Ongelmia koneen kanssa! FPS tippuu yhtäkkiä?

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Juoso
  • Aloitettu Aloitettu
Liittynyt
14.07.2022
Viestejä
13
Hei! Tässä lähiaikoina tullu taas pelailtua enempi koneella ja muutaman kerran kone ruvennut tökkimään. esimerkkinä nyt muutaman päivän pelannu Gta v ja hyvin toimii 1-2H ja sit tippuu fps 5-10. Tämä ei pelkästään hidasta peliä vaan koko tietokone rupee tökkimään. Asia tietenkin korjaantuu ku käynistää uudelleen ja sit toimii normaalisti. Aiemmin on kyllä gta toiminut mutta nyt on vasta ruvennut temppuilemaan. Voiko johtua näyttiksestä (GTX 970)?
 
Mitä muita osia koneesta löytyy? Ettei loppuisi muisti kesken? Tuo kannattaa tarkistaa Tehtävienhallinnasta kun tökkiminen alkaa.
 
GPU-z taustalle pyörimään, jos se antaisi osviittaa mahdollisesta syystä. Mitenkäs lämmöt yms? HWINFO vois myös laittaa pyörimään, niin näkee lämmöt, prossukuormat yms pelin aikana. Ja kuten ylä mainittu, niin jos koneen kaikki speksit vielä laittaa tänne.
 
Tos speksit. pitää kahtoo tosiaa nuo lämmöt ku stocki prossu cooleri ja kopassa taitaa olla vaa 1 tuuletin;D
 

Liitteet

  • kone.PNG
    kone.PNG
    51,4 KB · Luettu: 217
Onko millaisessa kotelossa? Voisi kokeilla ihan kylki auki, ja katsoo toimiiko paremmin. Ja tietenkin lisäpuhaltimia mahdollisuuksien mukaan.
 
Juu tulikin tossa tutkittua ja putsailtua koppaa. Umpinainen etuosa, tilasin tuuletimen siihen.
 
Etuosa on umpinainen, mutta siellä on etuosan alhaalla reikä :)

Sitten tuuletinasennuksessa tulee ongelmia, kun kiintolevykehikot on tiellä. Tuo kotelo ei ole ihan nykypäivän standardien mukainen ja ei sitä kannata ostaa uutena.

--

Kannattaa ostaa myös parempi jäähy...

Tuollainen menee samalla tavalla kiinni, kuin vanha stock.
 
en tiedä paljonko GTA imasee näyttismuistia mutta jotkut pelit hyytyy jos 970:lla menee yli 3,5Gb
 

Statistiikka

Viestiketjuista
267 419
Viestejä
4 625 472
Jäsenet
76 033
Uusin jäsen
mhsefi

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom