NVIDIA julkaisi uudet GeForce 430.39 -ajurit näytönohjaimilleen

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Kaotik
  • Aloitettu Aloitettu

Kaotik

Banhammer
Ylläpidon jäsen
Liittynyt
14.10.2016
Viestejä
22 910
nvidia-geforce-drivers-20171115.jpg



NVIDIA on julkaissut uudet ajurit näytönohjaimilleen. GeForce 430.39 -ajurit ovat ensimmäiset Release 430 -sarjan ajurit ja ne ovat saatavilla Windows 7-, 8(.1)- ja 10 -käyttöjärjestelmille. Ajurit tukevat yhtiön näytönohjaimia työpöytäpuolella Kepler-arkkitehtuurista lähtien ja mobiilipuolella Maxwell-arkkitehtuurista lähtien.

GeForce 430.39 -ajureiden merkittävimmät uudistukset ovat Game Ready -leimat Mortal Kombat XI-, Anthem- ja Strange Brigade -peleille sekä tuki GeForce GTX 1650 -näytönohjaimelle ja GTX 1660- ja 1660 Ti -mobiilinäytönohjaimille. Lisäksi ajureissa on virallinen tuki Windows 10:n May 2019 Update -versiolle ja sen mukana tulevalle DirectX:n omalle Variable Rate Shading -ratkaisulle. Mukana on myös G-Sync Compatible -tuki seitsemälle uudelle näytölle ja mahdollisuus liitää kaksi pystytilassa olevaa näyttöä yhdeksi vaaka-asennossa olevaksi näytöksi.

Tuttuun tapaan ajurit korjaavat jälleen edellisistä ajureista löydettyjä ongelmia. Tällä kertaa korjattujen bugien listalla ovat muun muassa G-Syncin toimimattomuus Pascal-arkkitehtuuriin perustuvilla näytönohjaimilla Surround-konfiguraatiossa, muistivuoto pelien käynnistyksessä sekä työpöydän satunnainen vilkkuminen usean näytön konfiguraatioissa. Tiedossa olevia ongelmia on tällä kertaa mainittu vain yksi: Adaptive Sync (half refresh rate) -asetuksen käyttäminen jumittaa V-Syncin toimimaan vain näytön natiivilla virkistystaajuudella, kunnes järjestelmä on käynnistetty uudelleen.

Release 430 -ajureiden myötä NVIDIA on nyt tiputtanut pois tuen Kepler-arkkitehtuuriin perustuville mobiilinäytönohjaimille sekä 3D Vision -tekniikalle. Voit lukea kaikista ajureiden muutoksista niiden julkaisutiedotteesta.

Lataa NVIDIAn ajurit täältä

Linkki alkuperäiseen uutiseen (io-tech.fi)
 
Itsellä ei suostunut asentumaan kunnolla, nvidia control panel ja kaikki puuttui asennuksen jälkeen. Eikä auttanut uudelleen asennukset. Palautus aikaisempaan 425.31 ja taas toimii.
 
Jännää että läppäreissä ei tueta samaa arkkitehtuuria kuin työpöytäpuolella.

Kepler läppäriversion tuotanto alkoi kait 5 v sitten, päättyi luultavasti 4 v sitten ja vimpat kannettiin kaupasta kotiin ehkä 3 v sitten.
 
Itsellä ei suostunut asentumaan kunnolla, nvidia control panel ja kaikki puuttui asennuksen jälkeen. Eikä auttanut uudelleen asennukset. Palautus aikaisempaan 425.31 ja taas toimii.
Täällä Windows smartscreen esti asennuksen, syynä ”tuntematon julkaisija”.
 
Nvidia sivuston lataus ei toimi.
Näköjään piti ladata Geforce sivuston kautta muuten latasi ainostaan 25mb tiedoston.
 
Nvidian kaikki latausvaihtoehdot näköjään rikki tällä hetkellä. Lataa vain jonkin pienen ~20mb tiedoston josta Winukan smartscreen sitten valittaa.
 
Eipä nuo edelleenkään asennu. laitteistoa ei tunnisteta ja vanhemmatkin ajurit meni solmuun, huoh :btooth:
 
DCH ajurin asennuksen jälkeen nvidia control panel ei käynnisty. Herjaa että "nvidia driver is not installed on your system".

DCH paketista puuttui myös NGXCore kansio kokonaan, mutta se löytyy kyllä standardista WHQL versiosta.

Et kuitenkaan DCH-versiota asentanut? Noista meinaan Control Panel puuttuu ja täytyy ladata erikseen Microsoft Storesta.
Windows Storessa lukee että "Tämä tuote on asennettu."

Kaikesta huolimatta ajuri kyllä toimii kuitenkin ja NGX asentui kun copypastesin sen WHQL installerista DCH installeriin. :btooth:
 
Itsehän en noihin Nvidian DCH-ajureihin koskisi ellei ole pakko. Ja jos nuo päättää asentaa, niin poistaisin ensin vanhat Standard ajurit alta esim. DDU:lla. Muuten ainakin saattaa ongelmia ilmetä.
 
Ei jostain syystä ole pitkään aikaan standardit suostuneet asentumaan, niin DCH:lla on menty.
 
Ei jostain syystä ole pitkään aikaan standardit suostuneet asentumaan, niin DCH:lla on menty.

Sen olen ainakin ymmärtänyt, että standardit ei välttämättä asennu jos nykyiset ajurit on DCH:t. Voisit kuitenkin kokeilla poistaa nykyiset ajurit DDU:lla ja katsoa menisikö sitten Standardit sisälle tai DCH:ssa toimisi tuo Control Panel.

Edit:
Tässä hieman noiden DCH-ajureiden ideaa:

Declarative ("D"): Install the driver using only declarative INF directives and do not include any co-installers, RegisterDlls, etc.

Componentized ("C"): Edition-specific, OEM-specific and optional customizations to the driver are separate from the base driver package, so that the base driver, which provides only core device functionality, can be targeted, flighted and serviced independently from the customizations.

Hardware Support Apps ("H"): Any user interface (UI) component associated with a universal driver must be packaged as a Hardware Support App (HSA) or preinstalled on the OEM device. An HSA is an optional device-specific app that is paired with a driver. The application can be a Universal Windows Platform (UWP) or a Desktop Bridge app. You must distribute and update an HSA through the Microsoft Store. For details, see Hardware Support App (HSA): Steps for Driver Developers and Hardware Support App (HSA): Steps for App Developers.

Getting Started with Universal Windows drivers - Windows drivers
 
Nyt on ajurit ladattu (hitaasti mutta varmasti) ja asennettu, eikä yllä mainittuja ongelmia ainakaan minulla esiinny. Tiedä sitä sitten mistä muilla ongelmat johtuu.
 
Latasin Guru3D sivuilta ilman ongelmia. Vakaat on kun muutamaa peliä testasin (GTA 5, Total war: warhammer 2 ja Division 2).
 
Tuli myöskin testattu ja näyttää toimivan.
Yksi peli vasta testattu.
 
Olenko ainut joka on hiukan huolestunut tästä Nvidian ajurin koosta? Vuosien saatossa paisunut ihan urakalla, samaa rataa jos jatketaan niin ensi vuonna ollaan jo gigoissa.
Toki ei itsellä pelkoa että jäisi ajurit lataamatta koon takia mutta hieman pelottavaa katsella.
 
Olenko ainut joka on hiukan huolestunut tästä Nvidian ajurin koosta? Vuosien saatossa paisunut ihan urakalla, samaa rataa jos jatketaan niin ensi vuonna ollaan jo gigoissa.
Toki ei itsellä pelkoa että jäisi ajurit lataamatta koon takia mutta hieman pelottavaa katsella.

Ainahan se koko paisuu kun teknologia kehittyy. Muistan kun Nvidian ajurit oli joskus alle 100mb, ja pelit oli 500mb, ja nykyään pelit voi olla 50gb.
 
Kun oliskin pelit 50GB, uusimmat isot AAA-pelit haukkaa jo sen 100+ GB ... Mikä on ihan hullua.
 
  • Tykkää
Reactions: hik
No nyt se sitten tapahtui. Tuki uskolliselle sotaratsulleni (670MX) oli siinä! :btooth:
Kiitokset näistä vuosista. Noh, eiköhän tällä viellä jonninaikaa kuljeta siitä huolimatta.
 
Mikä on standardin ja dch:n ero? Mistä tiedän kumpi ajuri on itsellä käytössä?
 
DDU käsittelyn jälkeen suostuivat asentumaan, vilkkuminen jatkuu eli takaisin 3xx ajureihin tieni käy :(
 
Mikä on standardin ja dch:n ero? Mistä tiedän kumpi ajuri on itsellä käytössä?

Suora lainaus uutisessa linkitetyltä sivulta:

WINDOWS DRIVER TYPE
"Standard" packages are those that do not require the DCH driver components.

"DCH" (Declarative, Componentized, Hardware Support Apps) refers to new packages preinstalled by OEMS implementing the Microsoft Universal Driver paradigm.

DCH drivers cannot be installed over a standard system, and Standard drivers cannot be installed over a DCH system.

To confirm the type of system you have, locate Driver Type under the System Information menu in the NVIDIA Control Panel.

For more information, visit What's new in driver development
 
DDU käsittelyn jälkeen suostuivat asentumaan, vilkkuminen jatkuu eli takaisin 3xx ajureihin tieni käy :(
Mikä näytönohjain sulla on ja millä ajureilla toiminut aikaisemmin? Onko käytössä ollut juurikin useampi näyttö?

Päivitin uusimmat siinä toivossa että välkkyminen loppuisi 2080:lla mutta ei toivoakaan.
 
Et hyödy.
DCH ajurit ovat työkäyttöön kohdennetut.

Standardit eli Game Ready ajurit on optimoitu normaaliin (peli) käyttöön.
 
Et hyödy.
DCH ajurit ovat työkäyttöön kohdennetut.

Standardit eli Game Ready ajurit on optimoitu normaaliin (peli) käyttöön.
No ei, DCH-ajurit on tarkoitettu ihan kaikille ja ovat ihan samoja ajureita kuin standarditkin, vain uuden Universal Windows driver -mallin mukaiset. Sekoitat nyt varmaan Creator Ready -ajureihin.
DCH-ajureiden idea on helpottaa OEM-koneiden ja kannettavien jne päivityksiä, kun eri osat ajureista on erotettu toisistaan. Niiden kanssa sen päheen peliläppärin ostajan ei tarvitse arpoa onko kaikki optiot käytössä standardiajureilla kun OEM-valmistaja ei ole jaksanut taaskaan päivittää ajureita, koska hän voi asentaa DCH-paketista päivitetyt ajurit sisään. OEM:n mahdolliset kustomoinnit ovat erillinen paketti ja päivittyy kun päivittyy. Kaveriksi on sitten se Windows Storen kautta jaettava kontrollisofta.
 
Tuli asennettua threadin mukaiset ajurit, pari päivää emmin kun ollut huonoja kokemuksia maailmalla näistä, asensin GFE:n kautta ja kuten aina, entisten päälle vaan. Win10 1809 käyttiksenä.

Toimivat kuin se kuuluisa junan vessa ja nykyisellä näytölläni kaikista sulavin pelikokemus mitä edelliset 2-3 Game Ready Whql ajuria tarjosivat.

Nämä ajurit jatkoon.
 
Nvidia’s 430.39 GPU driver is causing high CPU loads, here’s how to fix it

Jos on näiden ajureiden kanssa epätavallisen korkeaa CPU-kuormaa näkyvissä niin tässä korjaus:
  • End the Nvidia Container or nvdisplay.container.exe process via Windows Task Manager.
  • Remove the following subfolders:
    C:\Program Files\NVIDIA Corporation\Display.NvContainer\plugins\LocalSystem\DisplayDriverRAS,
    and C:\Program Files\NVIDIA Corporation\DisplayDriverRAS.
  • Restart the computer.
 
GeForce Hotfix Driver Version 430.53 | NVIDIA

Ja nyt tuli hotfixit
GeForce Hotfix display driver version 430.53 is based on our latest Game Ready Driver 430.39. This Hotfix driver addresses the following:
  • Fixes higher CPU usage by NVDisplay.Container.exe introduced in 430.39 driver
  • 3DMark Time Spy: Flickering observed when benchmark is launched
  • BeamNG: Application crashes when game is launched
  • Shadow of the Tomb Raider: Freezes when launched in SLI mode
  • Desktop flickers when videos are played back on a secondary monitor
 

Statistiikka

Viestiketjuista
267 481
Viestejä
4 627 572
Jäsenet
76 042
Uusin jäsen
Tiina Oietilä

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom