Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Joo. Itsellä lokakuussa 2025 vasta parasta ennen. Kaipa toi on jotain valmistajan ylijäämäerää tms?Niinhän tuo näkyy minunkin ACE-purkeissa olevan, nää on n. kk sitten tilattu. Itellä on näitä vanhaks meneviä, niin jospa nää ei sinne kelpaa, mutta suomalaisille kyllä![]()
Eikait tollasta käytetä ku jenkeissä ja parissa muussa maassa? snuscorpin sivuilla lukee "Viimeinen käyttöpäivä: 2025-10-01"Kummin päin noissa ACEn purkeissa muuten ne päiväykset menee? Ostin siis alennustavaraa ja siinä lukee BB 1/10/2025, niin päättelin että onko kuitenkin kk/pv/vuosi?
Samaa mietin itsekin, kun päiväysvanhat oli omasta mielestä vielä 9kk aikaa. Neljää eri päiväystä löytyi, mutta kaikki sellasia että voi olla kumminpäin vain. Eli 13 tai isompaa numeroa ei löytyny.Kummin päin noissa ACEn purkeissa muuten ne päiväykset menee? Ostin siis alennustavaraa ja siinä lukee BB 1/10/2025, niin päättelin että onko kuitenkin kk/pv/vuosi?
no katoppa se luottomaksun vastaanottaja, dubai lukee rimpsussaTuli snuscorpilta tilaus neljässä päivässä. Miksiköhä näissä ace-purkeissa lukee, että for sale in middle east?Ihmetytti, ku arabiaa purkin takana.
Juu, kauppa on Tanskassa ja valmistusmaa Tanska, mut itse firma Dubaissa ja purkeissa lukee, että niille markkinoille tarkoitettu? Samapa tolle, hyviä olivat ja hyvältä maistuu (jos tykkää energiajuoman mausta / guarana)no katoppa se luottomaksun vastaanottaja, dubai lukee rimpsussa
Ainakin Acen ja Grittin pussyissa on ihan varoitus allergisen reaktion vaarasta (peppermint oil, trans-menthone), että ei tämä nyt varmaan ihan ennenkuulumatonta ole. Ihmeen paljon kaikenlaista epämääräistä ainesosaa ja makeutusainetta näihin kyllä tungetaan.Näin on, mut jutun tarinan mukaan ei kyl ekana pussit tulis mieleen, kun tosiaan "Ihan mikä tahansa" voi aiheuttaa allergioita. Sekin jäi mainitsematta, että kai nainen tosta kaupalle/valmistajalle on viestiä laittanut?
Kommenteista taas huomaa, että osu ja uppos: "sitä saa mitä tilaa, onhan näistä varoituettu" jne..
Ei ne ainesosat ole kylläkään yhtään sen epämääräisempiä kuin missään muussakaan. Makeutusaineita tungetaan ihan kaikkeen nykyään.Ainakin Acen ja Grittin pussyissa on ihan varoitus allergisen reaktion vaarasta (peppermint oil, trans-menthone), että ei tämä nyt varmaan ihan ennenkuulumatonta ole. Ihmeen paljon kaikenlaista epämääräistä ainesosaa ja makeutusainetta näihin kyllä tungetaan.
Joo, taitaa olla nykyään tapana laajastikin. Jossain purkissa oli niinkin pitkät varoitustekstit että selvisi jopa tuotteen käsittelyssä tarvittavat henkilösuojaimet. Pitää pukea suojapuku, pikät kemikaalinkestävät käsineet, kumisaappaat, suojalasit ja visiiri ennen kuin avaa purkin. Muuten voisi tulla iholle tai pahimmillaan silmiin vaarallisia kemikaaliroiskeita. Pussi on hieman hankalampaa asettaa suun onteloon paksut butyylikumihanskat kädessä, mutta mitäpä sitä ei tekisi turvallisuuden takia.Ainakin Acen ja Grittin pussyissa on ihan varoitus allergisen reaktion vaarasta
No riippuu toki mihin vertaa, mutta tässä esimerkkejä ainesosista, jotka äkkiseltään vaikuttavat vähän epäilyttäviltä:Ei ne ainesosat ole kylläkään yhtään sen epämääräisempiä kuin missään muussakaan. Makeutusaineita tungetaan ihan kaikkeen nykyään.
Näistä allergisista reaktioista ei vaan huudeta lehtiin muuten kun jos kyseessä on joka hirmuinen "huume" niin kuin vaikka nikotiini.![]()
No riippuu toki mihin vertaa, mutta tässä esimerkkejä ainesosista, jotka äkkiseltään vaikuttavat vähän epäilyttäviltä:
Mentoni on luontainen aromi jota esiintyy minttukasvien lisäksi mm. ruusussa. Trans kuulostaa kauhealta mutta luonnon mentonista enin osa on transmentonia. Elintarvikearomi voi toki olla hirveää mentolista muunnettua mentonia.Trans menthone
Yleiset makeutusaineet eivät minusta ole epäilyttävimmästä päästä myrkkynuuskan aineksia.Asesulfaami K
- Polymethancrylic acid
- Acrylic copolymer
- Vinyl acetate
Ja nämähän ovat muovia. Ei nyt mitään kovin pahaa muovia mutta eihän sitä kannattaisi syödä.
- Polyester
- Polyethylene terepthalate
- Polyethylene
Minulla ei riitä kompetenssi tällaisen tuomion antamiseen. Itse miellän nuo samaan kategoriaan eli yleisesti käytettyjä sallittuja makeuttajia, joilla molemmilla on kyllä epäilty olevan terveyshaittoja. Se, että ksylitolilla on suun terveyttä edistävä vaikutus, ei ota kantaa sen haittoihin. Viime vuosina on alkanut näkyä tutkimustuloksia ja keskustelua riskeistä. Ensin erytritolista(joka on vielä ksylitoliakin hienompi vaikka Suomessa vähemmän hypetetty terveysmakeuttaja) ja nyt myös ksylitolista. Saattavat vaikuttaa veren hyytymiseen ja sitä kautta aiheuttaa sydänkohtauksia ja aivotapahtumia.Ja miksi esimerkiksi turvallisen ksylitolin lisäksi pitää änkeä muita kyseenalaisia makeutusaineita.
Ainesosat oli luntattu ACE:n ja GRITT:n pusseista. GRITTin pussien ainesosat muuten vaikuttivat vähän maltillisemmilta. Ja noiden lisäksi oli toki monenlaista säilöntäainetta ja sen sellaista. Mistään ei selviä mikä noiden muovien funktio on, mutta veikkaan että osa on ihan tyynyn "kankaassa" ja itse nikotiini on varmaan imeytetty johonkin kopolymeeriin, jotta se vaikuttaisi tasaisesti tms. Nyt on kuitenkin mm. aivoihin kertyvä mikromuovi ollut tapetilla, joten en yhtään yllättyisi, jos tällainen jatkuvasti huulessa lussutettava pussi muodostuisi ihan merkittäväksi mikromuovin lähteeksi.Ja nämähän ovat muovia. Ei nyt mitään kovin pahaa muovia mutta eihän sitä kannattaisi syödä. En tosin muista nähneeni noita käyttämieni myrkkynuuskien ainesosissa. Lieneekö sallittujen lisäaineiden listalla? Minkä lähteen mukaan noita käytetään ja missä tarkoituksessa? Voiko olla kysymys siitä, että itse annospussi eli kääre sisältää joissain tapauksissa muovia, kuten eräät teepussitkin?
Olin kyllä tietoinen näistä erytritolin ja xylitolin mahdollisista tulppariskeistä, mutta käsittääkseni niitä on ilmennyt lähinnä karppaajilla, jotka korvaavat käytännössä kaiken sokerin niillä. En toki itsekään osaa varmuudella sanoa onko esimerkiksi tuo asesulfaami K oikeasti huonompi vaihtoehto. Itse en edes kaipaisi makeutta, vaan olen enemmän suolaisen ystävä.Minulla ei riitä kompetenssi tällaisen tuomion antamiseen. Itse miellän nuo samaan kategoriaan eli yleisesti käytettyjä sallittuja makeuttajia, joilla molemmilla on kyllä epäilty olevan terveyshaittoja. Se, että ksylitolilla on suun terveyttä edistävä vaikutus, ei ota kantaa sen haittoihin. Viime vuosina on alkanut näkyä tutkimustuloksia ja keskustelua riskeistä. Ensin erytritolista(joka on vielä ksylitoliakin hienompi vaikka Suomessa vähemmän hypetetty terveysmakeuttaja) ja nyt myös ksylitolista. Saattavat vaikuttaa veren hyytymiseen ja sitä kautta aiheuttaa sydänkohtauksia ja aivotapahtumia.
Omasta valikoimasta löytyi pakastimen pohjalta yksi maku kumpaakin, ruotsinkielisillä merkinnöillä. Ainesosat ovat suunnilleen samaa normaalikamaa kuin paremmissakin merkeissä, eli normaaleja lisäaineita ja kasvikuitua. Ei näissäkään mitään edellä listattuja ikäviä muovituotteita.Ainesosat oli luntattu ACE:n ja GRITT:n pusseista.
Miksiköhä näissä ace-purkeissa lukee, että for sale in middle east?Ihmetytti, ku arabiaa purkin takana.
Mulla oli tuossa vuos kaks sitten layover Dohassa ja kävin siellä ostamassa nikotiinipusseja, kysyin tuosta printistä kun valkkasin mitä tahdon ostaa niin vastaus oli että samaa tuotetta mitä muuallakin, mutta niissä pitää olla label että kelpaavat myyntiin jolloin ne on valmistajan puolelta "taattu" että eivät riko mitään lakeja yms.Omasta valikoimasta löytyi pakastimen pohjalta yksi maku kumpaakin, ruotsinkielisillä merkinnöillä. Ainesosat ovat suunnilleen samaa normaalikamaa kuin paremmissakin merkeissä, eli normaaleja lisäaineita ja kasvikuitua. Ei näissäkään mitään edellä listattuja ikäviä muovituotteita.
Oliko nyt kyseessä sattumalta tällainen tuote?
Voisi olla kokonaan eri tuote ja eri maku kuin euromarkkinoille vaikka olisi jopa sama nimi. Silloinhan ei olisi ihme jos niissä on eri aineksia kuin täällä päin tavallisesti. Sallittujen aineiden valikoimassa on varmasti melkoisia eroja.
Nää mistä ainesosat otin on:Omasta valikoimasta löytyi pakastimen pohjalta yksi maku kumpaakin, ruotsinkielisillä merkinnöillä. Ainesosat ovat suunnilleen samaa normaalikamaa kuin paremmissakin merkeissä, eli normaaleja lisäaineita ja kasvikuitua. Ei näissäkään mitään edellä listattuja ikäviä muovituotteita.
Oliko nyt kyseessä sattumalta tällainen tuote?
Voisi olla kokonaan eri tuote ja eri maku kuin euromarkkinoille vaikka olisi jopa sama nimi. Silloinhan ei olisi ihme jos niissä on eri aineksia kuin täällä päin tavallisesti. Sallittujen aineiden valikoimassa on varmasti melkoisia eroja.
Juuri tätä pahoin pelkään. Noissa @emagdnim ja @sahtimonni kuvissa mainitaan valmistusaineina myös "paper" ja "viscose" joita ei näy normaaleissa eurooppatuotteissa. Molemmat näyttävät joltain ei-eurooppalaiselle kehitysmaamarkkinalle suunnatulta pakkaukselta. Kysymys voisi siis olla juuri siitä, että säkin koostumusta ei EU:ssa lasketa valmistusaineeksi eli samaa paskaa olisi listaamattomana myös pottunokille myytäväksi tarkoitetuissa tuotteissa. Kyseessä olisi melkoinen skandaali joka kuitenkin peittyisi päiviräsästen ulinaan siitä, että tästähän varoitettiin ja hUUme tappaa.Jos siis esim. joissain maissa ei listata niitä pussissa olevia muovimatskuja ainesosiksi tjsp.
Tuli purukumi mieleen, sitä yrittäneet kauhistella, eiköhän näistäkin tule vastaava juttu, kunhan joku toimittaja sattuu ketjua lukemaanKysymys voisi siis olla juuri siitä, että säkin koostumusta ei EU:ssa lasketa valmistusaineeksi eli samaa paskaa olisi listaamattomana myös pottunokille myytäväksi tarkoitetuissa tuotteissa.
Todennäköisesti siksi että paska lentää aika mukavasti jos vedät koko päivän ksylitolilla makeutettua tavaraa.Ja miksi esimerkiksi turvallisen ksylitolin lisäksi pitää änkeä muita kyseenalaisia makeutusaineita.
Tuskin sentään kun pikkulapsillekin suositellaan vähintään 5 grammaa puhdasta ksylitolia päivässä ja aikuiset sietävät yleensä kymmeniä grammoja. Tuollaisista pusseista ei varmaan montaa grammaa irtoa vaikka olisi himokäyttäjä.Todennäköisesti siksi että paska lentää aika mukavasti jos vedät koko päivän ksylitolilla makeutettua tavaraa.
Jos joku mielipuoli suosittelee kaikille vähintään 5 grammaa ulostuslääkettä päivässä, ei se tarkoita että idea olisi hyvä. Minulla ainakin perse röpäjää ihan riittävästi ilmankin. Jos aikoo kaikkia suosituksia noudattaa, niitä voi halutessaan etsiä arabimaista ja Afrikasta ja noudattaa sydämensä kyllyydestä.suositellaan
Lopeta Nicotinell-lääkepurukumin käyttö ja ota heti yhteyttä lääkäriin, jos sinulle ilmaantuu jokin seuraavista vakavista allergiaoireista (hengitysvaikeuksia (angioedeema) tai anafylaktinen reaktio):
Nämä haittavaikutukset ovat harvinaisia.
- kasvojen, kielen tai kurkun turvotus; nielemisvaikeudet; nokkosihottuma tai hengitysvaikeudet.
Muita mahdollisia haittavaikutuksia ovat:
Hyvin yleinen (voi esiintyä yli 1 henkilöllä 10:stä)
Yleinen (voi esiintyä enintään 1 henkilöllä 10:stä)
- pahoinvointi.
Melko harvinainen (voi esiintyä enintään 1 henkilöllä 1 00:sta)
- suun limakalvotulehdus, epämukava tunne suussa
- kurkkukipu
- oksentelu
- epämukava tunne mahassa, mahakipu
- ripuli
- ruoansulatushäiriöt/närästys
- ilmavaivat
- nikottelu
- ummetus
- heitehuimaus, päänsärky
- unettomuus
- yskä
- suun kuivuminen
- suun, kurkun ja leukalihasten särkyä voi myös esiintyä.
Harvinainen (voi esiintyä enintään 1 henkilöllä 1 000:sta)
- sydämentykytys
- punoittava ihottuma (eryteema) ja
- kutina, johon liittyy paukamien muodostuminen iholle (nokkosihottuma).
Esiintymistiheys tuntematon
- sydämen rytmihäiriöt
- yliherkkyysreaktio.
Suun haavaumat saattavat liittyä tupakoinnin lopettamiseen eivätkä välttämättä nikotiinihoitoon.
- lisääntynyt syljeneritys
- nielemisvaikeudet
- röyhtäily
- vapina
- haavainen suutulehdus
- hengenahdistus
- heikotus
- väsymys
- yleisesti sairas olo
- influenssan kaltaiset oireet.
Yksi Nicotinell‑lääkepurukumi sisältää 2 mg tai 4 mg nikotiinia (vastaa 10 mg:aa tai 20 mg:aa nikotiinipolakriliinia (1:4)).
Muut aineet ovat
Nicotinell Fruit
Purukumipohja (sisältää butyylihydroksitolueenia) (E321), kalsiumkarbonaatti, sorbitoli (E420), ksylitoli, mannitoli (E421), natriumkarbonaatti (vedetön), polakriliini, puhdistettu vesi, levomentoli, natriumvetykarbonaatti, glyseroli, hedelmäaromi (tuttifrutti), liivate, titaanidioksidi (E171), asesulfaamikalium, sakkariini, sakkariininatrium, karnaubavaha ja talkki.
Nicotinell Lakrits
Purukumipohja (sisältää butyylihydroksitolueenia) (E321), kalsiumkarbonaatti, sorbitoli (E420), ksylitoli, mannitoli (E421), lakritsiuute, natriumkarbonaatti (vedetön), tähtianisöljy, natriumvetykarbonaatti, polakriliini, glyseroli, puhdistettu vesi, liivate, levomentoli, titaanidioksidi (E171), asesulfaamikalium, sakkariini, eukalyptusöljy, sakkariininatrium, karnaubavaha ja talkki.
Nicotinell Mint
Purukumipohja (sisältää butyylihydroksitolueenia) (E321), kalsiumkarbonaatti, sorbitoli (E420), ksylitoli, mannitoli (E421), natriumkarbonaatti (vedetön), polakriliini, piparminttuöljy (sisältää piparminttuöljyä, levomentolia ja osittain dementolisoitua minttuöljyä), puhdistettu vesi, natriumvetykarbonaatti, levomentoli, glyseroli, liivate, titaanidioksidi (E171), asesulfaamikalium, sakkariini, sakkariininatrium, karnaubavaha, eukalyptusöljy ja talkki.
Ei oo kokemusta, mut veikkaan että iha jees. Ainaki nää guarana-chilit on iha jees. Chilistä en tiiä, mut energiajuomalta maistuu ja tuoksuuOnko nuo Acen green lemonit ihan ok pusseja?
Kyllä ne on ihan ok, mutta tällaiset erikoismaut saattaa helposti alkaa tökkimään pidemmän päälle. Vähän sellainen esanssinen sittuunankuoren aromi.Onko nuo Acen green lemonit ihan ok pusseja?
Tämä on kyll ihan totta. Aluksi tuo Grittin Maracuja oli aluksi ihan pirun hyvää, mutta nyt tökkii. Frost Bite ja Crisp Ice taas on maistunut koko ajan. Nyt suosikki on kyllä tuo ACE X Superwhite Cool WhiteKyllä ne on ihan ok, mutta tällaiset erikoismaut saattaa helposti alkaa tökkimään pidemmän päälle. Vähän sellainen esanssinen sittuunankuoren aromi.
Maracuja tuntui myös ottavan enemmän ikeniin kuin muut tähän mennessäTämä on kyll ihan totta. Aluksi tuo Grittin Maracuja oli aluksi ihan pirun hyvää, mutta nyt tökkii. Frost Bite ja Crisp Ice taas on maistunut koko ajan. Nyt suosikki on kyllä tuo ACE X Superwhite Cool White![]()
Mulla on niin turtuneet etten eroa oikein huomannut tuon kanssaMaracuja tuntui myös ottavan enemmän ikeniin kuin muut tähän mennessä
Melko monet merkit tullu käytyä läpi ja vähiten ongelmallisia olleet Ice freeze x pussukat. Ksylitolilla makeutettua ja ei "poraa" ikeniä ainavan niin kovaa kuin pahimmat. Toki myös kun pussissa on sitä nikotiini reserviä, ei tarvi tunti tolkulla pitää.
Joskus aikanaan offroad- merkkiset nuuskapussit alkoi ihan selvästi allergisoida ja niistä piti kokonaan luopua. Ei tuon aiemmin mainitun uutisen tavoin, mutta kuitenkin.
Eipä tuota kieltolakia ole vielä saatu käsiteltyä niin huoletta voi tilailla edelleen.Ilmeisesti vielä on porukka tilaillu pusseja netistä ilman ongelmia?
Sama mullakin, sait sentään torneja mulle tuli 50 kiekkoa erillisinäSnuscorpille 20.3 tilaus, eilen 28.3 noudettavissa. Ei tullin teippejä
![]()
Jännä, ku urlissa best before 30.12.2023, mut tuoteselosteessa 30.10.2023 ja sit otsikossa 10.01.2024. Ota sit selvää, että mikä se on (luultavasti otsikko on oikeessa), mut vanhaa joka tapauksessa: Osta Ace X Guarana Chili Boost verkosta | SnuscorpNäköjään snuscorpilla jotain yli vuoden vanhaa päiväys ace guaranaa 4,90€ torni.
Lähettävät ups:llä. Voi mennä viikko tai lähteä seuraavana päivänä vaikka lähes heti tulee seurantakoodi.Snuscorpilta kuis tilaus valmistaako he kuljetuksen?
Jos oma mitä ootte käyttänyt?
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.