NVMe M.2 PCIe SSD:n päivitys isommaksi

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja vemkki
  • Aloitettu Aloitettu
Liittynyt
05.02.2017
Viestejä
5 694
Työkoneessa on 256 gigan Samsung PM961 M.2-liitäntäinen SSD-asema. Se on käymässä liian pieneksi. Kysyin mikrotuesta, että voisiko sen vaihtaa isommaksi ilman, että pitää asentaa käyttis uusiksi. Heillä tuntui olevan pallo hukassa. Ei kuulemma ole tällaisia tehty.

Mietin, että ei tuo nyt mitään rakettitiedettä voi olla. Ongelmana on tietysti se, että läppärissä on vain yksi M.2-liitäntä. Googlaamalla löytyi tällainen ulkoinen kehikko M.2 NVMe-asemalle:

MicroStorage Ulkoinen M.2 NVMe PCIe -kotelo, USB 3.1, harmaa - 99,00€

Onko kellään kokemusta SSD:n kopioinnista tuollaisen tai vastaavan ulkoisen M.2-kehikon avulla? Läppärissä on myös Bitlocker-salaus, mutta sen saa varmaan pois kopioinnin ajaksi, jos tarvetta on.
 
USB tikulle joku kloonaussofta, buuttaat siltä. Teet imagen levystä ja tallennat toiselle asemalle (jos sulla on muita kovoja).

Vaihdat m.2 aseman, buuttaat taas tikulta ja kopioit imagen uudelle asemalle.

Esim CloneZilla toiminee:
Clonezilla Live on USB
 
Viimeksi muokattu:

Statistiikka

Viestiketjuista
267 290
Viestejä
4 624 366
Jäsenet
76 010
Uusin jäsen
jessica89

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom