Ratkaistu Mini-itx koneet ja sammutus linuxissa

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja ississ
  • Aloitettu Aloitettu
Liittynyt
17.01.2018
Viestejä
2 307
Voi olla että tämä on joku ominaisuus tai sitten ongelma.

Kun normaalisti käynnissä painaa virtanappulaa niin tulee normaalisti ilmoitus "shutting down" ja kone sammuu.
Jos sammuttaa halt- komennolla niin kone jää päälle vaikka käytti sammuu, ruudulle jää "system halted" kuten kuuluukin jos poweri ei sammu.

Päättelen tästä että jostain syystä kernel ei pysty kääntämään emon pson- linjaa pois päältä.

Sama toiminnallisuus toistuu kahdella eri emolla (Asrock J4205-ITX, Mitac PD14RI) ja kolmella powerilla (PicoPSU 80W, Chieftec 120W CPD-120ITX ja Streacom 160W NanoPSU).

Chieftecin mittasin ja se ainakin käynnistyy/sammuu oikein käyttämällä pson- linjaa.

Onko kenelläkään tullut vastaan samaa toiminnallisuutta ?
Voisikohan tässä olla joku uefi/legacy juttu ?
Pikaisella googlella en löytänyt tähän juuri mitään (tai sitten mun google on taas rikki).
 

Aina sitä näköjään oppii jotain uutta.

halt/poweroff toimii ilmeisesti eri tavalla vain uusimmissa koneissa tai jakeluissa ?
Tähän mennessä kaikki ovat sammuneet myös haltilla (siitä asti kun at- powereita ei enää ollut) ja vain nämä uudet eivät. Ehkä kaikis
 
"sudo shutdown -h now" on ollut ennen yhtä oikeaoppinen tapa, mutta systemd:n jälkeen se ei enää välttämättä toimi. Eri käsitys mitä meinaa halt, tjsp. (irkistä luin juuri pari päivää sitten keskustelua tästä)
 
Silloin kauan sitten halt taisi olla linkki shutdowniin jolloin ajettiin juuri tuo shutdown -h now.

Nyt ainakin uudessa debianissa /sbin/poweroff, /sbin/halt, /sbnin/reboot, /sbin/runlevel, /sbin/shutdown ja /sbin/telinit ovat kaikki linkkejä ja osoittavat /bin/systemctl binääriin.

Erona näyttää olevan se miten nuo toimivat vanhassa ja uudessa raudassa. Testasin samaa jakelua (Debian 9.5) ja Dell Optiplex 755 (Core2Duo jotain) sammuttaa itsensä kokonaan pelkällä halt- komennolla. Samoin vielä vähän vanhempi HP DC7700. Nuo uudet pikkulaudat toimivat siis eri tavalla samalla asennuksella, siitä ajattelin josko bios/uefi/tms vaikuttaisi tähän.

Pääasia että saa sammumaan ilman että menee koneen viereen.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
267 158
Viestejä
4 617 355
Jäsenet
76 014
Uusin jäsen
Pasivaan

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom