Mikrofonikuulokeen liittäminen uuteen koneeseen

Liittynyt
07.08.2023
Viestejä
5
Apuja kaivataan! Kauan odotettu pojan uusi pelikone saatiin tänään mutta emme osaa liittää mikrofonikuuloketta niin, että sekä saapuva että lähtevä ääni toimisi. Itse en osaa kuin perus ”toimisto-atk:ta”. Varmaan pieni asetus vaan joka pitää laittaa oikein.
Suuresti kiitollinen avusta!
 
Vihreä kuulokesymbolilla varustettu plugi vihreään kuulokesymbolilla varustettuun reikään koneen takana ja pinkki mikrofonisymbolilla varustettu plugi pinkkiin mikrofonisymbolilla varustettuun reikään?

Tuntuu nyt kyllä että tarvitaan hiukan tarkennusta ongelmasta, laita vaikka emolevyn, kotelon ja headsetin mallit jos et hyvänlaatuisia valokuvia koneen takapuolesta ja headsetin liittimistä halua/jaksa laittaa.
 
Veikkaan että ongelmana on että headsetistä löytyy vain yksi 3,5mm plugi ja tietokoneesta kaksi reikää (vihreä ja pinkki). Tarvitsee tällöin adapterin toimiakseen, esim:
Olin tuota ettimässä juuri Jimmsin valikoimasta, puolikuntoinen kristallipalloni samaa ennusti. :D
 
jos headsetti on analoginen, kyse on trrs-plugista joka pitää tosiaan jakaa erikseen kuulokkeille ja mikrofonille tietokoneita varten, läppäreissä ja mobiililaitteissa on suoraan oikea liitäntä

images.jpg


jos headsetissä on oma usb-palikka, silloin kyse windowsin ääniasetuksista ja pelien/ohjelmien asetuksista että lähtö ja tulo on aktiivisina
 

Uusimmat viestit

Statistiikka

Viestiketjuista
267 292
Viestejä
4 624 441
Jäsenet
76 010
Uusin jäsen
jessica89

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom