja optisella piuhalla ja kone saa virran jatkojohdosta mutta en osaa sanoa onko se maadoitettu... Näkeekö sen jotenkin helposti?
Öh... Onko töpseli pistorasiassa syvällä vai pinnassa? Maadoitettu syvempi, ja siinä on metalliset "kielet" jotka ottavat kontaktia töpselin kylkiin. Maadoittamattomassa on vain nuo kaksi reikää töpselille, yleensä aika pinnassa.
Kokeiles sitten huvikseen ottaa virta koneen USB:stä pleikkarin sijaan. Taida auttaa, mutta sulkee ainakin yhden muuttujan pois. Jos tuo TAC on järkevästi tehty, niin siitä löytyy joku suodatus virtalähteen ja audion väliltä... Voi olla, että kun on kahdessa eri maassa (PC + PS), niin aiheuttaa sirinää. Mutta tuollaisten USB-virta + AUX-piuha-combojen kohtalona on aina vähän jonkinlainen sirinä, optisen kanssa tuota vaivaa ei tulisi.
Toki helpoin ratkaisu olisi, jos saisi myös koneen kiinni optisella... Mutta joku optinen vaihtaja tuohon väliin taitaisi vähän pilata tuon TAC:in tarkoituksen.
Edit: Yleensä läppäreissä maadoittamattomat ns. Europlugit, ja pöytäkoneissa maadoitetut... Et kertonut mikä pleikka kyseessä, tiedä onko se maadoitettu vai ei. Jos tosiaan kaksi eri maata ja niiden välissä tuo TAC, niin se voisi selittää miksi pöytäkoneella sirisee ja läppärillä ei... Mutta pelkkää spekulaatiota, kun ei näe itse kokoonpanoa.
Edit2: Vähän tuntuu, että kaikissa pleikkareissa on maadoittamaton johto... Joten tässä tapauksessa, pleikka maadoittaisi itsensä tuon TAC:in ja PC:n läpi, joka aiheuttaisi sirinää. Jos pleikka kiinni pelkällä optisella, niin PITÄISI hävitä. Ymmv.