Naksahdus virtalähteellä.

Liittynyt
19.05.2017
Viestejä
203
Onko normaalia että käynnistäessä ja sammuttaessa virtalähteestä kuuluu selvä naksahdus? Satunnaisesti myös käynnistäessä kone käynnistyy kaksi kertaa, n. 5sec päästä sama naksahdus ja kone käynnistyy uudestaan? Kyseessä seasonic focus platinium 750w virtis.
 
Naksahdus käynnistäessä/sammuttaessa kuuluu virtalähteessä olevasta releestä ja on normaalia. Oma focus 550w tekee samaa.
 
Kaksi kertaa sen ei pitäisi naksahtaa. Relevika? Joku minua asiaan perehtyneempi voisi kertoa lisää
 
Näin arvelin naksahduksen olevan normaalia, mutta tuo kaksi kertaa käynnistyminen huolettaa, se on tosin aika satunnaisesti 1 kerta 10 jne.. Näytönohjainta ei ole koneessa kiinni ollenkaan tällä hetkellä. No pitää seurailla..
 
Kaksi kertaa sen ei pitäisi naksahtaa. Relevika? Joku minua asiaan perehtyneempi voisi kertoa lisää
Rele ohittaa vain verkkoelkojen latautumisen virtapiikkiä virtoihin kytkettäessä rajoittavan NTC-vastuksen ja releen toimimattomuus aiheuttaisi vain hyötysuhteen pienoisen heikkenemisen.
Mitään tuplabootteja se ei voisi mitenkään aiheuttaa.
Se on ollut enemmän joidenkin emolevyjen erikoisalaa.
 
Ja tuo tuplabuutti tapahtuu yleensä sen jälkeen jos powerilta ottaa kokonaan virran pois/johdon seinästä. On normaalia.
 
Onko ErP päällä bios asetuksissa?
Silloin asus emo ainakin buuttaa kahteen kertaan.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
267 290
Viestejä
4 624 376
Jäsenet
76 010
Uusin jäsen
jessica89

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom