Muistikortti ei näy puhelimessa

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Evreka
  • Aloitettu Aloitettu
Liittynyt
20.02.2018
Viestejä
135
Puhelimena xperia 5 iii, korttina samsungin evo 512gb. Yhtenä päivänä kortti lakkasi näkymästä puhelimessa. Tietokoneella näkyy kortinlukijalla ja tiedostot sai kopioitua koneelle talteen.

Yritin formatoida kortin, jos se auttaisi, mutta ei millään onnistu. diskpart tai muutkaan perusjutut ei toimi. Sanoo aina että "write protected". Luin jostain, että kortti lukitsee itsensä, jos havaitsee virheitä itsessään, onkohan perää tarinalla. Puhelin löytää muut kortit mitä kokeilin. En myöskään pysty tietenkään poistamaan kortilta mitään.

Onkohan mitään keinoja kokeilla vielä vai pitääkö hommata uusi, tai kysäistä takuuseen. Alle vuoden vanha kortti.
 
Yritin formatoida kortin, jos se auttaisi, mutta ei millään onnistu. diskpart tai muutkaan perusjutut ei toimi. Sanoo aina että "write protected".

Itselleni tuollainen samanlainen "read only"- tai "write protected"-tapaus (eri sovellukset herjaavat vähän eri lailla samasta asiasta) on tullut vastaan vähän arvokkaamman normaalin usb 3.1 -standardin mukaisen usbitikun kyseessä ollen. Silloin valmistajan Tech Supportin kanta asiaan oli se että muistiväline on lopullisesti rikki ja sitä ei pysty korjaamaan. Mutta se meni takuuseen ja sain uuden tilalle (5 vuoden takuu).

Koska jouduin tuolloin lähettämään viallisen tikun "takuuhuoltoon" ja tikku sisälsi sensitiivistä dataa, neuvottelin vielä erikseen valmistajan Tech Supportin kanssa sopparin jonka mukaan minulla on oikeus tuhota tikun muistipiiri poraamalla reikä sen läpi. Luonnollisesti lähetin heille tikusta ennen- ja jälkeen-kuvat sekä screen capturet mm. diskpartista ja parista muusta sovelluksesta sekä tungin printit kyseisistä dokumenteista sekä kirjeenvaihdosta Tech Supportin kanssa mukaan varsinaiseen "takuuhuolto"-lähetykseen.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
267 365
Viestejä
4 623 562
Jäsenet
76 026
Uusin jäsen
gracefulmarmot

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom