MicroSD write protected toisella koneella

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Mmjp83
  • Aloitettu Aloitettu
Liittynyt
14.12.2018
Viestejä
195
Win11. Yhtäkkiä yksi kone ei antanut tyhjentää microSD-kortteja. Kun koittaa laittaa hiiren oikealla, että "format" niin sanoo, notta "write protected". USB adapterilla kiinni. Kokeillut monta korttia ja adapteria sekä USB-hubin kautta, että koneessa suoraan kiinni. Toisilla koneilla toimii ihan normaalisti. Mikähän tässä nyt mättää?

Edit: USB-kiintolevyt toimii normaalisti ongelmakoneessa.
 
onko se microSD kortti kiinni adapterissa joka muuttaa sen suuremmaksi kortiksi ja vasta sitten kiinni USB kortinlukijassa?
jos se on semmosessa adapterissa mikä suurentaa kortin niin niissä on fyysinen pieni vipu jonka asento vaikuttaa siihen onko write protect päällä
 
tommone
 

Liitteet

  • sd.jpg
    sd.jpg
    36,6 KB · Luettu: 6
On juu tuollainen, mutta vivun asennolla ei tässä tapauksessa mitään merkitystä, ja useammalla korttiadapterilla koitettu. Ja useammalla usb-kortti -sovittimella. Ja useammassa usb-portissa.
 
Koeta siirtää tiedosto sille kortille Win11 koneessa.
Valittaako samaa?
 

Uusimmat viestit

Statistiikka

Viestiketjuista
267 084
Viestejä
4 618 312
Jäsenet
75 991
Uusin jäsen
Fimapaperit

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom