- Liittynyt
- 19.10.2016
- Viestejä
- 4 836
Millä metodilla liittymiä testataan?
Henkilökohtaisesti ajoin jokusesta. Rautalangasta: on sielläkin varmaan sellaisia, joista ei ole niin kiva liittyä.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Millä metodilla liittymiä testataan?
Itse yritän olla ennakoida ja olla hidastelematta liittymästä tullessa mutta silti aika usein käy niin että jos siellä takana kiihdytetään kiinni saparoon on melko tavallista että kuskilla on tavoitteena puikata suoraan ohituskaistalle ja jos siellä puolestaan on se perinteinen kiireisten possujuna tai edes joku yksittäinenkin ohituksen hyvissä ajoin tai myöhemmin aloittanut, joka ei päästä eteensä niin silloin menee tosi jännäksi...Tappituntumalla liittyvät autot ovat jo muuttaneet tilanteen vaaralliseksi
Tuo ennakointivelvollisuusvaatimus ei omaan oikeustajuun mahdu sitten millään. Käytännössä tuo on vain raha-automaatti kirjoittaa sakko myös sille, joka onnettomuutta ei aiheuttanut ollenkaan.Tieliikennelakiin lisättiin joitain vuosia(?) sitten ennakointivelvollisuusvaatimus, mikä käytännössä tarkoittaa sitä, että syytön voi olla osasyyllinen. Tulkinta on tapauskohtaista.
On.Eikös aina ole ollut vallalla sääntö että kaikki jotka ovat osallisia, ovat tehneet virheitä, esim "ajoneuvo on hallittava kaikissa oloissa" on usein käypä sakotusperuste, vaikka itse kokisi "ettemmää mitäävoinu!"
Mun mielestä täysin päinvastoin: on tosi hyvä laki ja jos sitä kunnioitettaisiin, niin jäisi moni "vahinko" tapahtumatta. Tuohan on etupäässä tarkoitettu suojaamaan kaikkein haavoittuvimpia (=lapsia), mutta yleisesti ihan kaikkia meitä, koska joskus terävinkin ihminen tekee huonoja ratkaisuja.Tuo ennakointivelvollisuusvaatimus ei omaan oikeustajuun mahdu sitten millään. Käytännössä tuo on vain raha-automaatti kirjoittaa sakko myös sille, joka onnettomuutta ei aiheuttanut ollenkaan.
Jos autoilijat menisivät tuon vaatimuksen mukaan, liikenne ei etenisi kyllä mihinkään.
Tuo ennakointivelvollisuusvaatimus ei omaan oikeustajuun mahdu sitten millään. Käytännössä tuo on vain raha-automaatti kirjoittaa sakko myös sille, joka onnettomuutta ei aiheuttanut ollenkaan.
Jos autoilijat menisivät tuon vaatimuksen mukaan, liikenne ei etenisi kyllä mihinkään.
Ehkä aiheesta vaiket itse toki ole sitöä mieltä.^ periaatteessa noin.
Käytäntö on sitten todella eri.
Ehkä luit tuon viestini aiemmin.
Olen varma, että olisin saanut sakot ainakin nykyään.
Aivan, koska et tee virheitä, ja valtio on liian rikas.Joten mielestäni tuo on vain automaatti valtion kassaan.
^ en todellakaan näe virhettä itsellä, jos istun valoissa, kun punainen palaa.
Hän olisi varmasti saanut sakot. Ehkä jopa minä.
Olen varma, että olisin saanut sakot ainakin nykyään.
On se osittain perusteltu lisäys. Ennakointivelvollisuus lisättiin lakiin omana osanaan vasta tieliikennelain uudistuksessa, mutta sama periaate oli voimassa myös aiemmin hieman eri sanamuodoin. Eli varovaisuusperiaate on aina ollut vahva osa lakia, nyt sitä haluttiin vaan selventää entisestään.Tuo ennakointivelvollisuusvaatimus ei omaan oikeustajuun mahdu sitten millään. Käytännössä tuo on vain raha-automaatti kirjoittaa sakko myös sille, joka onnettomuutta ei aiheuttanut ollenkaan.
Jos autoilijat menisivät tuon vaatimuksen mukaan, liikenne ei etenisi kyllä mihinkään.
Olisko syytä ajaa vähän kauempana?Näkee että autokanta vaihtuu. Se että vesipäisimmillä on mustat saksalaiset auto, se on muuttumassa kun varakkaammat vaihtoivat herkästilikaantuvan mustan muotivärin valkoiseen herkästilikaantuvaan muotiväriin, ja nyt kun muutamia vuosia on menyt, niin näitä alkaa liikkua valkoisina näillä varsinaisilla. Eilen ajelin valkoisen audin perässä ja kiemurteli kovasti, etten vaan yrittäisi ohi. Lisäksi suihkutteli tuulilasinpesunestettä häiritäkseen lisää. Ei voinut olla nauramatta taas näitä...
se on muuttumassa kun varakkaammat vaihtoivat herkästilikaantuvan mustan muotivärin valkoiseen herkästilikaantuvaan muotiväriin,
Edellämenevän väristä riippumatta kannattaa se turvaväli pitää. Mutta näin kesällä kirkkaalla kelillä tuulilasinpesunesteelle on ihan tarpeellista käyttöä.Lisäksi suihkutteli tuulilasinpesunestettä häiritäkseen lisää. Ei voinut olla nauramatta taas näitä...
totta, kaupungissa sitä vaan ei vitsi kovin paljoa pitää -toki jätän valoihin tilaa, koska nuo loppuun uikutetut haisee aika usein.Edellämenevän väristä riippumatta kannattaa se turvaväli pitää.
Totta, jos valoväli täyttyy. Täällä tarvitaan ruuhka-aika. Yleisempää tok valoissa on että hiljennetään hyvissä ajoin enen valoja, koska vihreän kauhu päällä, ja lähdetään sitten niistä valoista myös hiiiitaasti koska "kyllä minä tästä kerkeän" -nämä on ihan samanlaista valovälin väärinkäyttöä.olisi olennaista se, että kaksien lähekkäin olevien liikennevalojen väliin mahtuu mahdollisimman monta ajoneuvoa.
Itse jätän sen verran että näkee edellämenevän renkaat kokonaan. Ja sen takia että jos joku ajaa perseeseen, niin et törmää siihen edelläolevaan.Melkein yhtä paljon kuin ne havainnointi- ja ennakointikyvyttömät tai ihan vaan itsekkäät, jotka ajavat valo-ohjatun risteyksen tukkoon v..tuttaa ne, jotka jättävät ylettömästi tilaa edelläolevaan pysähtyessään liikennevaloihin. Liikenteen sujuvuuden kannaltahan teoriassa ja todennäköisesti useimpien mielestä käytännössäkin olisi olennaista se, että kaksien lähekkäin olevien liikennevalojen väliin mahtuu mahdollisimman monta ajoneuvoa.
No jo on taas skenaariot. Montako kertaa noin on käynyt, että pitää säännöllisesti varautua? Oletko huomannut varautumisesta olleen jotain merkittävää etua?Itse jätän sen verran että näkee edellämenevän renkaat kokonaan. Ja sen takia että jos joku ajaa perseeseen, niin et törmää siihen edelläolevaan.
...tai hiljennetään hyvissä ajoin ennen valoja koska hyödynnetään moottorijarrutusta, ja lähdetään sitten niistä valoista myös hiiiitaasti koska on käyty taloudellisen ajon kurssilla ja/tai ajatellaan että se on päästöjen kannalta hyväksi.Yleisempää tok valoissa on että hiljennetään hyvissä ajoin enen valoja, koska vihreän kauhu päällä, ja lähdetään sitten niistä valoista myös hiiiitaasti koska "kyllä minä tästä kerkeän" -nämä on ihan samanlaista valovälin väärinkäyttöä.
Perheen tuoreen ajokortin saaneelle oli muistaakseni opetettu autokoulussa että rekkarin tulisi näkyä. Lyhytselkäisemmällä kuskillahan kumpikin tarkoittaa hieman pitempää suojaetäisyyttä. Ja talviliukkailla pitää pidentää väliä varmaan n. 50%. Mutta jos joku ajaa perään kun on itse paikallaan, eikä oma auto tökkää edelläolevaa niin jo siitä tulee aikaanvievä selvittely virkavallan kanssa tai ilman, ja jos siinä on silloin mukana selvittelemässä se oman auton edessä ollutkin niin tilanne ei olennaisesti muutu mikäli kaikki kuskit ovat selväjärkisiä eivätkä vakuutusyhtiötkään ala säätämään.Itse jätän sen verran että näkee edellämenevän renkaat kokonaan. Ja sen takia että jos joku ajaa perseeseen, niin et törmää siihen edelläolevaan.
Korvausvastuu saattaa muuttua. Mutta siis ihan oma valinta tämä, joitakin varmasti se metri pari ylimääräistä häiritsee en sitä epäile.jos siinä on silloin mukana selvittelemässä se oman auton edessä ollutkin niin tilanne ei olennaisesti muutu.
Toki isommassa ketjukolarissa, jossa vaikkapa raskas ajoneuvo työntää edellä ajavat nippuun saattaa tilanne olla vakuutusyhtiöille kinkkinen, mutta tässä tapauksessa - jos ainoastaan se autosi perään ajanut liikkuu ja itse seisot paikallaan sekä samaten se edelläsi oleva - takimmaisen auton vakuutusyhtiö saa olla aika luova välttyäkseen kokonaiskorvausvastuulta varsinkin jos on edes joku ulkopuolinen todistaja näkemässä. Tai mistäs minä toisaalta tiedän miten epäloogisia vakuutusyhtiöt korvausvastuuta vältelläkseen pystyvät olemaan.Korvausvastuu saattaa muuttua.
Tuo nyt on ihan perustoimintaa. Ja tuon avulla pääsee myös peruuttamatta ohi edelleolevasta kun siihen autoon tulee joku vika ja pääsee tien sivuun, kun takaa tulee hälytysajo. Molemmat käyneet itselle jo useita kertoja.No jo on taas skenaariot. Montako kertaa noin on käynyt, että pitää säännöllisesti varautua? Oletko huomannut varautumisesta olleen jotain merkittävää etua?
Melkein yhtä paljon kuin ne havainnointi- ja ennakointikyvyttömät tai ihan vaan itsekkäät, jotka ajavat valo-ohjatun risteyksen tukkoon v..tuttaa ne, jotka jättävät ylettömästi tilaa edelläolevaan pysähtyessään liikennevaloihin. Liikenteen sujuvuuden kannaltahan teoriassa ja todennäköisesti useimpien mielestä käytännössäkin olisi olennaista se, että kaksien lähekkäin olevien liikennevalojen väliin mahtuu mahdollisimman monta ajoneuvoa.
Mulla ei oo koskaan käynyt noin valoissa edes tollasella lähes täysmuovisella skootterilla ajellessa saatika prätkällä vaikka olisin ainoana niissä valoissa.Kaksipyöräisten kanssa noin käy usein, vaikka makaisi siinä valoissa mahallaan ;-)
Edellisessä paikassa missä asuin, oli risteys, missä valot ei koskaan tunnistanut mua kun olin prätkällä liikenteessä, ajelin lopulta suoraan punaisia päin...Mulla ei oo koskaan käynyt noin valoissa edes tollasella lähes täysmuovisella skootterilla ajellessa saatika prätkällä vaikka olisin ainoana niissä valoissa.
Skootterilla joskus nuorempana kyl noin kävi monesti samassa paikassa. Varmaa kyse siitä kui herkäksi sensorit on säädetty?Mulla ei oo koskaan käynyt noin valoissa edes tollasella lähes täysmuovisella skootterilla ajellessa saatika prätkällä vaikka olisin ainoana niissä valoissa.
Boldasin sen olennaisen kohdan. Omalla työmatkallakin on tälläinen paikka missä on useita valoja lähekkäin ja lyhyitä kaistoja kääntyville. Jos jengi jättää isoja välejä niin sitten muut joutuu odottamaan ylimääräisen valokierroksen tai sitten vielä pahempi kun joku jää blokkaamaan muita kun ei mahdu eteenpäin isojen välien takia. Olisi siis yleisen sujuvuuden kannalta paras, jos tälläisissä paikoissa pysähdyttäisiin mahdollisimman tiiviisti, etenkin ruuhka-aikaan.Melkein yhtä paljon kuin ne havainnointi- ja ennakointikyvyttömät tai ihan vaan itsekkäät, jotka ajavat valo-ohjatun risteyksen tukkoon v..tuttaa ne, jotka jättävät ylettömästi tilaa edelläolevaan pysähtyessään liikennevaloihin. Liikenteen sujuvuuden kannaltahan teoriassa ja todennäköisesti useimpien mielestä käytännössäkin olisi olennaista se, että kaksien lähekkäin olevien liikennevalojen väliin mahtuu mahdollisimman monta ajoneuvoa.
Joo, hikiliruttelu, joka vaihessa on ärsyttävää. Miksei voi reilusti mennä siihen?sitten myös nämä, jotka ensin pysähtyessään jättävät ison välin ja sitten punaisten aikana hivuttelevat aina vähän kerrallaan eteenpäin.
Boldasin sen olennaisen kohdan. Omalla työmatkallakin on tälläinen paikka missä on useita valoja lähekkäin ja lyhyitä kaistoja kääntyville. Jos jengi jättää isoja välejä niin sitten muut joutuu odottamaan ylimääräisen valokierroksen tai sitten vielä pahempi kun joku jää blokkaamaan muita kun ei mahdu eteenpäin isojen välien takia. Olisi siis yleisen sujuvuuden kannalta paras, jos tälläisissä paikoissa pysähdyttäisiin mahdollisimman tiiviisti, etenkin ruuhka-aikaan.
Muun tyyppisissä valoissa tai ruuhka-ajan ulkopuolella se nyt ei niinkään haittaa vaikka jättäisi isommat välit.
Tätä jotkut päivittelee, mutta eikö se oli ihan hyvä juttu, ei siitä haittaa ole, ja välillä ihan tarpeen. Varsinkin jos syy on se että takaa tulee tarvetta tiivistää. Paremman näkyvyyden toivossa jne. Kaippa jotkut vähän jalkaa voimistelee...(huolestuttaa jo kyse vaikeudesta pitää auto paikalla) Ehkä osa korjaa alkuperäistä arvointi virhettä, ilman sen kummempaa liikenteelistä syytä.Tähän liittyy sitten myös nämä, jotka ensin pysähtyessään jättävät ison välin ja sitten punaisten aikana hivuttelevat aina vähän kerrallaan eteenpäin.
Paljonko tuo välimatka suurinpiirtein on ja onko tuosta toisaalta enää hyötyä jos takanasi on edes yksi ajoneuvo josta siis näkyy muutakin kuin vain häilyvä varjo?Eteenkin ison auton (rekka, kuorma-auto, iso paku) taakse on hyvä jättää sen verran väliä että ison auton taustapeilistä näkyy edes varjo takana olevasta autosta.
Jeps... valoissa ei tarvi mitää isoja turvavälejä. en tiiä sit onko tästäki aiheesta tutkimuksia. Meinaan, että jos on niin lähellä, etttä näkyvyys ja sen kautta ennakoitavuus lähenee nollaa, niii sit varmaa viive kertautuu, ku vihreät tulee. Eikä ees pelkästään näkyvyyden vuoksi, vaa, että ei oo yhtää joustoa ja lähetään liikkeelle vasta, ku edelläoleva liikkuu -> sit sama jokaisen kohdalla, joka samaa tekee -> viive kertautuu ja kertautuu. Optimaallistahan olisi, kun kaikki jonossa olijat pystyisivät vihreiden tullessa heti liikahtaan.Poikkeustapauksia sekä erilaisia turvallisuushakuisia perusteita niihin on mutta pääsääntöisesti kannattaa tässäkin "paljonko jätän väliä liikennevaloissa edelläolevaan"-tapauksessa - kuten yleensäkin - toimia siten kuin on liikenteen sujuvuuden kannalta kokonaisuutena perusteltua.
Suurin piirtein sen verran että ison auton sivupeilit näkyvät sulle asti.Poikkeustapauksia sekä erilaisia turvallisuushakuisia perusteita niihin on mutta pääsääntöisesti kannattaa tässäkin "paljonko jätän väliä liikennevaloissa edelläolevaan"-tapauksessa - kuten yleensäkin - toimia siten kuin on liikenteen sujuvuuden kannalta kokonaisuutena perusteltua.
Kannattaa pitää itsensä näkyvänä edellä olevalle. Jos edelläolevan kuskin (peilin) näkee, niin todennäköisest näkee myös minut. myös se että edelläoleva näkee vilkun/vilkuttomuuden. Turvallisuuden lisäksi myös se etu että edelläoleva kuski voi ennakoidan perässätulian aikeita, eli sujuvoittaa liikennettä.Paljonko tuo välimatka suurinpiirtein on ja onko tuosta toisaalta enää hyötyä jos takanasi on edes yksi ajoneuvo josta siis näkyy muutakin kuin vain häilyvä varjo?
Tuo tiiveys/väljyys on varmaan aika tapauskohtaista mikä olisi se optimaalinen. Liian tiiviisti niin syntyy voimakas haitariefekti ja liian väljästi niin autoja menee paljon vähemmän.
Optimaalinen on tiivis jono, liikkeelle kaikki yhtä aikaa kun valot vaihtuvat virheäksi, ja risteyksen jälkeen voi alkaa venyttämään turvaväliä. Pitää silti olla skarppina ja pitää vähintään reaktiomatkan verran turvaväliä. Joillekin se tarkoittaa sitä yli autonmittaa, jotkut taas pystyvät elämän rytmiin paremmin.Tuo tiiveys/väljyys on varmaan aika tapauskohtaista mikä olisi se optimaalinen. Liian tiiviisti niin syntyy voimakas haitariefekti ja liian väljästi niin autoja menee paljon vähemmän.
Väittäisin että väljästi olisi kaikissa tapauksissa optimaalisin jos autot liikkuvat ennakoivasti valojen vaihtuessa ja jos kaikki eivät liiku niin todennäköisesti joku välimalli on kaikista paras jossa osa jättää väliä ja osa ei.
Pääsääntöisesti nopeasti tappituntumalle on se kaikista huonoin ratkaisu kokonaisuuden kannalta vaikka se ehkä tuntuisi itselle nopeimmalta tavalta. Mutta jos kaikki niin tekisivät niin tapa olisi erittäin huono.
Tunnun avautuvan aina tästä samasta asiasta vuosi vuoden jälkeen mutta ne moottorien rampit on sitä varten että auto kiihdytetään moottoritiellä kulkevien autojen vauhtiin. Mikä siinä on niin vaikeaa ymmärtää.
Optimaalinen on tiivis jono, liikkeelle kaikki yhtä aikaa kun valot vaihtuvat virheäksi, ja risteyksen jälkeen voi alkaa venyttämään turvaväliä. Pitää silti olla skarppina ja pitää vähintään reaktiomatkan verran turvaväliä. Joillekin se tarkoittaa sitä yli autonmittaa, jotkut taas pystyvät elämän rytmiin paremmin.
Toi tappituntumalla liittyminen on kyl ihan omaa luokkanasa. Moni ei tajuu et se haitariefekti alkaa sieltä jo. Itelläki on kokemusta et ku joku änkee eteen ihan viimessä, ni se hidastaa kkoo letkaa. Mut sit on niitäki ketkä jättää just sopivasti tilaa ja kaikki sujuu. Itekki yritän ajaa niin ettei tarvi jarrua käyttää turhaan. Kyl se vaa on et se on kaikkien etu jos vähän väistää ja antaa tilaa.Tuo tiiveys/väljyys on varmaan aika tapauskohtaista mikä olisi se optimaalinen. Liian tiiviisti niin syntyy voimakas haitariefekti ja liian väljästi niin autoja menee paljon vähemmän.
Väittäisin että väljästi olisi kaikissa tapauksissa optimaalisin jos autot liikkuvat ennakoivasti valojen vaihtuessa ja jos kaikki eivät liiku niin todennäköisesti joku välimalli on kaikista paras jossa osa jättää väliä ja osa ei.
Pääsääntöisesti nopeasti tappituntumalle on se kaikista huonoin ratkaisu kokonaisuuden kannalta vaikka se ehkä tuntuisi itselle nopeimmalta tavalta. Mutta jos kaikki niin tekisivät niin tapa olisi erittäin huono.
Vaikka sä kuinka keksisit skenaarioita missä tälle on perustelunsa, niin hyvin usein tätä tapahtuu ihan ilman mitään tiivisstystarvettakaan.Tätä jotkut päivittelee, mutta eikö se oli ihan hyvä juttu, ei siitä haittaa ole, ja välillä ihan tarpeen. Varsinkin jos syy on se että takaa tulee tarvetta tiivistää. Paremman näkyvyyden toivossa jne. Kaippa jotkut vähän jalkaa voimistelee...(huolestuttaa jo kyse vaikeudesta pitää auto paikalla) Ehkä osa korjaa alkuperäistä arvointi virhettä, ilman sen kummempaa liikenteelistä syytä.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.