- Liittynyt
- 18.07.2023
- Viestejä
- 526
Tuo Palit oli itsellä hetken aikaa käytössä ja oli todella hiljainen, käytännössä äänetön. Olin kyllä siihen positiivisesti yllättynyt!
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Nyt on hommattuna Gigabyte X870 AORUS ELITE X3D ICE, NZXT H7 Flow RGB White, corsair 32gb ramia ja 2tb ssd. Näyttönä AOC 31,5" AG326UD, 165Hz 4K UHD OLED.Wowiin riittää edullisempikin kortti,mutta jos noista niin Palit. Kerrotko muut koneesi osat ja mikä virtalähde sulla on? Sekä millä resolla pelaat full hd en ostaisi.
Itse olen nyt pelaillut 4K 5070 oc näyttiksellä kun hommasin 4K näytön, toimii.Nyt on hommattuna Gigabyte X870 AORUS ELITE X3D ICE, NZXT H7 Flow RGB White, corsair 32gb ramia ja 2tb ssd. Näyttönä AOC 31,5" AG326UD, 165Hz 4K UHD OLED.
Virtalähde ja jäähy on vielä hakusessa ja siksi pisti silmään myös ASUS GeForce RTX 5070 Prime OC White - 12GB GDDR7 RAM - Näytönohjaimet kun tossa ilmeisesti tulisi 750w mötikkä kaupan päälle. Resoluutiona uskoisin, että minulle natsaa 1440p
Siis et kai aio pelata 4K näytöllä mutta 1440p resolla? DLSS toki olisi ok, se on Quality tasolla 1440p internal reso ja skaalautuu näytön natiiviresoluutioon eli pikselitarkaksi. Mutta ilmeisesti WoW ei tue DLSS:ääNyt on hommattuna Gigabyte X870 AORUS ELITE X3D ICE, NZXT H7 Flow RGB White, corsair 32gb ramia ja 2tb ssd. Näyttönä AOC 31,5" AG326UD, 165Hz 4K UHD OLED.
Virtalähde ja jäähy on vielä hakusessa ja siksi pisti silmään myös ASUS GeForce RTX 5070 Prime OC White - 12GB GDDR7 RAM - Näytönohjaimet kun tossa ilmeisesti tulisi 750w mötikkä kaupan päälle. Resoluutiona uskoisin, että minulle natsaa 1440p
Osaako joku neuvoa mikä olisi tällä hetkellä budjettikuningas 1080ti tilalle? 8gb kortit eivät ole hirveän houkuttelevia hintalaatusuhteen puolesta. Suorituskyky voi olla samaa luokkaa kuin tuo edellämainittu kortti, satunnaisesti tulee pelailtua jotain Hogwart's Legacyn kaltaista peliä vaativuudeltaan. LLM setit pyörii aika ajoin koneella joten mielellään kuulisi ajantasalla olevia mielipiteitä aiheesta. Toi intelin arc b580 vaikuttais olevan ihan ok diili atm, proshopissa 299€.
Taitaa olla yleisesti melko huono hetki päivitellä konetta muistikartellin takia mutta pakko hommata joku pätevä kortti vanhan tilalle.
Arc B580 on huono päivitys, ei ole kuin 10-15% nopeampi kuin 1080 Ti.Osaako joku neuvoa mikä olisi tällä hetkellä budjettikuningas 1080ti tilalle? 8gb kortit eivät ole hirveän houkuttelevia hintalaatusuhteen puolesta. Suorituskyky voi olla samaa luokkaa kuin tuo edellämainittu kortti, satunnaisesti tulee pelailtua jotain Hogwart's Legacyn kaltaista peliä vaativuudeltaan. LLM setit pyörii aika ajoin koneella joten mielellään kuulisi ajantasalla olevia mielipiteitä aiheesta. Toi intelin arc b580 vaikuttais olevan ihan ok diili atm, proshopissa 299€.
Taitaa olla yleisesti melko huono hetki päivitellä konetta muistikartellin takia mutta pakko hommata joku pätevä kortti vanhan tilalle.
EDIT: Jos jollain on kokemuksia noista Sparklen korteista niin mielelläni kuulisin niitä. Itselle uusi tuttavuus. Melko paljon lukee coil whinesta mutta näitä yksilöitä löytyy varmasti joka valmistajalta.
Joo, tekevälle sattuu jne.Kävipä harmillisesti! No, itse satsaisin 9060 XT asti. En osaa kommentoida Arciin sen tarkemmin, periaatteessahan tuo täyttää vaatimukset ja on halvin uusi kortti jossa on yli 8GB muistia
Käytetyistä myös 7600 XT 16GB olisi yhtä nopea kuin B580 ja alle 250€, mutta näitä näkyy aika harvoin. 4060 Ti 16GB vielä vähän nopeampi ja löytyy helpommin, mutta hintaa on enemmän kuin uudella B580Joo, tekevälle sattuu jne.
Kiitos ehdotuksista! Koitetaan metsästää kohtuuhintainen käytetty 7700xt tai B580 tilalle. Jos ei löydy niin sitten tilataan marketista uusi B580.
Käytetyistä myös 7600 XT 16GB olisi yhtä nopea kuin B580 ja alle 250€, mutta näitä näkyy aika harvoin. 4060 Ti 16GB vielä vähän nopeampi ja löytyy helpommin, mutta hintaa on enemmän kuin uudella B580
Mikä kortti on tällä hetkellä alle 300e -luokan kuningas? Kasasin koneen korona-aikana ja näytönohjain alkaa jäädä pahasti vajaaksi.
Mikä kortti on tällä hetkellä alle 300e -luokan kuningas? Kasasin koneen korona-aikana ja näytönohjain alkaa jäädä pahasti vajaaksi.
EDIT. Prossu Ryden 5 2600 ja elevy TUF B450
Kiitos tiedoista. Aikamoinen pullonkaulojen jono siis tässä projektissa olisi. Emolevyä ei millään jaksa uusia, mutta käytetty astetta parempi prossu ja tosiaan näyttis voisi olla hyvä, jotta saisin pari vuotta tekohengitystä.
Periaatteessa tämä pohja on ainakin semi-modernisoitavissa kaikkia nykypelejä pyörittäväksi kokoonpanoksi päivityksellä 5000-sarjan suorittimeen ja nykyisen tai edellispolven näytönohjaimeen. Kyllä tuohon lankkuun jopa se 5800X3D istuisi, mutta vähäisempikin kivi (esim. 5600X/5700X) riittää budjettinäyttisten kaveriksi.Prossu Ryden 5 2600 ja elevy TUF B450, Seasonic gx-650w, 16 gt DDR4, GeForce GTX 1660
Käytettyjen hintoja voi vilkaista foorumin omalta myyntipalstalta, siellä on korttia joka lähtöön. Ja hyvin peilaa käytettyjen hintoja.Onkohan semmosessa ajatuksessa mitään järkeä, että vaihtas oman näyttiksen pykälää alemmas? Nykyään siis Noctuan 5080, ja oma käyttö on käytännössä tekstipohjaisia manageripelejä ni voi olla ns. overkill tää nykynen, ja jos ottaa halvemman ni tuosta saattas saada jotain jopa takasikin. En oikeesti ees tiiä miks hommasin ton reilu vuos sitten.
En tiedä yhtään missä hinnoissa käytetyt näyttikset pyörii, ni sillä ajattelin kysellä hiukka vinkkiä?
Itse en tässä tilanteessa luopuisi 5080 - mikään ei viittaa niiden arvon laskevan ainakaan vuoden aikana vaan pikemminkin päinvastoin.Käytettyjen hintoja voi vilkaista foorumin omalta myyntipalstalta, siellä on korttia joka lähtöön. Ja hyvin peilaa käytettyjen hintoja.
Järkevyyden 5080:n omistamiseen voit vain itse määritellä. Jos rahalle on parempaakin käyttöä ja pelihommat ei tuosta raskaammaksi muutu,
äkkiähän tuon rahaksi muuttaa. Ja nappaa kevyeen pelailuun jonkun käytetyn rtx5060-kortin vaikkapa, näin hatusta vetäen. Jollei intergoidulla (jos löytyy) näyttiksellä huvita, millä toki tekstipohjaisetkin pyörii.
Noctuan 5080 hinta näyttää raketoineen ensimmäisenä. Muutkin nousee seuraavien kk aikana näistä nyky hinnoista. Saatavuutta noctualle ei ole alle 2000€ missään.Onkohan semmosessa ajatuksessa mitään järkeä, että vaihtas oman näyttiksen pykälää alemmas? Nykyään siis Noctuan 5080, ja oma käyttö on käytännössä tekstipohjaisia manageripelejä ni voi olla ns. overkill tää nykynen, ja jos ottaa halvemman ni tuosta saattas saada jotain jopa takasikin. En oikeesti ees tiiä miks hommasin ton reilu vuos sitten.
En tiedä yhtään missä hinnoissa käytetyt näyttikset pyörii, ni sillä ajattelin kysellä hiukka vinkkiä?
Itsekin mietin AMD:n leiriin hyppäämistä taas 5080:sta, mutta kun tuosta 5080:sta ei saisi kuin 1000-1100€ ja uudet paremmalla jäähyllä olevat 9070 XT maksaa jo plus 800€ niin ei tuossa päivityksesaä ainakaan itselleni ole järkeä. Toki jis käytetyn ostaisi niin asia olisi eri, mutta itse haluan uutta.Onkohan semmosessa ajatuksessa mitään järkeä, että vaihtas oman näyttiksen pykälää alemmas? Nykyään siis Noctuan 5080, ja oma käyttö on käytännössä tekstipohjaisia manageripelejä ni voi olla ns. overkill tää nykynen, ja jos ottaa halvemman ni tuosta saattas saada jotain jopa takasikin. En oikeesti ees tiiä miks hommasin ton reilu vuos sitten.
En tiedä yhtään missä hinnoissa käytetyt näyttikset pyörii, ni sillä ajattelin kysellä hiukka vinkkiä?
