Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Livelähetyksen perusteella laavavirta näyttää saavuttaneen Grindavikin. Ensimmäiset talot alkaa olla mennyttä kalua.
Miksiköhän noita kyliä/ taloja ole rakennettu korotetulle maaperälle siten, että mahdolliset laavavirrat ohjautuisivat alavamman maan kautta vaarattomalle alueelle?Tuo eka talo mikä paloi, niin oli aika tuore vielä. Satelliittikuvien perusteella alle vuoden vanha.
ISLANNISSA laavaa on jälleen alkanut purkautua maanpinnalle samalta alueelta kuin aikaisemminkin viime kuukausina, kertoo Islannin ilmatieteen laitos. Kyseessä on jo neljäs purkaus Reykjanesin niemimaalla sitten joulukuun. Geofyysikko Magnús Tumi Guðmundsson kertoi Islannin yleisradio RÙV:lle, että kyseessä on tähän mennessä voimakkain purkaus alueella.
Laavaa purkautuu Stóra-Skógfellin ja Hagafellin välisellä alueella. Halkeama on yli kolme kilometriä pitkä.
Alueelle on julistettu hätätila.
GRINDAVÍKIN asukkaat on evakuoitu, kertoi RÚV yöllä. Islannin ilmatieteen laitoksen mukaan laava valuu etelään kohti kaupunkia sekä länteen kohti Grindavíkurvégurin tietä, joka vie Grindavíkiin. Geofyysikko Magnús arvioi noin yhdeltä yöllä, ettei menisi kauaa, kun laava valuu tien yli.
Myös Blue Lagoonin kylpylän vieraat ja työntekijät on evakuoitu ja kylpylä on suljettu, kylpylä kertoi sivuillaan lauantaina. Kylpylä pysyy suljettuna ainakin sunnuntain. Kylpylässä oli noin 700 ihmistä, kun purkaus alkoi.
No hyvä. Jotenkin nykyään vaan kun näkee jotain järistysparvia, niin olettaa pahinta. Tiedä mistä pirusta toi tullu. Liikaa katastrofileffoja tms kenties.Tuon mukaan olisi laattaperäistä eikä ole vaaraa suuremmasta järistyksestä saati tulivuorenpurkauksesta: https://greekreporter.com/2025/02/03/greek-scientists-rule-out-massive-quake-santorini/