LTE-A ongelma

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Ossi
  • Aloitettu Aloitettu
Liittynyt
03.02.2018
Viestejä
37
Hei,

Mistähän voisi johtua kun käynistän LTE-7490 niin CA toimii ongelmitta B1, B3 ja B20. Mutta noin 10-20 min kuluttua ensiksi tippuu yksi taajuus pois pelistä ja muutaman minuutin kuluttua toimii vain päätaajuus?

Tämän huomaa nopeudesta hyvin, varsinkin silloin jos päätaajuus on B20 joka on ruuhkainen. Nopeus tippuu noin 5M paikkeille. Tunnin parin jälkeen CA saattaa palata toimintaan hetkeksi. Myös uudelleen käynnistys korjaa ongelman kunnes 10-20min kuluttua ongelma uusiutuu.

Kokoajan on yhteydessä samaan Elisan mastoon. Yhteys on toiminut ennen ongelmitta, alueella ei ole mitään korjauksia meneillään. Resetointi tehdasasetuksille on myös kokeiltu.
 
Itsellä ollu ihan samaa viimeaikoina Elisalla mut korjaantu kun kävin hakemassa DNA prepaidin ettei ainakaan laitteissa ole vikaa vaan kenties elisan päässä? ja samat 1,3,20 käytössä uppikin parantu heti operaattoria vaihtamalla vaikka dna:lla on heikommat kuuluvuudet. ja nää on samassa mastossa molemmat. Ainoa minkä huomasin dna:lla että se reitittyy helsinkiin välillä pidempää reittiä että pingit kasvaa 5-10ms riippuen tuurista. Kangasalla maaseudulla oma käyttöpaikka ja B818 ulkoisella paneeliantennilla.
 
Itselle tässä kesän mittaan tullut Elisalle myös ongelmaksi, että CA tippuu pysyvästi pois hyvinkin pian jos ei ole kuormitusta eikä korjaannu kuin bootilla. Modeemina Zyxelin LTE7460 ulkomodeemi.

Keväällä vielä toimi OK.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
271 331
Viestejä
4 689 418
Jäsenet
76 748
Uusin jäsen
Ebunrapu

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom