Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Live: io-techin Tekniikkapodcast tänään perjantaina noin klo 15:10 alkaen. Keskustellaan viikon mielenkiintoisimmista tietotekniikka- ja mobiiliaiheista. Suora lähetys YouTubessa. Tule mukaan katselemaan ja keskustelemaan! Linkki lähetykseen >>
Tietääkö kukaan oliko näitä julkkarissa varattavissa verkkiksessä? Eli toisinsanoen, menevätkö saapuneet jo valmiisiin tilauksiin?Noita kahta Suprimia on muuten saapunut myös Verkkokauppaan tänään. Ei ole (vielä?) myynnissä, mutta molempaa mallia on muutama kappale kirjattu tänään saapuneeksi.
No ei eihän mitään näyttistä "tarvii" vaikka sais satasella. Hupia vartenhan nämä ovat.Ehkä kysymys on tarvitseeko sen kortin juurihetinyt ja riittäisikö mahdollisesti joku muu kuin 5090.
Vaivataampa aspaa taas ja kysytään. Katsotaan mitä selviää...Tietääkö kukaan oliko näitä julkkarissa varattavissa verkkiksessä? Eli toisinsanoen, menevätkö saapuneet jo valmiisiin tilauksiin?
Tottakai kuluttaja maksaa erotuksen
Kysyin verkkiksestä ja sanoivat että alustavasti menee kaikki julkaisun yhteydessä tehtyin tilauksiin. Kysyin sit jatkona että meneekö siis kaikki jo tilauksiin vai jääkö niitä myyntiin yhtään, tähän ei voitu vastata kuulemma.Tietääkö kukaan oliko näitä julkkarissa varattavissa verkkiksessä? Eli toisinsanoen, menevätkö saapuneet jo valmiisiin tilauksiin?
Minulle sanoivat että tulevat saapumiskuittauksesta automaattisesti myyntiin sivuille, jos avoimia tilauksia on vähemmän kuin saapuneita. Eli eiköhän nää oo myyty jo julkkarissa.Kysyin verkkiksestä ja sanoivat että alustavasti menee kaikki julkaisun yhteydessä tehtyin tilauksiin. Kysyin sit jatkona että meneekö siis kaikki jo tilauksiin vai jääkö niitä myyntiin yhtään, tähän ei voitu vastata kuulemma.
Joo, ne vaan ei oo toimittaneet vieläkään edes julkkaripäivän kortteja vaikka halvempi onkinJa vaikka suprimi 1000e jäähy on vissiin paras ni Astrali silti kaikin muiden ominaisuuksin ja laadun puolesta paras ja proshopissa 400e halvemmalla. xD
Päivitetäämpä sitten listaa.1479 loppusella lottokupongilla udeltu ProShopin aspasta juuri ja menee mun kohdallakin enskuulle hyvin todennäköisesti
Niin siis ne msrp kortit ei tule suoraan myyntiin ihan vain siksi että taitaa sopimus kieltää myymästä niitä kalliimmalla. Jimms tietty perustelee sitä 1500 euron lisäkatetta sillä että näin eivät mene trokareille, kun totuus on että sopimus ei taida erikseen kieltää niiden myymistä naurettavan hintaisten konepakettien kylkiäisenä.Samalla aika nihkeetä, että msrp kortit menee konepaketteihin ja sitten muiden hinnat pumpataan trokaritasoihin..
Eiköhän nuo tilausnumerot juokse kaikista Proshopin tilauksista. Eli joku tilaa imurin niin siinä hyppää yhdellä numero ylös. Vai mitä mieltä olette?
10 minuutissa 2.2k näyttis tilausta pohjoismaisesta verkkokaupasta, ei kai nyt kukaan usko että näin tapahtui.Tottakai menee näin. Mutta jos nämä kaverit tilannu 10min sisällä nuo korttinsa, niin voisi olettaa että suurin osa olisi korttitilauksia.
Saanko kysyä mikä liike ja jäikö niitä vielä sinne?Oma vahti loppui, sain napattua Amsterdamista kivijalkaliikkeestä 5090 Suprim SOCn 3200€ hinnalla.
Kävi jumalaton tuuri että työreissulla kävin kysymässä. Nyt onkin jännä kysymys miten saan tämän nätisti kotimaahan![]()
Oliko hyvin tavaraa hyllyssä vai saitko ensimmäisen ja viimeisen? Onhan tuo vähän toista, että voi hakea fyysisesti liikkeestä uuden kortin tänä päivänä.Oma vahti loppui, sain napattua Amsterdamista kivijalkaliikkeestä 5090 Suprim SOCn 3200€ hinnalla.
Kävi jumalaton tuuri että työreissulla kävin kysymässä. Nyt onkin jännä kysymys miten saan tämän nätisti kotimaahan![]()
Montakohan näitä tilauksia otetaan vastaan? Vai onkohan eilisestä opittu?
1 myydään ja 100 kerkee sisääMontakohan näitä tilauksia otetaan vastaan? Vai onkohan eilisestä opittu?
5080 oli muutama kipale Astraleja, mutta mitä nyt puheista ymmärsin niin ne oli menossa pakettikoneisiin. Muutama 5090kin (Tuffia) oli, mutta Suprim kortteja vain yksi.Oliko hyvin tavaraa hyllyssä vai saitko ensimmäisen ja viimeisen? Onhan tuo vähän toista, että voi hakea fyysisesti liikkeestä uuden kortin tänä päivänä.![]()
Samaan pääsin itsekin
Joo, kunhan ei mee trokarille niin kaikki hyvin.Kohta torissa myynnissä
![]()
Kukahan kerkes itsellä nappi vei tyhjään kauppakori viestiin.
Mm, toi TUF OC kyllä ehkä yks heikoimmista MSRP hinta arvo suhteeltaan.Verkkiksessä tuli tänään 12kpl 5090 tuf oc:tä. ASUS TUF Gaming GeForce RTX 5090 32GB GDDR7 OC Edition näytönohjain 2 849,99
Luulisi riittävän itselle, kun tilasin 16:01 julkkarissa. Sitten voi enää arpoa, että onko tuo 400€ oc-mallin preemio oikeasti järkevä hinta, jos näiden korttien saatavuus oikeasti paranee selvästi kuukaudessa.
Kuulemma datakeskuskortit eivät ole myyneet, niin sirutuotantoa siirrettäisiin 5090:iin.
Veikkan että se sun ”screen shot” vei nämä tärkeät millisekunnit jotka pilas voiton![]()
Kukahan kerkes itsellä nappi vei tyhjään kauppakori viestiin.
Tuffissa ollut kuitenki se Virran Suoja systeemi?Mm, toi TUF OC kyllä ehkä yks heikoimmista MSRP hinta arvo suhteeltaan.
Samaan hintaan saa esim. Gigabyte OC:n jossa pitkä takuuaika
se oli nvidian capture toolista joka ottaa 5minuuttia takasinpäinVeikkan että se sun ”screen shot” vei nämä tärkeät millisekunnit jotka pilas voiton
Mm, toi TUF OC kyllä ehkä yks heikoimmista MSRP hinta arvo suhteeltaan.
Samaan hintaan saa esim. Gigabyte OC:n jossa pitkä takuuaika
Pitää rekisteröidä Gigabytelle, että saa neljännen vuoden5090 Gaming OC:ssä on sama 36kk takuuaika kuin verkkiksessä, mistä noihin on saanut pidempiä?
TUF OC:n etu on varmaan se, että niitä saa helpommin. TUF-junaan en kerinnyt ja korttejakin tuli Verkkikselle 6kpl, vs OC-mallia tuli nyt 12kpl eli tuplasti suurempi erä.