Ei voi vetää mitään ikänumeroita, eroa on käytännössä niin paljon yksilöiden välillä.
Se totta että onko aikuinen enään ajokykyinen, niin ei katso ikää, alle kolmekymppinen voi nopeasti romahtaa, ysikymppinen voi olla ajokuntoinen. Osa haluaa ikärajoja, mutta pointti kai se että nuorana ajolupa on saatu sen hetken kriteerein, osa rimaa hipoen terveyden osalta, kaikilla kehitys tuppaa noususta kääntyä laskuun, nelikymppisten jälkeen vääjäämättä.
Kyllä itse haluan että minulta otetaan kortti pois sitten kun en enää rattiin sovellu. Varmasti "muuttuu" mieli, mutta silti haluan että minulta se kortti (ja auto) poistetaan sitten kun on sen aika. Joko olet siinä vaiheessa itse?
(en suraan, vastaus , mutta aasinsiltana käytön)
Suomessa nykyään kortti lähtee hyllylle todella helposti terveys syistä iästä riippumatta, jos auto on ollut tärkeä arjessa niin osa pistää hanttiin. Joku voi rajatapauksissa puhua niin että vain vähäriskisissä ajoa.
Se on totta että liikenteessä on kuskeja jotka luovinee vuosikausia kortti taskussa, vaikka terveys ainakaan sivullisemin mielestä ei siihen riittäisi. Muistaa kuitenkin että minimi vaatimus menee alla keskiverto kuskin terveyden.
Meillä on tässä vielä kymmenkuntavuotta mentävä kompromissillä, sitten kun itseajavat autot on niin arkea että kuljettajaa ei tarvi kyydissä, niin voidaan ajolupa pistää tiukille. Ennen sitä voi olla rajoitettu ajolupa, eli vain riittävän korkean autonomian autolla saa olla vara "kuskina".
Liikenteesä riskikuskeja moneen lähtöön, kustannus, hyöty kulmassa, niin valvontaa ei pidä unohtaa, erilaisilla profiloinneilla voi tehostaa. (Tosin varovaisesti, tuppaa tulla sanomista vääränlaisesta profiloinnista).
Kannattaa noteerata, että kuviossa onnettomuudet ilmoitetaan lukumäärinä, ei suhteutettuna ryhmien kokoon. Esimerkiksi ryhmässä 15-24 vuotta on n. 650 000 henkilöä ja ryhmässä yli 75 vuotta lähes miljoona. Ajosuoritteissakin lienee eroja.
Käppyöröitä on moneen lähtöö, kuolemaan ja vakavasti loukkaantumis riskiin vaikuttaa ikä, siine missä alakoululainen loukkaan, selviää hengissä , keski-iäkäinen voi loukkaantua vakavasti ja ikäs kuolla. Kevyenliikenteen onnettomuuksissa tämä taitaa korostua.
Iäkkäiden ajokunnon heikkeneminen näkyy liikenne, ajoneuvo onnettomuuksissa , vahingoissa ilmeisesti juurikin ns peltivahinkoina.
Pahimpia kai ne vanhukset jotka ei ole koskaan liikenteessä aikuistuneet.