Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
349€ saisi isommalla muistilla ja ramilla, 299€ taisi olla pienemmällä. Kyllä sen 50€ siihen mielellään maksaa. Mutta alkuperäinen kyssäri, niin ei taida olla muuten mitään saman tasoista / parempaa tuohon hintaan? Samsungin A-sarja ei taida olla yhtä hyvä, ja paremmista saa sitten maksaa selvästi enemmän? Merkkejä ja malleja kun on aivan liikaa nykyään, niin ei pysy mukana. Nord 2 jälkeen ei ole tullut seurattua puhelinmarkkinoita juuri ollenkaan..Osta vaan jos hyvään hintaan löydät. 349€ näyttää saavan tällä hetkellä, mutta muistelisin että on 299€ hintaan myös saanut.
On vain selvästi kalliimpia myöskin. Esim. Pixel 10a 256gb 529€ tällä hetkellä. Myöskään pixelin hitaahko 30W lataus ei ominaisuus mistä haluaisi tinkiä. Mutta ehkä sen kanssa sopeutuu ja elää.Yleisesti suositus Google Pixel puhelimille täältä jos hinta ei ole este tai jos saa hyvällä tarjouksella. Mahdollisimman puhdas Android ja yleisesti jotenkin "robusti" ja toimintavarma puhelin, joka toimii hienosti kaikinpuolin ja kamera-ominaisuudet ovat peruskäyttäjälle varmasti riittävät. Myös plussana mahdollisuus käyttää Beta-versiota Androidista kuten itsellänikin ollut jo jonkin aikaa Android 17 käytössä.
Sampsan toisesta palvelustahan tätä statistiikkaa pitäisi saada irti Suomen rautaisin hintavertailu | Hinta.fiOn vain selvästi kalliimpia myöskin. Esim. Pixel 10a 256gb 529€ tällä hetkellä.
Miten nuo Pixelin alennukset ovat lopulta menneet kun uusi on julkaistu. -50% ovh. hinnasta? Eli voiko odottaa esim tuosta 10a 256 mallista hinnaksi noin 340€ vai jotain muuta?
Lippulaivapuhelimissa eli kalliimmaan pään puhelimisssa taitaa yleisestikin olla "ilmaa" enemmän hinnassa kuin halvoissa eli sieltä on helpompi pudottaa hintaa vaikka 1500 eurosta 800 euroon kuin 300 euron puhelinta myydä 100 eurolla tyyliin?Katselin tuolta, enkä ainakaan huomannut hintahistoriasta Pixel 9a kohdalla mitään selvää hintamuutosta missään vaiheessa. Pixel 9 laski 3kk aikana 759 -> 449. Eli koskenee ennemmin lippulaivapuhelimia?
Varmasti kalliimmissa on enemmän ilmaa, mutta tässä nyt epäreilu vertailu kun toisen hintaa pudotettu 53% ja toisen 66%.Lippulaivapuhelimissa eli kalliimmaan pään puhelimisssa taitaa yleisestikin olla "ilmaa" enemmän hinnassa kuin halvoissa eli sieltä on helpompi pudottaa hintaa vaikka 1500 eurosta 800 euroon kuin 300 euron puhelinta myydä 100 eurolla tyyliin?
Olen kuullut paljon hyvää myös niistä ja jos ulkonäkö muuten miellyttää silmää niin sanoisin, että siitä vain ostamaan ja pettymystä tuskin tapahtunee.Onko nuo nothing phonet minkälaisia nyt vasta spottasin et 300€ olis tarjouksessa? Olisko kellää linkata mitkä mallit noista on hyviä? Heräs kiinostus kun essihenkilön sihteerillä vissiin tollanen et takavalot vilkkuu.
Joku 3a näyttäs olevan
On vähän niin kuin OnePlussat. Ihan varteenotettavia vaihtoehtoja.Onko nuo nothing phonet minkälaisia nyt vasta spottasin et 300€ olis tarjouksessa? Olisko kellää linkata mitkä mallit noista on hyviä? Heräs kiinostus kun essihenkilön sihteerillä vissiin tollanen et takavalot vilkkuu.
Joku 3a näyttäs olevan
Katselin tuolta, enkä ainakaan huomannut hintahistoriasta Pixel 9a kohdalla mitään selvää hintamuutosta missään vaiheessa. Pixel 9 laski 3kk aikana 759 -> 449. Eli koskenee ennemmin lippulaivapuhelimia?
On tää CE5 itselle ihan passeli mutta taas alko ostohousut vipattaa.. rohkeesti kysyin onko hyvä puhelin niin kertoi ettei ikinä ongelmia ja luurissa ei kuullemma ole yhtään ylimääräsiä softia.On vähän niin kuin OnePlussat. Ihan varteenotettavia vaihtoehtoja.
Viime vuoden mallihan tuo 3a on että itse ainakin ottaisin tämän vuoden 4a mallin kun pikkuisen parannuksia siihen tullut.
500€ saa sitten vielä paremmin 4a Pron jossa esim metallirunko (myös takaa) ja pikkuisen paremmat kamerat 4a nähden.
Näköjään en.. Väärä osoiteOletkohan nyt oikeassa ketjussa?
Tähän liittyen itsekin pallottelen ajatusta hmd terra m puhelimen ostosta. Androidihan tuosta löytyy, mutta kaikki softa lisättävä intunen kautta. Plussana esimerkiksi sen whatsapin saisi puhelimeen laitettua ja mahdollisesti pankkisovellukset. Mieli tekisi testata, jos vaikka turhanpäiväinen doom scrollailu vähenisi.Otsikon mukaista mietintää oli keväällä ilmassa, mut vähä eri syistä..
Siispä 3kk sitten ostin Nokia/HMD 3210 4G tyhmän kapulan ja ihan (yllättävänkin) tyytyväinen ollut. Kyllästyin nimittäin keväällä siihen kuin paljon älypuhelin vie aikaani ihan joutavaan surffailuun, niin kerralla syvään päätyyn ja tyhmän luurin ostoon. Toki joissain jutuissa pitää kaivaa se vanha älyluuri esille, kuten pankkiasiat, navigointi, häävimpien kuvien räpsiminen, roboimurin ohjastus ja välillä jotain ohjeita juutuubista tai netistä, mut aika minimiin on ruutuaika nyt jo mennyt. Musatki on tyhmän muistikortilla old school tyyliin..
Alku oli vähän outoa ja hankalaakin, mut pikkuhiljaa siihen alko tottumaan ettei joka välissä, ku on hetki aikaa levähtää, tarvii kaivaa sitä luuria esille.
Reissuun lähtiessä nakkaan sen 3,5 vuotta vanhan älyn kassin pohjalle varalta jos sitä tarvii.
Tutut ja kaverit kattonu vähän hoo moilasena ku näkevät tuon kapulan ja vähä kaikenlaisia reaktioita tullu myös muuallakin..
Pikaviestejä en enää juuri käytä, joko soitan tai lyhyt txt viesti vaan. Moni on näkyy niin juuttunu siihen wazzuppiin tms ja ei suostu millään txt viestiä edes enää lähettää, mut eipä se mun ongelma ole.. osa haluaa soittaakki jostain syystä vain sen kautta eikä normaalisti. On siellä älyssä vielä wazzuppi ja telegrammi asennettuna ja ilmoittaa ne jos joku on viestiä laittanu. Vastaan lyhyesti ja luuri menee takas kiinni.. en jää enää chattäilee sen kummemmin.
Tän 3kk jälkeen ajatus on jatkaa tuon tyhmän käyttöä ja mielessä jopa ollu ajatuksia, että ei ehkä tarvii enää ostaa uutta älyä vaan näyttäs pärjäävän aika hyvin ilmankin. Tietokoneella "opetellut uudestaan" tekee asioita, jotka tavallaan siirty silloin joskus älyluuriin..
Hyväähän tuossa on akunkesto, kerran kahdessa viikossa tarvii tyhmää ladata. Kamera on ihan annelista, mut kyllä sillä "muistiinpanoja" ottaa hätätilassa.
OnePlus Nord CE5 179€Alkaa tulla puhelin käyttöikänsä päähän, hyvin on palvellukki (Xiaomi redmi note 8 pro), ja nyt pitäis uutta alkaa katteleen.
Halpa, mielellään 200e hintaluokka, max 300e. Tallennustilaa sais olla (128 gigaa tässä vanhassa, on riittäny mutta 256 olis kyllä bueno), akkukestoa, kooltaan tämä vanha on aika jees, 6.53" näyttö tässä. Käyttö on melko kevyttä, joskus tullee jotain pelailtua mutta nykysessä on potku riittäny ihan hyvin siihen, pölyset olosuhteet on, eli suojauksista plussaa, ei tosin välttämättömyys. Kamerat on varmaan kaikissa luureissa mulle ihan riittäviä, stereokaiuttimista plussaa.
Olisko antaa ehdotuksia?
Alkaa tulla puhelin käyttöikänsä päähän, hyvin on palvellukki (Xiaomi redmi note 8 pro), ja nyt pitäis uutta alkaa katteleen.
Halpa, mielellään 200e hintaluokka, max 300e. Tallennustilaa sais olla (128 gigaa tässä vanhassa, on riittäny mutta 256 olis kyllä bueno), akkukestoa, kooltaan tämä vanha on aika jees, 6.53" näyttö tässä. Käyttö on melko kevyttä, joskus tullee jotain pelailtua mutta nykysessä on potku riittäny ihan hyvin siihen, pölyset olosuhteet on, eli suojauksista plussaa, ei tosin välttämättömyys. Kamerat on varmaan kaikissa luureissa mulle ihan riittäviä, stereokaiuttimista plussaa.
Olisko antaa ehdotuksia?
Sieltä varmaa saa edullisesti. Tai verkkokauppa.comista, ite kävin teliat jne kyselee niin järkyttäviä hintoja pyysivätTuli itsekin nyt tilattua toi Nord CE5. Olisiko kellään suositella mitään hyvää läppäkoteloa siihen? Varmaan aliexpressistä ja muista kiinakaupoista varmaan löytyy valikoimaa aika runsaasti.
Joo, tämän tilasin, kiitosta vain vinkeistä.Tekniikka - Motorola G86, Power, 239 €
Tuote: Motorola G86 Power 5G Tarjoushinta: 239 € Normaalihinta: Kauppa: Telia Voimassa: Linkki: Motorola G86 Power Kommentti tarjouksesta: Dimensity 7300, 12 Gt/256 Gt, 6 720 mAh, LYT-600 OIS, 6.67" 2712 x 1220 120 Hz, eSIMbbs.io-tech.fi
Tuolla hinnalla jees. Huomaa se 20 € aluekoodi ketjusta.
Emäntä mietti tuota mut onko kameroilla eroa CE5 välillä isosti? Isompi akku tuossa ollut mut moni sanonut et lämmennyt paljon.Joo, tämän tilasin, kiitosta vain vinkeistä.
Pääkamera sama molemmissa ja ultralaajakamerakin lähes sama. Etukamerassa Motossa enemmän megapikseleitä (16MP vs 32MP).Emäntä mietti tuota mut onko kameroilla eroa CE5 välillä isosti? Isompi akku tuossa ollut mut moni sanonut et lämmennyt paljon.
Hieman lueskelin käyttökokemuksia niin ilmeisesti akku tai laite ei aivan selvinnyt, erotyisesti latauksessa lämpeis? Telialta tuon saisi hyvään hintaan kyllä. Eli ero CE5 ja g86 powerin välillä on isompi akku ja esim tuki? Toki olen omaan ce5 tyytyväinen kyllä siksi tuo emännyys pohtii hieman kumpaan kallistuu. Käytiin vähän katselee luureja mutta hetihän sieltä tullaan myymään liittymää yms niin kauaa oltu. Tuo moton käyttis onko yleisesti hyvä?Pääkamera sama molemmissa ja ultralaajakamerakin lähes sama. Etukamerassa Motossa enemmän megapikseleitä (16MP vs 32MP).
Siis Moto lämmennyt. Aika jännä jos näin on koska tuohan ei ole edes niin hirveän tehokas prossultaan. Vai akku lämpiää?
No siis onhan noissa kahdessa enemmänkin eroja keskenään.Hieman lueskelin käyttökokemuksia niin ilmeisesti akku tai laite ei aivan selvinnyt, erotyisesti latauksessa lämpeis? Telialta tuon saisi hyvään hintaan kyllä. Eli ero CE5 ja g86 powerin välillä on isompi akku ja esim tuki? Toki olen omaan ce5 tyytyväinen kyllä siksi tuo emännyys pohtii hieman kumpaan kallistuu. Käytiin vähän katselee luureja mutta hetihän sieltä tullaan myymään liittymää yms niin kauaa oltu. Tuo moton käyttis onko yleisesti hyvä?
Joku näky maininneen että lämpiää jos 5G-verkko on vähän huono ja sitä käyttää, mutta tiiäppä noista. Itelä tuo ei haittaa kyllä jos noin on, 4G:llä mennään. Minusta tuolla hintaa oli ehottomasti ykkösvalinta omille kriteereille tuo MotorolaHieman lueskelin käyttökokemuksia niin ilmeisesti akku tai laite ei aivan selvinnyt, erotyisesti latauksessa lämpeis? Telialta tuon saisi hyvään hintaan kyllä. Eli ero CE5 ja g86 powerin välillä on isompi akku ja esim tuki? Toki olen omaan ce5 tyytyväinen kyllä siksi tuo emännyys pohtii hieman kumpaan kallistuu. Käytiin vähän katselee luureja mutta hetihän sieltä tullaan myymään liittymää yms niin kauaa oltu. Tuo moton käyttis onko yleisesti hyvä?
Hieman lueskelin käyttökokemuksia niin ilmeisesti akku tai laite ei aivan selvinnyt, erotyisesti latauksessa lämpeis? Telialta tuon saisi hyvään hintaan kyllä. Eli ero CE5 ja g86 powerin välillä on isompi akku ja esim tuki? Toki olen omaan ce5 tyytyväinen kyllä siksi tuo emännyys pohtii hieman kumpaan kallistuu. Käytiin vähän katselee luureja mutta hetihän sieltä tullaan myymään liittymää yms niin kauaa oltu. Tuo moton käyttis onko yleisesti hyvä?
Hän miettii nyt tuonnja ce5 väliltä.Motorolassa ollut ainakin aikaisemmin todella puhdas Googlen Android. Se on mielestäni todella selkeä ja helppokäyttöinen.
Oneplussassa taas on se OxygenOS 15.0.
Ainakin itsellä tahtoo mennä hermo tuon kanssa, kun hyvin hukassa monet valikot. Viimeksi muistaakseni varttitunnin minimissään etsin sitä asetusta, jolla tuntemattomista lähteistä asentaminen sallitaan ja estetään.
Plussana tuossa Motorolassa on vielä stereokaiuttimet.
Androidin tapauksessa mahdollisimman suuresta RAM-muistista on hyötyä, sillä laite toimii paremmin ja käyttöjärjestelmän lisäksi myös sovelluksille riittää tarpeeksi muistia.12gb ramia tuossa on että onko se hyödyksi?
Tiedä sitten ottaisko itselle tuon myös motorolan vai googlen pixelin. Ei tässä nykyisessä ole mitään vikaa kyllä. Motorolla on itsellä joskus ollut vuosia sitten niin ei kokemusta. En tiedä onko tuo pixel 10a sitten hyvä kun testi artikelissa sanottiin ettei olis 9a paree.Androidin tapauksessa mahdollisimman suuresta RAM-muistista on hyötyä, sillä laite toimii paremmin ja käyttöjärjestelmän lisäksi myös sovelluksille riittää tarpeeksi muistia.
En tiedä onko Oneplussalla vielä sama juttu, mutta aikanaan vaativat heidän laturin tai ei pikalataus toiminut, koska käyttivät jotain omaa viritystä standardin sijaan. Jos ei pikalataukselle ole tarvetta, niin mikä vaan normaali 2A usb laturi varmaan käy.Olisiko mitään laturisuosituksia Oneplus Nord CE5:lle? 50€ en viitsisi maksaa orkkiksesta.
https://www.amazon.de/-/en/gp/product/B0FJW8C9MB?smid=AXZ3JQ1GVFPIF&psc=1
Mites tämä? Mitään ultranopeata laturia en tarvitse.
Mulla on bilteman 42w laturi niin ainakin pikalataa nopeasti mulla ainakin tunnistaa laturin ja sen mukaan ladannu.En tiedä onko Oneplussalla vielä sama juttu, mutta aikanaan vaativat heidän laturin tai ei pikalataus toiminut, koska käyttivät jotain omaa viritystä standardin sijaan. Jos ei pikalataukselle ole tarvetta, niin mikä vaan normaali 2A usb laturi varmaan käy.
Itse odottaisin jos Pixeliä harkitset, niin pari kuukautta eteenpäin ja Pixel 10 poistomyynnistä samaan hintaan kuin mitä 10a.
Kyllä niillä on vielä sama käytäntö että täyden tehon latauksen ei saa kuin oman tekniikan latureilla.En tiedä onko Oneplussalla vielä sama juttu, mutta aikanaan vaativat heidän laturin tai ei pikalataus toiminut, koska käyttivät jotain omaa viritystä standardin sijaan. Jos ei pikalataukselle ole tarvetta, niin mikä vaan normaali 2A usb laturi varmaan käy.
Ainakin viime vuonna oli saldoilla ainaskin Gigsulla. Silloin Pixel 9 12/128 maksoi 499€. Nyt vastaava Pixel 10 on 599€. Tuleeko vielä alaspäin, ehkä? Pixel 9 oli tämän vuoden huhtikuussa alimmillaan 400€.Onkohan niitä saldoilla silloinJos tuo pixel 10 irtoais 400-430€ lähtee ostoon heti.


Itse juuri tilasin tämän heräte ostona, oli tuo ~460€ hyvitys laatikossa olevaan Galaxy S21 FE:n sen verran houkutteleva.... otin 16/512 mallin, kummallakaan operaattorilla ei ollut Turunseudulla kyseistä kapulaa enää hyllyssä, eilen vielä oli useampaa väriä... menevät kovaa vaihtia...Kiinnostais realme gt8 pro, mutta ihmetyttää, kun ei suomesta näyttäisi oikein mistään saavan panssarilasia kyseiseen luuriin.
Itse juuri tilasin tämän heräte ostona, oli tuo ~460€ hyvitys laatikossa olevaan Galaxy S21 FE:n sen verran houkutteleva.... otin 16/512 mallin, kummallakaan operaattorilla ei ollut Turunseudulla kyseistä kapulaa enää hyllyssä, eilen vielä oli useampaa väriä... menevät kovaa vaihtia...
Pitänee jostain tilata suojat, jne... pari One Plussaa on kämpässä, joten pikalaturitkin on valmiina...
Hyvä tietää, noilla pärjää alkuun ainakin. Silikoni kuoressa aina pitänyt puhelimia, mut minkä värinen mahtaa olla sininessa luurissa mukana?Tuossahan tulee perus silikoni kuori mukana, ja valmiiksi asennettu kalvo näytössä (Ainakin GSMArenan tastin mukaan). Tietysti jos muunlaista tarvitsee, niin sitten tilailemaan.
Hyvä tietää, noilla pärjää alkuun ainakin. Silikoni kuoressa aina pitänyt puhelimia, mut minkä värinen mahtaa olla sininessa luurissa mukana?
On vain selvästi kalliimpia myöskin. Esim. Pixel 10a 256gb 529€ tällä hetkellä. Myöskään pixelin hitaahko 30W lataus ei ominaisuus mistä haluaisi tinkiä. Mutta ehkä sen kanssa sopeutuu ja elää.
Mikä keksitään rouvan Galaxy S21:lle seuraajaksi? Luonnollisesti S25 tai S26 kiinnostavat, mutta onko muita vastaavan tason puhelimia, jotka olisivat valtavirtaa hieman pienempiä kooltaan? Tuo perusmalli S-sarjasta on ollut juuri passeli kooltaan.
Android-puolella Samsungin Galaxy S-sarjan lisäksi ainoastaan Googlen Pixel -sarja on tuollaisia laadukkaita pieniä puhelimia. Jos kelpuuttaa isomman näytön ja koon, valikoima hyvistä puhelimista laajenee merkittävästi.Mikä keksitään rouvan Galaxy S21:lle seuraajaksi? Luonnollisesti S25 tai S26 kiinnostavat, mutta onko muita vastaavan tason puhelimia, jotka olisivat valtavirtaa hieman pienempiä kooltaan? Tuo perusmalli S-sarjasta on ollut juuri passeli kooltaan.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.