Ratkaistu Läppäri lataa akkua max. 80%

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Eli4s
  • Aloitettu Aloitettu
Liittynyt
14.12.2017
Viestejä
259
Ilmeisesti läppärini lopettaa akun lataamisen kun saavuttaa 80%. Ilmoittaa vaan "verkkovirrassa, ei latauksessa". Mikäs vois olla vikana? Kyseessä useamman vuoden vanha Samsungin läppäri.
 
Kannattaa BIOSista käyä kattoon onko siellä rajotus maksimilataukselle. Oma Samsung tekee tuota kans, yrittää pitää akun kunnon mahdollisimman hyvänä kun ei lataa sitä täyteen. Samsungin omalla softalla tuota pysty säätämään kans mutta se softa ei ole yhteensopiva Win 10 kanssa
 
Ilmeisesti läppärini lopettaa akun lataamisen kun saavuttaa 80%. Ilmoittaa vaan "verkkovirrassa, ei latauksessa". Mikäs vois olla vikana? Kyseessä useamman vuoden vanha Samsungin läppäri.
Itsellänikin on Samsungin läppäri ja tuo on pelkästään akun kestoikää parantava toiminto, kun sitä ei ladata aina tappiin. Kannattaa pitää se 80:ssä, jos käytät normaalisti verkkojohtoa konetta käyttäessäsi.

Biossissa on asetus Advanced osiossa"Battery Life Cycle extension", Jossa:
Enable lataa vaan 80%:iin akun
Disable lataa 100%:iin asti
 
Viimeksi muokattu:
Jees, eiköhän ongelma ole sitten ratkaistu.

Kiitos vastauksista.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
267 240
Viestejä
4 622 900
Jäsenet
76 003
Uusin jäsen
Mikko777

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom