- Liittynyt
- 13.10.2016
- Viestejä
- 13 541

Lukijatestissä Cubot KingKong Mini 3 - io-tech.fi
TechBBS:n käyttäjä FlyingAnteron kirjoittamassa lukijatestissä perehdytään kattavasti Cubot KingKong 3 Mini -älypuhelimeen.

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Osasin itse varautua kapeaan näyttöön mutta silti se pääsi yllättämään. Xperia XZ1 Compactin näyttö on vain 0,1'' suurempi mutta leveyden ansiosta näytön ala on lähes 30% isompi kuin Cubotissa. Sillä on todella suuri merkitys käytettävyyden kannalta. Kuten artikkelissa todetaan, niin kirjoittaminen on aika hankalaa KingKong Mini 3:lla. Oikeille kirjaimille kyllä osuu mutta se vaatii huomattavaa keskittymistä ja tarkkuutta. Monet käyttäjät ovat asentaneet jonkin useamman rivin näppäimistön (esim. 1C Big Keyboard) sen perinteisen kolmen rivin QWERTY näppäimistön sijaan. Itsekin tuota kokeilin mutta ei oikein tuntunut hyvältä. Alla vielä vertailukuva KingKong Mini 3:sta ja Xperia XZ1 Compactista.Kiitos artikkelista. Ei vaihdu Galaxy A3 (2017) tähän.
Vertailin näytön kokoa edellisiin luureihin. Cubotissa yhtä korkea kuin A3:ssa, mutta 16 mm kapeampi.
Cubotin näytön leveys on vain 3 mm enemmän kuin pikkuruisessa Nokia 700:ssa, korkeutta kuitenkin koko Nokian veroisesti.
Se näköjään tahtoo olla näiden kiinantekeleiden ongelma. Rautaa saa halvalla mutta ohjelmiston kehittämiseksi pitäisi olla varmaankin enemmän resursseja. Jos KingKong Mini 3:n ohjelmisto olisi paremmassa kuosissa ja kameran tarkennus toimisi ilman ongelmia, niin sitten puhelimesta olisi johonkin. Xiaomi julkaisi juuri hieman vastaavalla raudalla varustetun (mutta luonnollisesti isomman) Redmi 12C:n reiluun 100€ hintaluokkaan, niin periaatteessa Cubot kykenee näennäisesti kilpailemaan sen kanssa tarjoushinnallaan (liekkö puhelinta koskaan edes kunnolla myyty oikealla listahinnallaSamantyylistä sekoilua vaikutti tässäkin olevan softan osalta kuin lähes kaikissa muissakin meidän testaamissa pienempien kiinalaisbrändien puhelimissa. Harmillinen juttu sinänsä, laitetta on aika hankala suositella jos softapuoli on keskeneräinen ja päivitystuki olematon.
Tsekkasin huvikseni KingKong Mini 3:n päivitystilanteen, niin eipä laitteelle ole tullut yhtään päivitystä artikkelin julkaisun jälkeenSamantyylistä sekoilua vaikutti tässäkin olevan softan osalta kuin lähes kaikissa muissakin meidän testaamissa pienempien kiinalaisbrändien puhelimissa. Harmillinen juttu sinänsä, laitetta on aika hankala suositella jos softapuoli on keskeneräinen ja päivitystuki olematon.
Tämä näiden pienempien kiinalaisvalmistajien tarjoama päivitystuki on kyllä surkea homma ja vaikuttaa vähän olevan enemmän sääntö kuin poikkeus.Tsekkasin huvikseni KingKong Mini 3:n päivitystilanteen, niin eipä laitteelle ole tullut yhtään päivitystä artikkelin julkaisun jälkeen. Tietoturvataso on siis edelleen joulukuussa 2022 ja kamera ei ole saanut minkäänlaista parannusta puheista huolimatta.
En jäänyt tilannetta pidempään surkuttelemaan vaan asensin laitteeseen Generic System Image (GSI) pohjaisen EvolutionX custom ROM:n. Kamera on edelleen yhtä kehno kuin aiemminkin mutta ainakin käyttöjärjestelmä on päivitetty Android 13 versioon ja tietoturvatuki on nyt ajan tasalla. Laitoin juuri heinäkuun päivityksen latautumaan. Akun käyttötiedotkin pääsee nyt katsomaan asetuksista.
![]()
![]()
![]()
![]()