Noctuan 5080 hinta näyttää raketoineen ensimmäisenä. Muutkin nousee seuraavien kk aikana näistä nyky hinnoista. Saatavuutta noctualle ei ole alle 2000€ missään.
Eipä sulla tuosta kovin paljon takkiin tarvitse ottaa omaan osto hintaasi nähden. Menee jo keräily kappaleesta lähestulkoon tuo malli.
Tottakai voi. Samassa suhteessa ne hinnoitellaan käytettynä mitä ne maksaa uutena. Ei kai kukaan nyt myy esim Astralia 5080/5090 samalla rahalla kuin ventusta/windforce. Itse en ainakaan möisi.Mut eikai noista nyt käytettynä voi paljoo enempää pyytää ku mitä normimalleista? Minkähän takia juuri noiden hinta on muuten noin korkea uutena nykyään?
Itse en tässä tilanteessa luopuisi 5080 - mikään ei viittaa niiden arvon laskevan ainakaan vuoden aikana vaan pikemminkin päinvastoin.
Tuo on käytännössä vedonlyöntiä sen puolesta, että Supereita ei julkaista ensi tammikuun CES:ssä. Jos julkaistaan, niin 5080 16GB menettää ison osan viehätyksestään.
Mahdollista mutta niiden hinnat on sen verran korkeat että tuskimpa tulee nykyiset näyttikset menettämään vielä arvoaan.Onkohan tuo miten todennäköistä tässä maailmantilanteessa?
Onkohan tuo miten todennäköistä tässä maailmantilanteessa?
Mahdollista mutta niiden hinnat on sen verran korkeat että tuskimpa tulee nykyiset näyttikset menettämään vielä arvoaan.
Noissa supereissahan pääasiassa on vain lisää muistia (se komponentti mikä näissä kokoajan kallistuu).
Tuliko mieleen mitä tuollanen super kortti maksaa tollasilla määrillä muistia?Epäviralliset lähteet on tällaisesta raportoineet kesän aikana, kun aiemmin oltiin käsityksessä, että Superien julkaisu on syväjäädytetty ja Nvidia ehkä jopa skippaa ne kokonaan Rubinia odoteltaessa.
Mielestäni 5080:n viehätys on koko ajan ollut siinä, että se on toiseksi paras markkinoilla uutena myytävistä kuluttajanäytönohjaimista. 5070TI on kuitenkin selvästi halvempi tarjoten melkein saman suorituskyvyn, joten 5080:n ostaja on aina maksanut preemiota valinnastaan.
Jos/Kun 5080 Super 24GB julkaistaan, silloin 5080 16GB:n asema kärsii. 5080 16GB ei olekaan enää toiseksi paras kortti, vaan se on aiempaa selvemmin 5070TI steroideilla.
VRAM-määrien todellisesta merkityksestä voi keskustella, mutta noissa 1000+ euron korteissa moni varmasti ottaa mieluummin enemmän kuin vähemmän, jos pelaa korkealla resoluutiolla ja/tai pyörittää kielimalleja. Siinäkin tapauksessa että se maksaa vähän enemmän kuin 16GB kortti.
Tuliko mieleen mitä tuollanen super kortti maksaa tollasilla määrillä muistia?
Tässä on vielä tulematta nykyisetkin korotukset suomen markkinoille (noin 10dollaria per 1gb).
Inside sources say that each of those GDDR7 modules costs about $60-$70, roughly three times the cost of a 2 GB module at around $20.
Mitä tarkotat kohtuuttomilla hinnoilla? Sanoisin että nykyhinnatkin on aika kohtuuttomat jo. Eiköhän siellä revitä jokanen euro irti kuluttajalta ihan hyvissä mielin.Tuskin Nvidia julkaisee Supereita, jos niiden hinnat karkaavat kohtuuttomiksi?
Jos 16GB kortin muisti kahdeksalla moduulilla maksaa 8x20=160 dollaria ja 24GB kortin muisti maksaa 8x60=480 dollaria, niin onhan tuossa 320 dollarin hintaero. Mutta kokonaisuus on monimutkaisempi, kasvaneita kustannuksia ei aina lisätä täysimääräisenä katteen kanssa kuluttajahintoihin, vaan valmistaja voi jopa tinkiä omasta katteestaan hillitäkseen hinnannousua ja edistääkseen myyntimääriä.
![]()
NVIDIA Reportedly Raises GDDR6 and GDDR7 Memory Kit Prices for RTX GPUs
NVIDIA has reportedly notified its add-in card partners of another GPU kit price increase, this time covering both GDDR7 and GDDR6 memory. This means the raise isn't limited to current Blackwell cards and could affect older GeForce products still using GDDR6 as well. The report comes from...www.techpowerup.com
Mitä tarkotat kohtuuttomilla hinnoilla? Sanoisin että nykyhinnatkin on aika kohtuuttomat jo. Eiköhän siellä revitä jokanen euro irti kuluttajalta ihan hyvissä mielin.
Pari kappaletta on vielä tätä hyvää 9070 XT tarjousta jäljellä. Kyseessä kuitenkin yksi parhaista jäähyistä ja on tällä hetkellä halvin suoraan toimitettava 9070 XT.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.