Yritin vähän selvittää näitä eri Linux distribuutioiden eroja, jos päätyisin ottaa projektiksi asentaa Windowsin tilalle linuxin, kun en siinä pelillisesti todennäköisesti mitään menetä.
Luultavasti menetät jonkin verran, ainakin joudut joidenkin ongelmallisten pelien kanssa googlettamaan enemmän miten sen saa toimimaan vai saako ollenkaan Linuxissa. Ja tietty monet anticheat moninpelit eivät edelleenkään, jopa tarkoituksella, toimi Linuxissa.
Mulla ovat pelikokemukset Linuxissa vähän kaksijakoisia. Suurella osalla peleistä homma toimii kuin junan vessa, Steam varsinkin mutta myös Lutris ja Heroic tekevät monien pelien asennuksesta ja pelaamisesta älyttömän helppoa jne.
Mutta sitten on silloin tällöin murheenkryynejä joilla on vaikeuksia tai en saa toimimaan ollenkaan. Jotain mitä tulee mieleen:
1. Hieman pienempi ongelma on että jotkut pelit pyörivät jonkin verran hitaammin Linuxissa, siis kun ajaa Windows-versiota WINE:ssä. Eron huomaa parhaiten jos pelistä on myös puhdas Linux-versio, se monesti sitten pyöriikin jonkin verran sulavammin jos on sen tason heikompi kone että pienenkin eron huomaa. Tulee mieleen esim. Firewatch, Windows-versio sinänsä pyörii suht ok vanhemmassa läppärissä Linuxissa, mutta jos samassa ajaa sen Linux-versiota, pyörii kyllä jonkin verran sulavammin.
Tämä tulee ehkä helpottamaan ajan myötä nyt kun yhä useammat tahot tuntuvat alkavan ottamaan Linuxin pelialustana tosissaan, ei enää pelkästään Steam vaan vihdoinkin myös Epic Games Store ja GOG.com ovat ottaneet siitä haaviinsa ja panostavat Linuxiin. Se voi poikia enemmän natiiveja Linux-versioita peleistä, varsinkin helpoissa tapauksissa kuten Unity-pelit joissa käsittääkseni Linux-version pyöräyttäminen Windows-version rinnalle on helppoa kuin heinänteko, lähinnä kyse siitä jaksaako ja viitsiikö pelintekijä pyöräyttää myös Linux-version Unitylla.
2. En jostain syystä saa "8-bit" pelejä (8-bit Invaders/Hordes/Armies) millään toimimaan Linuxissa vaikka mikä olisi. En tiedä miksi. Kokeiltu on Lutris ja Heroic kautta, ei auta. Nuo ovat pelejä joiden luulin toimivan heittämällä Linuxissa/WINE:ssä.
3. Viimeksi mitä kokeilin oli saada Soldiers: Heroes of World War II (GOG-versio) pyörimään Linuxilla. Kahdessa koneessa olen kokeillut mutta alkuruudun jälkeen peli kaatuu johonkin geneeriseen "ohjelma on lakannut toimimasta"-virheeseen. Tämä siitä huolimatta että googlen mukaan tuon pelin pitäisi toimia ok Linuxissa.
Sitten on läjä pelejä joissa piti kokeilla eri vaihtoehtoja ja optioita ennenkuin alkoivat toimia ok Linuxissa. Lisäksi jos kyseessä on vanha peli jonka nykyisin myytävään versioon on ympätty jotain Windows-versiota nGlidestä, dgVoodoo2 tms. joiden tarkoitus on saada peli pyörimään paremmin uusissa Windows-koneissa, ne voivat olla myrkkyä pelien ajamiseen Linuxissa (WINE) eli ensin pitää keksiä miten pääsee tuosta lisätauhkasta eroon. dgVoodoo2 tapauksessa taitaa yleensä toimia muutaman dll poisto pelin asennushakemistosta.
Niin ja tietty MS-DOS pelit jotka on paketoitu käyttämään Windows-versiota DOSBoxista. Niissä kannattaa pelin tiedostot siirtää pois Windows DOSBoxista ja ajaa DOSBoxin Linux-versiolla. Noiden pelien ajaminen WINE:ssä Windows DOSBox läpi saattaa toimia mutta monesti on kovin epäoptimaalinen ratkaisu, esim. kokeilin Time Commando (GOG-versio) ja aika kämyisesti pyöri sellaisenaan Linuxissa vaikka periaatteessa joten kuten toimi, esim. pelinäkymä näkyi vain pienessä ikkunassa kuvan vasemmassa yläkulmassa. Parempi siirtää peli Linuxin DOSBoxiin.
Lisäksi olen työkäytöstä huolimatta Linuxin kanssa melko kokematon, kun yleensä kaikki lähtee googlauksesta miten asennan x ja y debianille, ja mitä vähemmän joudun terminaalista säätämään, sen parempi.
Voi olla että ajan myötä mielesi muuttuu tuossa suhteessa, varsinkin kun huomaat että googlaamiasi ohjeita on paljon helpompi seurata terminaalissa. Senkus copy&pastettaa komentoja rivi riviltä terminaaliin ja homma toimii.
Paljon vaikeampaa se on seurata Windows-ohjeita netissä, joko pitkiä webbisivuja kymmenine kuvineen "mene tuohon valikkoon ja valitse tuo välilehti ja paina tuota nappulaa ja mene rekisterieditoriin tuonne ja tuonne polun taakse ja tee sinne uusi avain". Tai vielä useammin sinun pitää seurata jotain 10 min pitkää jaarittelevaa Youtube-videota nähdäksesi miten joku asia tehdään Windowsissa.
Sattuneesta syystä juuri tänään olen työkseni joutunut lukemaan jotain yksityiskohtaisia ohjeita miten tehdä ammatillisia juttuja Windows-palvelimella. Ei hemmetti että sylettää, tuijotan epäselviä kuvakaappauksia mitä nappuloita pitää painaa missäkin SQL Serverissä tai Active Directory Managementissä. Vastaavat Linux-ohjeet olisivat vain läjä komentoja mitä kirjoittaa terminaalissa.