Saa cashbackin. Itselläni meni curven kautta ja näkyy cashback tapahtumana BN tiliotteessa.Huomasin, että Heleniltä sähkösopparia ottaessa olisi mahdollista valita laskutustavaksi Mobilepay-lasku. Jos laskut maksaa Mobilepayn kautta Bank Norwegianin Visalla, niin saako siitä BN:n cashback-pisteet samaan tapaan kuin tavan ostoksista?
Jatkuukohan tuo cashback 0,5% tasoilla vuoden vaihteen jälkeenkin. Jos jatkuu, lienee viisainta vaihtaa cashback moodiin.Cashback on aina, eli koronapandemian alusta lähtien, ollut 0,5 %. CashPoint on ollut 1 %, mutta huonontuihan sekin jossain vaiheessa lentoyhtiön osalta eli pelkillä pisteillä ei voinut maksaa.
No S-Pankki kun ei tue SEPA-pikasiirtoja lähtevissä siirroissa toisin kuin OP ja Revolut niin ei se raha ole vielä edes lähtenyt liikkeelle.Ei toi siirto Plutukseen oikein vakuuta. Ekat siirrot meni op:stä ihan jees. Nyt perjantaina laitoin 50€ menemään ja se tuli 2x bumerangina takaisin. Päättelin, että johtuu kun op tili on etunimi toinennimi sukunumi muodossa. Ja kun tässä ei ole mitään viitteitä niin ohjauksen pitäisi toimia tilin omistajan nimen mukaan. No sitten spankista tänään aamulla kun siellä tili etunimi sukunimi muodossa. Vieläkään näy... eiköhän tässä jäänyt blackfriday perkki lunastamatta kun en saa tilille rahaa ajoissa. Oliko se nyt niin, että tätä kannatti tankata jollain Revoultilla kun tuntuu olevan kankeaa? Sekin pitäisi löytyä.
Ai spankilla on vielä tollanekin ongelma...No S-Pankki kun ei tue SEPA-pikasiirtoja lähtevissä siirroissa toisin kuin OP ja Revolut niin ei se raha ole vielä edes lähtenyt liikkeelle.
Ei se ohjaus lähettävän tilin omistajan nimellä tietenkään mene, se IBAN, jonka Plutus antaa on henkilökohtainen ja sen takia raha löytää perille. Nimien täsmäysvaade on vain rahanpesun estojuttuja.
Millä tiedoilla laitat rahat liikkeelle? Laitathan saajan nimeksi ohjeiden mukaisesti ihan oman nimesi, etkä mitään Plutus...? Ei ole itselle tullut yhtään bumerangia OP:n lähetyksistä. Viestikenttään voi laittaa mitä vaan, itsellä yleensä joku "transfer between personal accounts". OP taitaa kysyä myös vastaanottajan osoitetietoja kun ulkomainen tili niin myös sinne pitää laittaa oma osoite, eikä esim. vastaanottavan pankin osoitetta.
Omat siirrot OP:ta ovat menneet minuuteissa. Tiedoiksi olen laittanut (OP mobiilissa):Ei toi siirto Plutukseen oikein vakuuta. Ekat siirrot meni op:stä ihan jees. Nyt perjantaina laitoin 50€ menemään ja se tuli 2x bumerangina takaisin.
Kiinnostuin kohdasta "K-ja S ryhmän tankkaaminen. Kerrotko, mitä tämä tarkoittaa? Ai että ostaa luottokortilla lahjakortteja, vai että ostaa Amexilla lahjakortteja, vai onko jokin "lataus-lahjakortti" olemassa, minne voit tuutata lisää saldoa esim. netissä?Korttia pitää käyttää reilulla neljällä tonnilla ensimmäisen kolmen kuukauden aikana, että saa nuo 50000 lisäpistettä. Jos ei tule matkoja varailtua, pitää tankata vähän K ja S-ryhmän lahjakortteja.
Ei saa cashbäkkejä. Toi kortilla toisen kortin maksu omapostin kautta niin että saa maksuaikaa on vähän sellainen julkinen salaisuus. Taitaa olla jokaisen luottokortin sääntöjen vastainen. Jos ihmiset alkaa massana exploittaamaan niin todennäköisesti tulee stoppi aika nopsaa.OmaPosti -palveluun saa nyt laskut tulemaan tietyiltä laskuttajilta ja siellä on mahdollisuus maksaa laskut myös luottokortilla. Saako näistä CashBackiä (Norwegian, Komplett, tms) vai onko tuo rajattu jotenkin ulos.
Riippumatta Cashbackistä, tuossa lienee joka tapauksessa tapa saada ilmaista maksuaikaa laskuille, maksamalla se luottokortilla.
Juu, tässä on ideana ainoastaan se, että korttia täytyy käyttää reilulla neljällä tonnilla kolmen ensimmäisen kuukauden aikana. Muuten ei saa 50000 pisteen liittymisbonusta. Ei viitsi lähteä baariin vinguttamaan korttia ihan vain pisteiden takia.Kiinnostuin kohdasta "K-ja S ryhmän tankkaaminen. Kerrotko, mitä tämä tarkoittaa? Ai että ostaa luottokortilla lahjakortteja, vai että ostaa Amexilla lahjakortteja, vai onko jokin "lataus-lahjakortti" olemassa, minne voit tuutata lisää saldoa esim. netissä?
Tosin hyöty tuosta lienee ns. minimaalinen, koska sitten lahjakortteja käytettäessä niin ei niitä cashbackkeja kerry. Eli toimii varmaan juuri kuvailemaasi käyttöön, jossa pisteitä on saatava kerrytettyä.
Kaipa siihen keskiarvoiset tulot riittää. Joskus kysytään vielä tilinauhaa niin siihen valkkaa tietenkin mahdollisimman ison tilin.Ajattelin jos hakisi luottokortin ihan varmuuden vuoksi ja tietyt jutut on sen kautta parempi hankkia kuin debitillä.
Luottokorttihakemuksessa kysytään kuukausipalkkaa. Mitä ihmettä siihen ilmoittaa minun tapauksessani? Itsellä palkka koostuu tuntipalkasta, kiinteästä kuukausipalkkiosta, työsuhdematkalipusta ja bonuksesta kerran tai kaksi vuodessa. Ja tuntimäärät voivat vaihdella todella paljon kuukausien välillä. Vuoden palkka, josta vähennetty bonus ja tämä jaettuna 12?
Entäs kun siinä kysytään muut kuukausitulot? Vuoden osingot ja muut palkkiot jaettuna 12? Tosin tämä on valinnainen kohta.
Toki huomioiden että useimmiten kysytään (jos kysytään ollenkaan) viimeisintä palkkalaskelmaa, eli ei voi valita jostain vuoden alusta jos oli iso tilinauha silloin. Toki sen luottokorttihakemuksen voi ajoittaa ison tilinauhan jälkeiselle kuukaudelleKaipa siihen keskiarvoiset tulot riittää. Joskus kysytään vielä tilinauhaa niin siihen valkkaa tietenkin mahdollisimman ison tilin.![]()
Tuo luottorekisteri se tulee olemaan ihana asia etenkin jos luottokortit lasketaan suoraan velaksi.Toki huomioiden että useimmiten kysytään (jos kysytään ollenkaan) viimeisintä palkkalaskelmaa, eli ei voi valita jostain vuoden alusta jos oli iso tilinauha silloin. Toki sen luottokorttihakemuksen voi ajoittaa ison tilinauhan jälkeiselle kuukaudelle
Mutta tämäkin "ongelma" poistuu kun 2024 huhtikuussa tulee voimaan positiivinen luottotietorekisteri; jokikinen luotto ja viimeisen 12 kuukauden tulot poimittuna tulorekisteristä on saatavilla kaikille luotonmyöntäjille, joten luottojen haut nopeutuu ja omien valheellisten tietojen antaminen poistuu.
Itselleni OP ilmoitti sijoitusasuntolainaa hakiessa että katsovat velaksi vain käytetyn luoton.. Jotkut pankit laskevat velaksi koko luottolimiitin.. Ei auttanut selitykseksi matkustelu yms johon voi tarvita hätätapauksessa suurenkin käyttövaran.Tuo luottorekisteri se tulee olemaan ihana asia etenkin jos luottokortit lasketaan suoraan velaksi.![]()
Ennustan tässä upeita ongelmia mm. autorahoituksia sun muita hakiessa.Itselleni OP ilmoitti sijoitusasuntolainaa hakiessa että katsovat velaksi vain käytetyn luoton.. Jotkut pankit laskevat velaksi koko luottolimiitin.. Ei auttanut selitykseksi matkustelu yms johon voi tarvita hätätapauksessa suurenkin käyttövaran.
Ei ole kohokuvioitu ainakaan omani. Mitä väliä tuolla on?Kysymys. Onko Bank Norwegian luottokortti kohokuvioitu / numeroitu kortti vai onko kortti matta ja kortin tiedot kortin takana ei siis edessä.
Eikös tuon voisi ohittaa sillä, että tarpeen tullen sitten pienetää luottokortin luottorajaa? Lainan saannin jälkeen sitten nostaa luottorajaa ylemmäs.Itselleni OP ilmoitti sijoitusasuntolainaa hakiessa että katsovat velaksi vain käytetyn luoton.. Jotkut pankit laskevat velaksi koko luottolimiitin.. Ei auttanut selitykseksi matkustelu yms johon voi tarvita hätätapauksessa suurenkin käyttövaran.
Kylla ma ehka ensin haastaisin laina neuvottelijaa siita etta onko mita vaikutuksia korttien lopetuksella lainan ehtoihin. Minusta tuo korteista vittuilu on lahinna neuvottelu taktiikkaa.Eikös tuon voisi ohittaa sillä, että tarpeen tullen sitten pienetää luottokortin luottorajaa? Lainan saannin jälkeen sitten nostaa luottorajaa ylemmäs.
Tää on kyllä hienoa.. Ihan järjen vastaista että luottokortin limitti lasketaan velaksi jotain asuntolainaa sun muuta laskettaessa. Siis nimenomaan se limitti eikä se mitä velkaa sillä kortilla on. Viimeisten lainaneuvotteluiden perusteella homma menee juurikin limitin mukaan, tällä hetkellä homma on helppo kiertää kun ei vain ilmoita niitä muita kortteja pankille jos pankki on vammainen (hypoteettisesti siis). En näe mitenkään relevanttina että jos minulla on kolme korttia jossa on kymppikilo per kortti limittiä niin minulla olisi 30ke jotain korkeakorkoista (20%) lainaa ja tämä laskettaisiin lainalaskelmaan ja sen perusteella annetaan paskemmilla ehdoilla lainaa / ei anneta lainaa ollenkaan. Aivan uskomatonta aivopierua. Kyllä, minulla on kortteja joissa on luottoa, ei, en ole eläessäni maksanut euroakaan korkoa näiden korttien luotosta ja viilattua on tullut ihan huolellaTuo luottorekisteri se tulee olemaan ihana asia etenkin jos luottokortit lasketaan suoraan velaksi.![]()
Ihan samanlaiset ajatukset on tässä itsellä että pankeille annetaan tässä liikaa valtaa. Se taas tulee varmasti v. 24 alusta lähtien aiheuttamaan enemmän ja vähemmän mielenkiintoisia tilanteita kun kaikenlaisia luottoja aletaankin yhdenäkin hylkäämään ihan toiseen malliin. Jää autot vaihtamatta ja asunnot ostamatta - paitsi tietenkin rahamiehiltä joilla ei moista ongelmaa ole - harvemmin sellaisella jolla rahaa on yllinkyllin, kovin montaa luottokorttiakaan on kun Amex Platinum (Musta) riittää. Ei ne tosin varmaan samassa lainapöydässä istukaan normaalirahvaan kanssa.Tää on kyllä hienoa.. Ihan järjen vastaista että luottokortin limitti lasketaan velaksi jotain asuntolainaa sun muuta laskettaessa. Siis nimenomaan se limitti eikä se mitä velkaa sillä kortilla on. Viimeisten lainaneuvotteluiden perusteella homma menee juurikin limitin mukaan, tällä hetkellä homma on helppo kiertää kun ei vain ilmoita niitä muita kortteja pankille jos pankki on vammainen (hypoteettisesti siis). En näe mitenkään relevanttina että jos minulla on kolme korttia jossa on kymppikilo per kortti limittiä niin minulla olisi 30ke jotain korkeakorkoista (20%) lainaa ja tämä laskettaisiin lainalaskelmaan ja sen perusteella annetaan paskemmilla ehdoilla lainaa / ei anneta lainaa ollenkaan. Aivan uskomatonta aivopierua. Kyllä, minulla on kortteja joissa on luottoa, ei, en ole eläessäni maksanut euroakaan korkoa näiden korttien luotosta ja viilattua on tullut ihan huolella
Eli juu, luottorekisteri kyllä tämän osalta tulee olemaan täyttä persettä jos luottokorttien velkalaskelmia ei aleta tekemään realistisesti. Onhan se tietenkin teoreettinen riski että asiakas vetää kymppitonnien limitit tappiin, katoaa pattayalle, eikä olekaan enää varaa maksaa lyhennyksiä pankille jotain toisesta lainasta mutta... C'moon.. Jos asiakkaalla on luottohistoriaa joku kymmenen vuotta eikä näin ole käynyt niin mikä se riski oikeasti on? Noh niin.. Helpompaa olla ottamatta koko riskiä.
Ei siinä, sama hommahan pankeilla on näissä kululaskelmissa auton ja muiden elämiskulujen kanssa. Auton kulutkin menee defaulttina jollain tonnin kuussa liisarin hinnoilla (+polttoaine) näin niinkuin kärjistetysti kun todellisuudessa asiakas ajaa 90-luvun romulla jonka kustannukset on verot, liikennevakuutus, pönikkä öljyä sekä bensat vuodessa. Pankin näkemys ja todellisuus eivät kohtaa laisinkaan.
Ja Danske ei suostunut myöntämään minkäänlaisia luottokortteja ennenkuin oli asuntolainan ottanut.Tämäkin taitaa olla pankkikohtaista miten luottokortit laskevat.. OP ilmoitti alustavassa sijoitusasuntolainan neuvotteluissa että laskevat vain käytössä olevan saldon luottokorteissa.. Varsinaiseen neuvotteluun en edes lähtenyt.
Nordea ei kertonut miten vaikuttavat, tarkkaan halusivat kuvakaappaukset luottokorttien tiedoista pitääkö saldo paikkaansa.
Joskus muutama vuosi sitten S-pankki ilmoitti suoraan että laskevat koko kortin käyttövaran kulutusluotoksi. Ainoa vaihtoehto olisi ollut pienentää korttien limiittiä.
Tuo auto on kanssa asia minkä laskevat isoksi kulueräksi.. Kannattaa auto siirtää muutama kuukausi etukäteen jonkun muun nimiin.. Helposti kymppitonnien ero mitä saat lainaa onko auto vai ei.
Minulla taas on sellainen kokemus että kun tulot ovat "riittävät", niin niistä menoista ei olla edes niin kauhean kiinnostuneita.Olen aina ollut siinä uskossa, että jos on vaikka excelit millä osoittaa oma kulutus erillaiseksi mitä pankin tietokone sanoo niin tämä toimii kyllä.
Tottakai, mutta viittasin tuohon, että auto on aina pankin mukaan se ~1000€/kk kulu vaikka olisi tonnin pommi...Minulla taas on sellainen kokemus että kun tulot ovat "riittävät", niin niistä menoista ei olla edes niin kauhean kiinnostuneita.![]()
Mitä lie laskeneet kuluksi, eivät kuitenkaan kyselleet että montako niitä autoja on. Parhaimmillaan taisi olla 3.Tottakai, mutta viittasin tuohon, että auto on aina pankin mukaan se ~1000€/kk kulu vaikka olisi tonnin pommi...
Aika kauan kestänyt? Isojakin summia? Toppaus meni about heti maanantaina. Apissa tililtä kortille siirrossa meni about 24h. Curvella maksu siirtyi about heti. Tiistaina curven gbit kautta siirretyt menot muuttui tänään tuosta visa per paystä oikeiksi veloituksiksi.Joo jotain jähimistä tuolla Plutuksella voipi olla. Oon Curven kautta tehnyt maksut, mutta marraskuun lopusta eteenpäin kaikki maksut näkyy vain "Visa per pay" merkinnällä. Aivan kuin Plutus odottaisi jostain leiristä tietoa, jolla esittää tarkemmin firman, johon maksu on mennyt.
Ei ole isoja summia. Ihan parin euron kahvista satasen tai kahden ostokseen ettei luulis olevan summan suuruudesta kiinni. Toppaukset Plutuksen tilille ja kortille siirto tapahtuu usein yllättävänkin nopeasti ja kaikki muu kyllä tuntuu toimivan ongelmitta. Marraskuun aikana nuo veloituksien speksit päivittyivät suht nopeasti vaan nyt jotenkin laahaa.Aika kauan kestänyt? Isojakin summia? Toppaus meni about heti maanantaina. Apissa tililtä kortille siirrossa meni about 24h. Curvella maksu siirtyi about heti. Tiistaina curven gbit kautta siirretyt menot muuttui tänään tuosta visa per paystä oikeiksi veloituksiksi.
Täytyy sanoa, että tykkään kyllä tuosta curven gbit:stä. Ennen sähläsin aina onko crypto.com kortilla rahaa jne. Toki sitä oli helppo vaikka kassajonossa tankata apin kautta. Silti10x huolettomampaa maksaa aina curvella vaikka norskin kortin kautta missä on reilu limitti. Sitten voi rauhassa siirrellä tililtä rahat noille scämmikorteille ja heti siirtää menot niille. Toi plutuskin on niin tahmea käyttää, että siellä tarttis tyyliin pitää aina jotain touhutonnia reservissä eikä oma mielenrauha taivu pitämään oikeaa rahaa säilössä noilla korteilla.
En tiedä onko samasta kyse, mutta maksoin pari päivää sitten eräässä verkkokaupassa ostosta MobilePaylla, Klarna kenties osallisena koska muut maksutavat olisivat menneet sen kautta. Curve oli oletuskortti, maksu epäonnistui ja Curven sovellus ilmoitti heti että Fronted täytyy olla päällä että voi maksaa tälle laskuttajalle. Vaihdoin kortin toiseksi ja meni läpi normaalisti.Samaan hengenvetoon täytyy myös todeta, ettei OmaPosti nähtävästi hyväksy Curven korttia laskujen maksussa.
Kappas, voisi hyvinkin olla. Täytyy testata tuo vielä myöhemmin uudestaan, kiitos vinkistä!En tiedä onko samasta kyse, mutta maksoin pari päivää sitten eräässä verkkokaupassa ostosta MobilePaylla, Klarna kenties osallisena koska muut maksutavat olisivat menneet sen kautta. Curve oli oletuskortti, maksu epäonnistui ja Curven sovellus ilmoitti heti että Fronted täytyy olla päällä että voi maksaa tälle laskuttajalle. Vaihdoin kortin toiseksi ja meni läpi normaalisti.
Jäi oikein kiinnostamaan mikä näissä on nykytilanne ja vilkaisin huvikseen omat kortit läpi.Joo kiitos vastauksesta näin vilauksen siitä kortista joskus työpaikalla ja oli kohokuvioitu mitä nyt työkaveri kerran näytti päätteellä nyt kai sekin poistunut kun ei voi jossain 3 maissa höylätä tms . Ei muutoin mitä väliä.
Norski on sitten muuttanut korttiaan.. Oma on jo 1,5v vanha, silloin oli ne etupuolelle painetut. Sitä aikaisempi oli perinteinen kohokuvioitu.Minulla on taas syyskuussa saatu Norwegian jonka etupuolella ei ole muuta tekstiä kuin pankin nimi ja Visa, kaikki muut tiedot takapuolella. Painatus on huomattavasti sileämpi kuin S-Pankin ns. pystymallin kortissa.
Jotain häikkää tuolla on pakko olla, mulla näkyy kortilla saldoa enemmän mitä korttia on käytetty.Onko teille tulleet palautukset Plutukselle ihan normaalisti ? Sain siis kaupasta palautuksen (tehty aiemmin Curve -> Komplett) ja tää tuli nyt sitten Curve -> Plutus. Mutta itse summaa ei ole tullut vieläkään näkyville itse Plutukseen. Curveen palautus tuli näkyviin ehkä 3 päivää sitten.
Ei ole mitään häikkää valitettavasti. Itsellä Kärkkäisen verkkokaupan ostos tuli 4pvä vasta Plutukseen eli oli käytettävissä. Heillä Contis palvelualustalla nyt kestää se refund käsittely. Sanotaan että odota se 7pvä ja jos sen jälkeen kysy Plutus supportista tarkemmin. Ja riippuu myös myyjästä/kauppiaasta kuinka nopeasti heidän järjestelmä kättelee palautuksen osalta myös. Plutukseen tuli uusi ulkoasu sovellukseen ja näet kyllä push ilmoituksella kun palautus on saapunut kortillesi.Jotain häikkää tuolla on pakko olla, mulla näkyy kortilla saldoa enemmän mitä korttia on käytetty.
Samaa ongelmaa ollut itsellä, muutaman viestin ylempänä selitin oman ”oireenkuvan”. Eri kanavissa on ainakin mainittu tämän olevan Plutuksella tiedossa ja korjauksen tulossa. Kohtalaisen tärkeä ominaisuus tuo kortin saldon reaaliaikainen päivittyminen maksuja tehdessä.Jotain häikkää tuolla on pakko olla, mulla näkyy kortilla saldoa enemmän mitä korttia on käytetty.